۰

سالمندان بزرگ ترین گروه سنی در مصرف دارو هستند

تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۲۹
کد مطلب : ۱۴۵۵۷
سالمندان بزرگ ترین گروه سنی در مصرف دارو هستند
سالم‌خبر: کارشناس دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: سالمندان نسبت به سایر گروه های سنی بزرگ‌ترین مصرف کنندگان دارو هستند.

ریحانه حاجی همچنین افزود: با توجه به تغییراتی که در بدن با افزایش سن اتفاق می‌افتد مانند کاهش آب بدن، کاهش حجم عضلات، افزایش میزان چربی و کاهش میزان پروتئین‌ها و کاهش عملکرد کلیه‌ها اثرات مصرف داروها در سالمندان و عوارض آنها با سایر گروه‌های سنی تفاوت دارد.

حاجی شاه یادآور شد: آنتی هیستامین‌ها، داروهای آنتی بیوتیک، قلبی و عروقی و آنتی ترومبوتیک ها، داروهای مسکن، داروهای گوارشی و شل کننده‌های عضلانی از جمله مهم‌ترین داروهایی هستند که باید در مصرف و میزان آن دقت زیادی داشت.

وی همچنین در خصوص مصرف داروهای اعصاب و روان در سالمندان، گفت: در صورتی که احساس افسردگی و یا سایر اختلالات خلقی داشتید حتماً به روانپزشک و یا روانشناس مراجعه کنید و از مصرف دارو به صورت خود سر و یا با راهنمایی دوستان و آشنایان بپرهیزید.

حاجی شاه در خصوص داروی متوکاربامول به عنوان شل کننده عضلات افزود: در افراد سالمند به دلیل عوارض آنتی کولینرژیک، آرام بخشی و افزایش ریسک شکستگی‌ها کمتر تحمل می‌شوند و جایگزین‌های مناسب‌تری برای این دارو وجود دارد./مهر
کد مطلب : ۱۴۵۵۷
نام شما

آدرس ايميل شما