۰
شورای عالی نظام پزشکی در بیانیه‌ای خطاب به رییس‌جمهوری هشدار داد:

مگر در شرایط جنگی و بلایای طبیعی هستیم که هیچ دارویی در دسترس نیست؟

تاریخ انتشار :
يکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۱۷
کد مطلب : ۱۳۴۳۵
مگر در شرایط جنگی و بلایای طبیعی هستیم که هیچ دارویی در دسترس نیست؟
بیانیه شورای عالی نظام پزشکی در رابطه با لزوم ایجاد ثبات درسیاستهای داروئی ، آزمایشگاهی و تجهیزات پزشکی
 سالم‌خبر: شورای عالی سازمان نظام پزشکی خطاب به رییس‌جمهوری با صدور بیانیه ای متذکر شد: این‌که در شرایط غیر جنگی ‌و فارغ از بلایای طبیعی، در مقاطعی هیچ دارویی برای کاهش تب و عفونت کودکان در دسترس نباشد، توجیه‌پذیر نیست!

به گزارش سالم‌خبر؛ در بیانیه شورای عالی سازمان نظام پزشکی آمده است:

همانگونه که استحضار دارید دارو در بین همه کالاهای اساسی مورد مصرف در جامعه، جزء اقلام حیاتی قرار می‌گیرد که باید بر اساس
 توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت، همیشه با کیفیت مناسب، در زمان مورد نیاز و به اندازه کافی در دسترس مردم قرار داشته باشد.

صنعت داروسازی کشور ما همواره از افتخارات جامعه صنعتی و پزشکی ما در سال‌های پس از انقلاب بوده است که با داشتن ظرفیت بیش از دو برابر نیاز کشور، پتانسیل تامین نیازهای دارویی کشورهای منطقه را نیز دارا می‌باشد.

اتفاقاتی که در ماه‌های اخیر رخ داد و باعث شد تا به‌رغم وجود مواد اولیه، در تامین ساده‌ترین اقلام دارویی دچار مشکل شویم، نیاز به بررسی و واکاوی جدی دارد. این‌که در شرایط غیر جنگی ‌و فارغ
از بلایای طبیعی، در مقاطعی هیچ دارویی برای کاهش تب و عفونت کودکان در دسترس نباشد، توجیه‌پذیر نیست!

کمبود انواع سرم، آنتی‌بیوتیک، شربت‌های ویژه کودکان، داروهای بیهوشی، کیتهای تشخیصی آزمایشگاهها ، فرآورده‌های استنشاقی و داروهای ویژه بیماران خاص و‌ صعب‌العلاج بیش از همیشه پزشکان و کادر درمان را تحت فشار قرار داده و باعث رنج و نارضایتی بیماران شده است.

بدیهی است ایجاد ذخایر استراتژیک از داروهای ضروری (Essential Medicines) که سازمان جهانی بهداشت وجود مقدار کافی از آنها را برای هر کشوری ضروری می‌داند، باید در کشور ما نیز در
اولویت قرار بگیرد. اقدام اساسی که متاسفانه در سال‌های اخیر مورد غفلت قرار گرفته است.

با وجود اینکه از دلایل متعددی برای کمبودهای دارویی یاد می‌شود، بدون شک اشکال در برنامه‌ریزی و فقدان توجه لازم و به هنگام به توصیه های نخبگان و مجامع صنفی ذیربط و سوء مدیریت در راس همه قرار می گیرد.

از ریاست محترم جمهوری می خواهیم  برای تامین آسایش خاطر مردم و ایجاد ثبات در سیاستهای داروئی، آزمایشگاهی و تجهیزات پزشکی و پیشگیری از بروز مجدد کمبودها به فوریت تشکیل ستادی با مشارکت کلیه ذی نفعان ، زیر نظر مستقیم ایشان را دستور فرمایند.
کد مطلب : ۱۳۴۳۵
نام شما

آدرس ايميل شما