۰
زهرا شیخی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

همیشه وزارت بهداشت از دولت طلب دارد

تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۲
کد مطلب : ۱۳۹۷۸
همیشه وزارت بهداشت از دولت طلب دارد
سالم‌خبر: سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: بودجه بهداشت و درمان مانند سال‌های قبل با واقعیت‌ها فاصله فاحش دارد.

زهرا شیخی همچنین افزود: بودجه پیشنهادی که مشخص است، لایحه تقدیم مجلس شده و در نهایت به "ناچار" تصویب می‌شود. اما چقدر این بودجه، محقق و در عمل اجرایی می‌شود، مشخص نیست.

شیخی با تاکید بر اینکه ردیف‌های بودجه نظام سلامت باید تغییر کند، ادامه داد: باید ببینیم که منابع چقدر پایدار است.

وی افزود: در مورد طرح دارویاری هم زیرساخت‌ها مناسب و منابع پایدار نیست و موفق بودن این طرح مشخص نبود؛ و اکنون نیز
قرار است منابع این طرح از محل یارانه‌ها تأمین شود که قابل اتکا نیست.

شیخی با اشاره به بودجه ۶۹ هزار میلیارد تومانی برای سال آینده، تاکید کرد: طبق گزارش سازمان غذا و دارو سالانه ۳.۵ میلیارد دلار برای تأمین دارو نیاز است، اما عملاً نتوانسته‌اند منابع لازم را پوشش دهند. همیشه وزارت بهداشت طلب کلان از دولت دارد و اگر منابع به موقع تأمین می‌شد، ما شاهد اتفاقات اخیر نبودیم.

در همین حال، در نامه مؤسسه پشتیبانی، رفع موانع و انتقال دانش‌های نوین به تولیدکنندگان، تأمین کنندگان، متخصصین تجهیزات، ملزومات پزشکی، آزمایشگاهی، دندانپزشکی
و دارویی ایران، به سیدجلیل میرمحمدی عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ مجلس، عنوان شده است؛ اگر بودجه ۶۹ هزار میلیاردی به ۱۰۵ هزار میلیارد هم برسد، به هیچ عنوان مکفی و پاسخگوی نیاز این بخش نخواهد بود.

در این نامه تاکید شده است که با توجه به ۳۵ درصد تأمین دارو با ارز ۴۲۰۰ تومانی و ۶۰ درصد تجهیزات پزشکی مصرفی با ارز ۴۲۰۰ تومانی با محاسبات مستند، ۴۲ درصد ریال اضافه بر بودجه نیاز داریم که نیاز ۱۸۵ هزار میلیاردی را برای حفظ شرایط حال و نه بهبود، اثبات می‌سازد.

فاطمه محمدبیگی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، نیز با اشاره به بودجه ۶۹ هزار میلیاردی،
عنوان داشته است که اعتبار لازم برای اجرای موفق طرح دارویاری حداقل ۲۰۷ هزار میلیارد تومان است. بنابراین با کسری بودجه ۱۳۸ هزار میلیارد تومانی برای اجرای طرح دارویاری روبه‌رو خواهیم شد.

وی افزود: با قاطعیت اعلام می‌کنم که سقف بودجه لحاظ شده برای اجرای طرح دارویاری در سال آینده با نیازها همخوانی ندارد و اگر به همین شکل پیش برویم، اجرای طرح دارویاری در سال آینده شکست خواهد خورد.

به نظر می‌رسد با توجه به اهمیت حوزه سلامت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌بایست به دور از هر گونه جوسازی، واقعیت‌های حوزه سلامت را در نظر بگیرند.
کد مطلب : ۱۳۹۷۸
نام شما

آدرس ايميل شما