۰

ارتباط هورمونی در موی افراد با بیماری قلبی کشف شد

تاریخ انتشار :
يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۴۱
کد مطلب : ۱۴۴۷۵
ارتباط هورمونی در موی افراد با بیماری قلبی کشف شد
سالم خبر: هورمون استرس اندازه گیری شده در مو پیش بینی می‌کند که چه کسی احتمالا در آینده از بیماری‌های قلبی عروقی رنج می‌برد.

به گزارش سالم خبر، تحقیقات جدیدی که در کنگره اروپایی چاقی امسال ارائه شده نشان می‌دهد سطوح گلوکوکورتیکوئید (یک دسته از هورمون‌های استروئیدی که به عنوان پاسخ به استرس ترشح می‌شوند) موجود در مو‌های افراد با احتمال ابتلای آن‌ها به بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است.

شواهد زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه استرس مزمن عاملی جدی در تعیین سلامت است. اکنون یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد افرادی که سطوح گلوکوکورتیکوئید موی طولانی‌مدت و بالاتری دارند به‌طور قابل‌توجهی بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و گردش خون هستند.

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد هورمون‌های استرس کورتیزول و کورتیزون بر متابولیسم و توزیع چربی بدن تأثیر می‌گذارند. اما داده‌های مربوط به این سطوح هورمون استرس و تأثیر آن‌ها بر پیامد‌های طولانی‌مدت قلبی کمیاب است.

در این یافته موی شرکت‌کنندگان در مطالعه مورد آزمایش قرار گرفت و شرکت‌کنندگان به‌طور متوسط ۵ تا ۷ سال برای ارزیابی رابطه بلندمدت بین سطوح کورتیزول و کورتیزون و بروز مشکلات قلبی عروقی مورد پیگیری قرار گرفتند.

محققان عوامل مرتبط با افزایش خطر مشکل قلبی از جمله سن، جنس، دور کمر، سیگار کشیدن، فشار خون و دیابت نوع ۲ را تنظیم کردند. آن‌ها دریافتند افرادی که سطوح کورتیزون درازمدت بالاتری دارند، دو برابر بیشتر احتمال دارد که یک رویداد قلبی عروقی مانند سکته یا حمله قلبی را تجربه کنند و این احتمال در افراد ۵۷ ساله یا کمتر به بیش از سه برابر افزایش یافت.

دانشمندان امیدوارند که تجزیه و تحلیل مو در نهایت به عنوان آزمایشی مفید به پزشکان کمک کند تا مشخص کنند کدام افراد در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی هستند.
کد مطلب : ۱۴۴۷۵
نام شما

آدرس ايميل شما