۰
معاون بهداشت وزارت بهداشت:

شرایط فعلی کرونا در کشور آرام است

تاریخ انتشار :
سه شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۶
کد مطلب : ۱۳۸۳۰
شرایط فعلی کرونا در کشور آرام است
سالم خبر: معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه اکنون وضعیت نسبتا آرامی از نظر کووید داریم، گفت: در زمینه پاندمی کووید۱۹، هنوز به پساکووید نرسیده‌ایم، بلکه روزانه از هر گوشه جهان سویه‌های مختلف کووید انتشار می‌یابد و هنوز زنگ خطر کووید۱۹ برای ما وجود دارد.

به گزارش سالم خبر، حسین فرشیدی، معاون بهداشت وزارت بهداشت در همایش روز جهانی آموزش، گفت: در حال حاضر از این می‌گوییم که پاندمی کووید۱۹ درس‌های زیادی به ما داد و اگر به ۲۰ سال گذشته برگردیم، آن زمان هم با ویروس‌های مختلفی مواجه بودیم که برایمان دردسر ایجاد می‌کردند، اما هر یک نشانه‌ای بودند از اینکه مراقبت سلامت و آمادگی و تاب‌آوری نظام سلامت را به نحوی پیش ببریم که غافلگیر نشویم و بتوانیم در حوزه مخاطرات، ضمن اینکه ارائه خدمات معمول‌مان را در حوزه بهداشت، داشته باشیم، بتوانیم با آن تهدید هم مقابله کنیم.

وی افزود: پاندمی کووید۱۹ این موضوع را به صورت جدی به ما نشان داد. فقط نباید بخش‌های منفی کووید اعم از خسارات‌های جانی و مالی و... را ببینیم، بلکه این پاندمی نکات آموزنده‌ای هم داشت. کووید ۱۹ نشان داد که باید خطرات بدتر از کووید را برای آینده متصور شویم. برای مدیریت این خطرات نیاز به آمادگی و تاب آوری نظام سلامت و نظام بهداشتی را داریم. طی سال‌های اخیر، اقدامات خوبی از تحرکات اجتماعی در حوزه سلامت داشتیم. اقدامات فردی در حوزه بهداشت مانند اقدام یک بهورز، منجر می‌شود که سلامتی را در بخشی از جامعه داشته باشیم، اما اگر این وضعیت به فعالیت‌های جمعی در حوزه بهداشت بدل شود، دستگاه‌های مختلف همکاری کنند، قطعا قدرت مبارزه یا ارائه خدمت‌مان افزایش یافته و به سطح ملی و جهانی منتقل می‌شود.

فرشیدی ادامه داد: باید توجه کرد که ما در جامعه سرمایه زیادی داریم که هر یک از آن‌ها در بحث مشارکت‌های مختلف مردمی حائز اهمیت هستند و کشور ما در این زمینه غنی بوده و تجارب خوب هم داشتیم. به عنوان مثال در دوران پاندمی کووید۱۹، طرح‌های کم نظیری مانند طرح شهید سلیمانی را داشتیم. برای استفاده از سرمایه‌ها در راستای مشارکت جمعی در حوزه بهداشت، دو پیش نیاز می‌خواهیم؛ اولا باید باور کنیم که این اقدام امکان‌پذیر است و دوما باور به اینکه ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم. در غیراین صورت مشارکتی انجام نمی‌شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه در زمینه پاندمی کووید۱۹، هنوز به پسا کووید نرسیده‌ایم، گفت: متاسفانه مدیریت جهانی کووید به خوبی اتفاق نیفتاد و همه کشورها از یک دستورالعمل اطاعت نکردند و اقدامات متفاوتی انجام شد. بر همین اساس هم روزانه از هر گوشه جهان، سویه‌های مختلف کووید انتشار می‌یابد و هنوز زنگ خطر کووید۱۹ برای ما وجود دارد.

وی با بیان اینکه در دوران کرونا تجربیات خوبی در سیستم بهداشتی کسب کردیم، گفت: مرکز جامع سلامت ما نباید فقط برای ارائه یک خدمت بهداشتی و درمانی در نظر گرفته شود، بلکه باید مداخله‌گر اجتماعی و در ارتباط با افراد آن منطقه اعم از مادران باردار، شهرداری، مدارس و... باشد تا دستورالعمل‌های مراکز با مشارکت مردم اجرا شوند و هم‌افزایی شکل بگیرد. به عنوان مثال در طرح شهید سلیمانی که در زمان کووید اجرا شد، به خوبی پیش رفتند. من در آن‌ زمان در بندرعباس بودم و ۱۵ مرکز واکسیناسیون گذاشتیم و فقط یک ناظر داشتیم و سایر اقدامات اعم از برنامه‌ریزی، ثبت، گزارش‌دهی و... و. با کمک گروه‌های بسیجی و کمک جامعه پیش بردیم. هنوز این‌ها را مستند نکردیم تا بتوانیم به جامعه ارائه دهیم، اما صحنه‌های بسیار زیبایی در این طرح دیدیم.

فرشیدی با بیان اینکه اکنون وضعیت نسبتا آرامی از نظر کووید داریم، گفت: اما هنوز خطر کووید وجود دارد. بسیاری از گفتارها پیشگویی نیست، بلکه علم است. ما در تجربه کووید به تجربه آنفلوانزای اسپانیایی فکر کردیم. برای آینده مهمترین موضوعی که باید روی آن کار کنیم، تاب‌آوری و کارآمدی نظام سلامت در برابر بحران‌هاست. البته این اقدام، کار یک وزارتخانه هم نیست و باید با سایر ارگان‌ها دست به دست هم دهیم تا برای آینده آماده باشیم و امیدوارم با آمادگی بهتر از طریق آموزش، به جنگ آینده‌ای ناشناخته رویم.
کد مطلب : ۱۳۸۳۰
نام شما

آدرس ايميل شما