۰
مهدی پیرصالحی، نایب‌ رإیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی:

خلف وعده‍‌ی دولت و بانک‌ها صنعت داروی کشور را دچار چالش کرده است

تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۰۹
کد مطلب : ۱۴۰۹۹
خلف وعده‍‌ی دولت و بانک‌ها صنعت داروی کشور را دچار چالش کرده است
سالم‌خبر: نایب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی، گفت: صنعت داروی کشور با چالش های تامین نقدینگی، تامین ارز و قیمت گذاری دارو مواجه است؛ مشکلاتی که تامین داروی مردم در گروی آنها است.

 مهدی پیرصالحی همچنین در مورد چالش‌هایی که داروسازان کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، افزود: صنعت داروی کشور با چالش های متعددی از جمله چالش تامین نقدینگی مورد نیاز، تامین ارز و قیمت گذاری دارو مواجه است؛ چالش هایی که هرچند این روزها بیشتر احساس می شوند اما در گذشته هم صنعت دارو با آنها رو به رو بوده و هست. این در حالی است که هر سه این چالش ها باید مدیریت شوند تا داروی مورد نیاز مردم به اندازه و کافی تامین شود و مشکلی در روند درمان پیش نیاید.

وی ادامه داد: به طور کلی بعد از سیاست گذاری های نیمه اول سال جاری، بزرگترین چالش داروسازان کشور بحث تامین نقدینگی
است؛ یعنی با اجرای طرح دارو که قرار بود بانک ها نسبت به پرداخت تسهیلات همکاری کنند و نقدینگی مورد نیاز را در اختیار صنعت قرار دهند از این همکاری دریغ کردند و نسبت به وعده های خود عمل نکردند. بنابراین امروز نقدینگی مورد نیاز تامین نشده است و عمده شرکت دارویی ما با کمبود پول و کمبود تامین ماده اولیه و کمبود دارو روبه رو هستند.

پیرصالحی در مورد وعده‌ی ۱۵ هزار میلیارد تومانی که قرار بود از سوی بیش از ۱۰ بانک عامل به صنعت دارو تزریق شود، تصریح کرد: هر چالشی برای تولیدکنندگان دارو ایجاد شود عملا برای مردم ایجاد شده است؛ چرا که دارو یک کالای حیاتی است و هر وقت تامین کنندگان نتوانند آن را تامین کنند اثر آن به صورت مستقیم به مردم بر می گردد. در طرح دارویار قرار بود با تغییر نرخ ارز از ۴ و هزار و ۲۰۰ تومان به ارز نیمایی تامین ارز خیلی راحت و عادی شود که متاسفانه
این اتفاق نیفتاد و همین امروز هم با وقفه هایی در تامین ارز نیمایی روبه رو هستیم.

وی ادامه داد: نکته قابل توجه این است که خرید ارز نیمایی مورد نیاز شرکت ها به یک باره از اواسط تیرماه سال جاری ۷ برابر افزایش یافت؛ یعنی ارزی که با ۴ هزار و ۲۰۰ تومان تامین می شد امروز باید با ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تامین شود که توان تامین آن در توان صنعت نبود. بر این اساس قرار بود بانک ها نقدینگی لازم شرکت ها در قالب تسهیلات تامین کنند و علی رغم دستوری که دولت و رئیس بانک مرکزی داده بود هنوز بانک های عامل این مبلغ مورد نیاز را تامین نکردند.

نایب رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ادامه داد: بنابراین وقتی نقدینگی مورد نیاز داروسازان تامین نمی شود نمی توانند ارز خریداری کنند و کالا هم تامین نمی شود. همچنین با خرید همین ارز باید قیمت کالاها هم اصلاح شود. البته در طرح دارویار
قیمت عمده داروها اصلاح شد و اما برخی از آنها متناسب با تغییرات نرخ ارز قیمت نگرفتند که آن هم باید اصلاح شود تا شرکت های تولید کننده دارو بتوانند تولید را با صرفه اقتصادی ادامه دهند.

وی همچنین درباره نتایج کمبود نقدینگی از جمله تعدیل نیرو توسط صنایع دارویی کشور افزود: به نظر بنده نیازی نیست دولت کار خاص و تازه ای انجام دهد و اگر فقط بانک ها به تعهدات خود عمل کنند و وام دهند این مشکلات برطرف می شود؛ البته بانک ها هم باید نسبت به برگشت نقدینگی ای که در اختیار داروسازان قرار می دهند اطمینان داشته باشند و این اطمینان هم طی دوره های قبل ایجاد شده است؛ چرا که شرکت های داروسازی همواره جزو مشتری های خوش حساب بانک ها بوده اند. لذا اگر این وام به موقع در اختیار شرکت ها قرار گیرد حتما تولید ما با همین ظرفیت ادامه خواهد داشت و تعدیل نیرویی هم نخواهیم داشت. بنابراین
امیدواریم هیچ وقت نیاز به تعدیل نیرو در نتیجه کمبود نقدینگی نداشته باشیم و دولت نیز به موقع نسبت به تامین نقدینگی عمل کند و هیچ کمبودی هم برای مردم اتفاق نیفتد.

پیرصالحی همچنین درباره چالش تامین ماده موثره و تغییر منابع تامین کننده توضیح داد: تامین مواد اولیه یک فرایند عمومی دارد و همیشه هست. بنابراین اگر تغییر سورس رخ دهد فرایند ثبت و پایداری ها زمان بر می شود که شرکت ها می توانند آن را مدیریت کنند. با این حال معضلی که برای تامین ماده اولیه خیلی اوقات اتفاق میفتد این است که به دلیل تحریم های بانکی ارز را به موقع نمی توانیم انتقال دهیم. این عدم انتقال به موقع ارز هم باعث می شود نتوانیم ماده اولیه را به موقع تامین کنیم. بنابراین اگر مشکل ارز و نقدینگی حل شود بحث ماده اولیه را شرکت ها می توانند مدیریت کنند و کمبودی پیش نمی‌آید./ بازار
کد مطلب : ۱۴۰۹۹
نام شما

آدرس ايميل شما