۰
حسن شکوهی، رئیس اتحادیه وارد کنندگان مکمل های غذایی:

وزارت بهداشت به جای وظایف رگولاتوری خود سیاستگزار شرکت‌های دارویی شده است

تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۵۵
کد مطلب : ۱۳۰۳۸
وزارت بهداشت به جای وظایف رگولاتوری خود سیاستگزار شرکت‌های دارویی شده است
سالم‌خبر: رئیس اتحادیه وارد کنندگان مکمل های غذایی، گفت: تا زمانی که این مجوز ها و قیمت‌گذاری و دخالت ارگان‌های دولتی در سیاست گذاری ها جمع نشود مشکلات صنعت دارو هم کماکان ادامه دارد.

حسن شکوهی دلیل عمده ایجاد وضعیت موجود برای صنعت داروی کشور را دخالت بیجای سازمان های دولتی و خروج از انجام شرح وظایف آنها دانسته و در این باره گفت: دخالت سازمان
از قیمت‌گذاری دستوری تا مجوزهای بی حد و حساب را در بر می‌گیرد. برای مثال مجوز دایر کردن کارخانه فولاد در ایران یک عدد بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان است که در بازار خرید و فروش می شود؛ بعد نتیجه اش این می شود که می گویند اختلاس شده است. این هم به خاطر قیمت گذاری دولتی رخ می دهد.

وی اضافه کرد: بنده که پیچ و مهره می سازم وقتی آهن به نرخ دولتی خریداری می کنم
به جای پیچ و مهره بیشتر آهن خریداری شده را تبدیل به آهن قراضه می کنم. چون سود آهن قراضه در بازار بیشتر از محصول تمام شده است. متاسفانه بر اساس بررسی ای که انجام داده ام این اتفاق نه تنها در فولاد بلکه در دارو هم اتفاق افتاده است.
تا زمانی که این مجوز ها و قیمت گذاری و دخالت ارگان های دولتی در سیاست گذاری ها جمع نشود مشکلات صنعت دارو هم کماکان ادامه دارد

شکوهی
ادامه داد: سال‌ها قبل وقتی سرم تولید می شد میزان هدر رفت مواد پلیمری و آلومینیوم به ۳۰ درصد رسیده بود و معلوم شده بود افرادی که ارز دولتی دریافت می کردند سود فروش ضایعاتشان از سود فروش داروهایی که با نرخ دولتی تولید می‌شده بالاتر بوده است؛ یعنی به عمق این مساله دقت کنید متوجه خواهید شد که چرا گرفتار این وضعیت شده ایم.

وی افزود: تا زمانی که این مجوز
ها و قیمت‌گذاری و دخالت ارگان های دولتی در سیاست گذاری ها جمع نشود این وضعیت هم کماکان ادامه دارد. بنابراین وزارت بهداشت به جای اینکه رگولاتور باشد، سیاست گذار شرکت‌ها شده است که چه کسی چه رقمی مواد اولیه بیاورد و چه قیمتی بفروشد. بنابراین تا زمانی که این وضعیت جمع نشود پیشرفت نداریم و روز به روز دچار مشکلات بیشتری هم خواهیم شد.
 
کد مطلب : ۱۳۰۳۸
نام شما

آدرس ايميل شما