۰

اختصاص ارز 4200 تومانی به برخی اقلام مواد اولیه دارویی متوقف شد

تاریخ انتشار :
يکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۱
کد مطلب : ۱۱۰۰۹
اختصاص ارز 4200 تومانی به برخی اقلام مواد اولیه دارویی متوقف شد
سالم‌خبر: برخی اقلام مواد اولیه دارویی در فهرست ارز نیمایی قرار گرفت.

اگرچه مجلس و دولت در آخرین تصمیم‌گیری‌های خود اعلام کردند که ارز ترجیحی تا پایان سال برای دارو همچنان به قوت خود باقیست اما از سوی دیگر برخی نمایندگان مجلس از اتمام ارز 4200 تومانی و چاره اندیشی برای حذف این ارز حتی برای دارو خبر دادند.

گمانه‌زنی‌ها حاکی از احتمال افزایش ناگهانی نرخ داروهایی که ارز ترجیحی آن متوقف شده است، هستند اما این در حالیست که بخش عمده ای از مواد اولیه دارویی تا چندی پیش به رغم دریافت ارز ترجیحی این اقلام را با قیمت آزاد و بدون نظارت سازمان غذا و دارو به تولید کنندگان دارو به فروش می رساندند.

تغییر تخصیص ارز 4200 تومانی به نیمایی برای مواد اولیه اگرچه بازار دارو را دچار تکانه‌هایی کند چنانچه برخی صاحبان صنایع مواد اولیه دارویی عنوان می کنند که این کار باعث شوک قیمتی شدید در کالاهای اساسی از جمله غذا و دارو خواهد شد. اما براساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس با انحصار تولید کنندگان مواد اولیه در صنعت دارویی کشور و زیر بار نرفتن قیمت گذاری به رغم بهره بردن از ارز 4200 تومانی بعید به نظر می رسد که این تغییر ارز برخلاف ادعای برخی، ایجاد بحران های دارویی در کشور کند.

چه بسا صنایع دارویی کشور با تغییر وزیر بهداشت و مسوولان سازمان غذا و دارو بحران های بزرگ و سخت تر ناشی از انحصار صنایع دارویی کشور در دست برخی صنایع مواد اولیه دارویی را در دوره ی قبل وزارت از سر گذرانده اند.

کد مطلب : ۱۱۰۰۹
نام شما

آدرس ايميل شما