۰
محمد بایندریان، معاون نظارت وتعهدات کوتاه مدت اداره کل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی:

تامین‌اجتماعی سال گذشته ۴۶۰ میلیارد تومان بابت ۷۱۸ هزار فقره انواع پروتز و اروتز پرداخت کرده است

تاریخ انتشار :
شنبه ۹ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۸:۴۵
کد مطلب : ۱۷۰۰۰
تامین‌اجتماعی سال گذشته ۴۶۰ میلیارد تومان بابت  ۷۱۸ هزار فقره انواع پروتز و اروتز پرداخت کرده است
سالم‌خبر: معاون نظارت وتعهدات کوتاه مدت اداره کل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی گفت: در سال گذشته بابت ۷۱۸ هزار فقره انواع پروتز و اروتز، ۴۶۰ میلیارد تومان به بیمه‌شدگان و مستمری بگیران و خانواده آنان از سوی این سازمان پرداخت شده است.
 
محمد بایندریان افزود: معمولاً توجه عامه مردم اغلب معطوف به انسان های سالم و بدون نقص است و شاید به این مسئله فکر نکنیم که افراد نابینا، ناشنوا، معلول و ... نیز انسان‌هایی هستند که به اندازه هر فرد سالمی حق استفاده از همه امکانات جامعه را دارند.

معاون نظارت وتعهدات کوتاه مدت اداره کل امور بیمه شدگان تامین اجتماعی گفت: تا جایی که در معماری شهری و چیدمان فضاهای عمومی مانند حمل و نقل، مسیرهای ارتباطی ویژه عبور معلولان از طریق ظرفیت های قانونی نیز به موضوع تامین شغل، معیشت و ارائه خدمات درمانی به مقوله معلولیت و ناتوانی این قشر از جامعه توجه ویژه ای دارند.

وی خاطرنشان کرد: در قانون تامین اجتماعی نیز با توجه به کارکرد اجتماعی آن، علاوه بر پیش بینی حمایت های درمانی و پرداخت غرامت دستمزد به دلیل بیماری یا وقوع حوادث طبیعی یا ناشی از کار به موضوع تامین وسایل کمک پزشکی(پروتز واروتز) مورد نیاز بیمه شدگان وخانواده آنان نیز که دچار ناتوانی جسمی یا معلویت می شوند توجه خاصی معطوف شده است به نحوی که به موجب ماده (۳) قانون تامین اجتماعی پرداخت هزینه های وسایل کمک پزشکی به عنوان یکی از حمایت های کوتاه مدت سازمان تامین اجتماعی مدنظر قانون گذار است.
تعهدات کوتاه مدت سازمان تامین اجتماعی

بایندریان در پاسخ به اینکه
تعهدات کوتاه مدت سازمان تامین اجتماعی شامل چه تسهیلاتی است، افزود:در یک تعریف مختصر تعهدات کوتاه مدت سازمان تامین اجتماعی، تسهیلاتی است که با توجه به ماهیت آنها، صرفا برای مدت کوتاه و محدودی قابل پرداخت است و هدف از برقراری و ارائه آن، حمایت از بیمه شدگان در مقابل بروز عواملی از جمله بیماری، حوادث، زایمان و بیکاری است که ممکن است درآمد افراد مشمول را به دفعات و موقتاً تحت الشعاع قرار داده شود.

وی ادامه داد: یا به منظور جبران بخشی از هزینه های ناشی از ازدواج و فوت برای یک بار و به طور مقطوع پرداخت می شود، تعهدات یاد شده شامل غرامت دستمزد ایام بیماری، غرامت دستمزد ایام بارداری (مرخصی زایمان)، پروتز و اروتز، کمک هزینه ازدواج، کمک هزینه کفن ودفن و هزینه سفر و فوق العاده سفر اقامت بیمار و همراه است.

معاون نظارت وتعهدات کوتاه مدت اداره کل امور بیمه شدگان تامین اجتماعی گفت: برابر بند «۱۰» ماده (۲) قانون تامین اجتماعی، تامین و ارائه وسایل کمک پزشکی (اروتز وپروتز) که برای اعاده سلامت، جبران نقص عضو جسمانی یا تقویت یکی از حواس کاربرد دارند یکی از خدمات و حمایت های سازمان تامین اجتماعی است.

۱۵۲ قلم وسایل کمک پزشکی، تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار دارد
وی اعلام کرد: در حال حاضر ۱۵۲ قلم وسایل کمک پزشکی، تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار داشته و علاوه بر این ۱۵۲ قلم؛ هزینه آندوپروتزها نیز که در داخل بدن افراد نصب می‌شوند و در مراکز درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز مطابق تعرفه‌ها و قوانین موضوعه، توسط سازمان تأمین‌اجتماعی
پرداخت می‌شود.

مهمترین اقلامی که توسط تامین اجتماعی و طبق تعرفه مصوب به بیمه شدگان و مستمری بگیران شامل چه مواردی است؟
بایندریان تاکید کرد: مهمترین اقلامی که توسط سازمان تامین اجتماعی و طبق تعرفه مصوب به بیمه شدگان و مستمری بگیران واجد شرایط پرداخت می شود شامل :هزینه خرید عینک طبی، دندان مصنوعی، سمعک، صندلی چرخدار(ویلچر)، دست و پای مصنوعی، تشک مواج، کپسول اکسیژن، پروتز کره چشم، لنز داخل چشمی و انواع بریس(ارتز) و کفش های طبی و انواع اقلام لباس سوختی می شود.

مدارک و مستندات لازم برای دریافت حمایت چیست؟
معاون نظارت و تعهدات کوتاه مدت اداره کل امور بیمه شدگان تامین اجتماعی در پاسخ به اینکه مدارک و مستندات لازم برای دریافت این نوع حمایت شامل چیست؟ گفت : گواهی پزشک معالج و فاکتور خرید است و با توجه به اینکه در حال حاضر امکان ارائه درخواست و ارسال مدارک و دریافت این کمک هزینه از طریق مراجعه به سامانه غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی به نشانی es.tamin.ir یا نرم افزار کاربردی تامین من (اپلیکیشن رسمی سازمان تامین اجتماعی) فراهم است، لذا نیازی به هیچ گونه مراجعه حضوری به شعب سازمان نیست.

وی ادامه داد: تمامی فرآیند مربوط به اخذ درخواست، معرفی بیمه شده به مرجع پزشکی، ثبت شماره حساب بانکی و پرداخت هزینه مذکور به صورت غیرحضوری و الکترونیکی انجام می‌شود و بیمه شده در مواردی که پرداخت هزینه وسایل کمک پزشکی مستلزم تایید مرجع پزشکی معتمد سازمان تامین اجتماعی است، صرفاً یک بار باید به مرکز درمانی مربوطه مراجعه کنند.
منبع: خبرگزاری ایرنا
 
کد مطلب : ۱۷۰۰۰
نام شما

آدرس ايميل شما