۰

تب تبلیغات و حذف عینک در 10 ثانیه دور از شان و منزلت پزشکی است

تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۳۳
کد مطلب : ۱۶۹۳۴
تب تبلیغات و حذف عینک در 10 ثانیه دور از شان و منزلت پزشکی است
سالم‌خبر: رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران با انتقاد شدید از تبلیغ سودجویانه و عوامفریبانه عمل لیزیک چشم در بخش زیبایی و آرایشی در یک سایت تبلیغاتی گفت: برخی از مراکز تخصصی چشم پزشکی به جای ارایه خدمات درمانی به ارایه خدمات زیبایی روی آورده‌اند و با تبلیغ اعمال جراحی چشم در سایت های تجاری و فضای مجازی قصد جذب افراد را دارند که این امر سلامت جامعه را به شدت تهدید می کند.

دکتر پرویز زرین بخش، جراح و متخصص بیماری های چشم در توضیح بیشتر گفت: با اینکه چندی پیش معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی از ساماندهی تبلیغات خدمات پزشکی در کشور خبر داده بود، ولی همچنان این تبلیغات در فضای مجازی به خصوص در سایت های پربازدید تهدید سلامت مردم ادامه دارد و عجیب‌تر این که این تبلیغات در بخش آرایشگری و زیبایی در حال انتشار هستند.

او تاکید کرد: در تبلیغات این سایت با عنوان حذف دائمی عینک نه تنها از روش‌های جراحی چشم از قبیل لازک لیزیک، ترنس فمتو و PRKنام برده شده که پزشکان تبلیغ کننده، با شعارهای فریبنده از قبیل «ما شما را بی نیاز از عینک می کنیم» یا «حذف عینک در ده ثانیه» خبر از جشنواره های تخفیفی می دهند که این امر به دور از شأن و منزلت پزشکی است.

زرین‌بخش با بیان این که چنین روند نشانگر آن است که سلامت فدای زیبایی شده است، گفت: امروزه آرایشگاه های زنانه محلی برای ارایه لنزهای رنگی به خصوص برای عروس ها و تزریق بوتاکس توسط افراد غیر متخصص شده که در مواردی این افراد به دلیل ناآشنایی با آناتومی صورت و ناحیه اطراف چشم و نداشتن تجربه لازم در این زمینه با تزریق غلط بوتاکس باعث افتادگی پلک و نامتقارن شدن صورت شده اند و این خدمات بیشتر از طریق فضای مجازی به خصوص در سایت دیوار و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام اطلاع رسانی می‌شود.

رییس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران با تاکید بر ضرورت هشیاری مردم و اطمینان از انتخاب پزشک معالج خود ادامه داد: در بسیاری از این تبلغات شاهد ادعاهایی از قبیل بالاترین تعداد مراجعه کننده در کل تهران، جراحی توسط پزشک با سابقه هزاران عمل موفق لیزیک و لازک، حذف تضمینی و دائمی عینک بدون بازگشت و نیز جراحی در پیشرفته‌ترین و مجهزترین مرکز فوق تخصصی چشم تهران هستیم که تماما ادعاهایی غیرقابل اثبات و صرفا با هدف جذب هر چه بیشتر افراد برای اعمال جراحی و کسب سود است.

او تاکید کرد: در پزشکی تضمین جنبه تبلیغات داشته و مبنای علمی ندارد و دادن تضمین به بیمار به دلیل آنکه در هر عمل جراحی احتمال ناموفق بودن وجود دارد، عملی غیر قانونی است. همانطور که معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی در مصاحبه اخیر خود اعلام کرد، تبلیغات در حوزه سلامت دچار رهاشدگی است و برخی تبلیغ کنندگان در این حوزه صرفا به دنبال رضایتمندی مشتری‌ها هستند و به هر ترفندی در این باره دست می‌زنند. به همین دلیل از ناآگاهی مردم نهایت سوءاستفاده را می‌کنند به طوری که بسیاری از مردم به جای رفتن به مبادی رسمی و یا جستجوی پزشک از طریق سایت‌های رسمی و سامانه سازمان نظام پزشکی بیشتر از طریق فضای مجازی -عمدتا اینستاگرام- به دنبال پیدا کردن فرد متخصص در اعمالی که بخواهند انجام بدهند، هستند.

این پزشک خواستار تسریع در امر ساماندهی در تبلیغات پزشکی به خصوص چشم پزشکی از سوی سازمان نظام پزشکی کشور و وزارت بهداشت و در گام های نخست جلوگیری از انتشار تبلیغات اعمال جراحی چشم سایت‌های پرمخاطب شد.
کد مطلب : ۱۶۹۳۴
نام شما

آدرس ايميل شما