۱۴

خودسرانه زینک پلاس نخورید

تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۴
کد مطلب : ۱۳۷۹
خودسرانه زینک پلاس نخورید
سالم خبر : عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: از علائم کمبود روی در بدن ریزش مو است، اما این به معنای لزوم مصرف خودسرانه روی نیست، چرا که مصرف این قرص‌ها موجب آسیب و تحریک پذیری دستگاه گوارش می‌شود.
 
گیتی صادقیان  با اشاره به اینکه از علایم کمبود روی در بدن ریزش مو است به ایسنا گفت : مصرف خودسرانه قرص های ویتامینه و ریزمغذی‌ها مانند زینک پلاس به جهت جلوگیری از ریزش مو چندان تاثیرگذار نیست.

وی تصریح کرد: از علایم کمبود روی در بدن ریزش مو است، اما این بدین معنا نیست که برخی به صورت خودسرانه اقدام به مصرف انواع قرص‌های ویتامینه کنند. بیشترین آسیب مصرف این قرص‌ها بر روی دستگاه گوارش و تحریک پذیری معده و روده است.

این متخصص پوست ومو با بیان اینکه مصرف ویتامین B6 نیز عارضه آنچنانی ندارد، اما گاهی عارضه گوارشی در صورت عدم نیاز بدن فرد به این دسته ویتامین‌ها ایجاد می‌شود، افزود: بدین معنا که اگر شخص واقعا کمبود ویتامین نداشته باشد آن را دفع می‌کند و هیچ اثری در جلوگیری از ریزش مو ندارد.

وی در خصوص ویتامین‌های گروه B تصریح کرد: این دسته ویتامین‌ها برای تقویت مو از نظر تغذیه‌ای بسیار خوب‌اند، اما این‌ها موادی نیستند که چندان شخص دچار کمبود این مواد شود. در بسیاری از غذاهای روزانه و روتین از جمله برنج که البته مصرف زیادی دارد، این ویتامین دریافت می‌شود.

عضو هئیت علمی علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه شخص نباید خودسرانه ویتامینه‌های گروه B را استفاده کند و درصورتی که در شخص ریزش مو اتفاق افتاد باید علت را در کمبود روی و آهن بررسی کنیم، گفت: پزشک متخصص بر اساس مشاهده نتایج آزمایش خون برای فرد ویتامینه‌ها را تجویز می‌کند.

وی ادامه داد: هم چنین ویتامین D ویتامینی است که با در معرض نور آفتاب قرار گرفتن و برخی مواد غذایی دریافت می‌شود. با وجود اینکه مشاهده شده با کاهش مصرف این ویتامین در افراد روبرو هستیم، اما مصرف خودسرانه آن باعث ریزش مو می‌شود.

این متخصص پوست و مو اضافه کرد: علاوه بر ویتامین D، ویتامین A  نیز کمبود و کاهش آن نیز باعث ریزش مو می‌شود. هر دوی این ویتامین قابل حل در چربی است و باید تحت نظر پزشک با دوز خاص خود مصرف شوند. 
کد مطلب : ۱۳۷۹
برچسب ها
ریز مغزی
نام شما

آدرس ايميل شما