۰

بخیه هوشمند بر زخم‌های عمقی بدن نظارت می‌کند

تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۵۸
کد مطلب : ۱۱۳۴۲
بخیه هوشمند بر زخم‌های عمقی بدن نظارت می‌کند
سالم خبر: محققان یک بخیه هوشمند توسعه داده‌اند که نیازی به باتری ندارد و به صورت بی‌سیم اطلاعات زخم و محل جراحی را منتقل می‌کند. این بخیه‌ هوشمند دارای یک حسگر الکترونیکی کوچک است که می‌تواند وضعیت زخم، روند بهبود و نشت مایع میان‌بافتی را به صورت مداوم کنترل ‌کند.

به گزارش سالم خبر از پایگاه خبری ساینس، نظارت بر زخم پس از عمل جراحی، یک گام مهم برای جلوگیری از عفونی شدن زخم، بازشدن زخم و سایر عوارض آن است. زمانی که محل جراحی در یک بافت عمقی وجود دارد، نظارت فقط با روش‌های پرهزینه مانند رادیولوژی امکان‌پذیر است، یا فقط باید به مشاهدات بالینی بسنده کرد.

یکی از روش های نظارت بر بافت‌های عمیق، کاشت حسگرهای بیوالکترونیکی است که آن هم معایبی دارد و ممکن با بافت زخم سازگاری نداشته باشد. محققان دانشگاه سنگاپور برای حل این مشکل یک بخیه هوشمند توسعه داده‌اند که نیازی به باتری ندارد و به صورت بی‌سیم اطلاعات زخم و محل جراحی را منتقل می‌کند. این بخیه‌های هوشمند دارای یک حسگر الکترونیکی کوچک است که می‌تواند وضعیت زخم، روند بهبود و نشت مایع میان‌بافتی را به صورت مداوم کنترل ‌کند.

روش کار بخیه هوشمند

این بخیه هوشمند دارای سه قسمت است: یک نخ ابریشمی با کاربرد پزشکی که پوششی از جنس پلیمر رسانا دارد. این پوشش باعث می‌شود نخ ابریشمی به سیگنال‌های بی‌سیم پاسخ دهد. قسمت دوم یک حسگر الکترونیکی بدون باتری است و قسمت سوم یک مولفه بازخوان بی‌سیم است که باعث می‌شود بخیه از خارج از بدن کنترل شد.

پس از استفاده از بخیه، کل آن به عنوان یک برچسب RFID عمل می‌کند و می‌تواند بازخوانی شود. از بیرون از بدن یک سیگنال به بخیه ارسال می‌شود و یک سیگنال منعکس می‌شود. اگر فرکانس سیگنال منعکس‌شده تغییری داشته باشد، به این معنی است که در محل جراحت مشکلی وجود دارد.

این بخیه هوشمند را می‌توان تا عمق ۵۰ میلی‌متری از سطح پوست قرار داد یا با افزایش رسانندگی آن یا حساسیت دستگاه بازخوان، در عمق بیشتری قرار داد. این بخیه پس از بهبودی کامل زخم با استفاده از یک جراحی کم‌تهاجمی یا اندوسکوپی خارج می‌شود.

نتایج این مطالعه در نشریه Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.
کد مطلب : ۱۱۳۴۲
برچسب ها
بخیه هوشمند
نام شما

آدرس ايميل شما