۰
انتقاد تند یک عضو کمیته علمی ستاد کرونا:

برخی از ادامه اپیدمی کرونا سود می‌برند!

سال گذشته رمدسیویر چیزی حدود ۳۰ میلیارد دلار برای شرکت سازنده آن سودآور بود، این سودها عده‌ای را وسوسه می‌کند
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۸
کد مطلب : ۱۲۷۲۶
برخی از ادامه اپیدمی کرونا سود می‌برند!
سالم‌خبر: شاید منافع برخی در کشور در ادامه اپیدمی کرونا باشد و دوست نداشته باشند این اپیدمی به پایان برسد. شرایط بسیار عجیبی است گویی وزارت بهداشت در مدیریت اپیدمی دچار نوعی بی حسی شده است و واکنش نشان نمی‌دهد.

حمید سوری، اپیدمیولوژیست همچنین افزود: من از وزارت بهداشت و درمان غیر از اعلام چند آمار که اساس آن اشتباه است چیزی ندیدم.

وی گفت: در یک دوره کوتاهی مرگ‌ومیرها کاهش پیدا کرد، آن هم نه در کشور ما بلکه در همه کشورها این روند کاهشی دیده شد.قبل از کشور ما ۱۶۳ کشور دیگر مرگ صفر کرونایی را تجربه کرده بودند، اما این اتفاق کشور ما را دچار سرمستی کاذب کرد تا فکر کنیم اپیدمی تمام شده است، بنابراین دانسته یا ندانسته عادی انگاری را در میان مردم ترویج دادند.
 
سوری با بیان اینکه تعداد نمونه‌گیری‌ها از موارد ابتلا در کشور به هیچ وجه مناسب نیست، اظهار داشت: متاسفانه ما رتبه ۱۲۰ نمونه‌گیری در دنیا را داریم، درحالی‌که انجام «تست انبوه» یکی از ابزارهای بسیار مهم در بررسی و برآورد اپیدمی در هر کشوری است.

وی افزود: تا به حال که هرچه به وزارت بهداشت نیز در این باره گفتیم گوش نمی‌دهند و نمی‌دانم باید چگونه این موارد را منتقل کنیم، منتقدین مشوق نیتی جز این‌که جلوی مرگ مردم را بگیرند ندارند. درحالی‌که ما مستندات محکم علمی داریم که «تست انبوه» در مدیریت اپیدمی بسیار اهمیت دارد اما آن‌ها سکوت مطلق می‌کنند.

سوری
تاکید کرد: یکی از مهمترین کاربردهای «تست انبوه» شناسایی طغیان‌های اپیدمی در هر کشوری است، اگر طغیان‌ها به خوبی شناسایی و جلوی آن‌ها گرفته شود، قطعاً می‌توانیم جلوی پیک‌های بعدی و اپیدمی را بگیریم. به کمک تست انبوه می‌توانیم روند اپیدمی را به سادگی جست‌وجو کنیم و درباره رنگبندی شهرها بهتر تصمیم‌گیری کنیم، یکی از شاخص‌هایی که باید در اعلام رنگبندی استفاده شود نسبت تست‌های مثبت به کل تست‌ها است، وقتی تعداد تست‌های ما کم است عدد بدست آمده نادرست و گمراه کننده است.

وی همچنین با بیان اینکه وزارت بهداشت کاستی خود را با بهانه‌های کمبود بودجه توجیه می کند، تصریح کرد: درحالی‌که هزینه هر تست پی‌سی‌آر رپید چیزی حدود ۱۰ الی ۱۵ هزار تومان است، یعنی کمتر از نیم درصد بودجه‌ای است که برای یک مورد ابتلا به کرونا صرف می‌شود، باید بدانیم بیش از ۵۰ درصد بودجه برای یک فرد مبتلا صرف دارو می‌شود، آن هم در شرایطی که ما می‌دانیم در حال حاضر حاضر هیچ روش درمانی اختصاصی برای کووید وجود ندارد. ما وقتی می‌دانیم که نمی‌توانیم برای درمان افراد بعد از ابتلا کاری انجام بدهیم تعجب‌آور است که بیش از ۹۹ درصد بودجه مربوط به هر فرد مبتلا به کووید را صرف مسائل دیگری می‌کنیم و برای تست‌هایی که کمتر از یک درصد بودجه است بهانه می‌آوریم.

وی افزود: در حالیکه در حوزه ی کیت های نمونه گیری داخل کشور تولید
داریم و این‌طور نیست که بخواهیم واردات داشته باشیم یا محدودیت ارزی وجود داشته باشد، تولیدات کشور خوشبختانه به خوبی جوابگو است.

سوری در مورد تاثیر پایین بودن نمونه‌گیری‌ها در کاهش آمار موارد مرگ‌ومیر تاکید کرد: به طور قطع تاثیر گذار است الان مرگ‌هایی که تایید می‌شود کسانی هستند که تست کرونای آن‌ها مثبت شده است. تعدادی هستند که فوت می‌کنند و دلایل مرگشان مواردی مانند ایست قلبی عنوان می‌شود اما بدون این‌که این افراد تست شده باشند، ما وقتی می‌توانیم آمار درستی داشته باشیم که از تمام فوتی‌های محتمل تست بگیریم، حالا کسی که تصادف کرده نیازی به تست ندارد اما کسی که با ایست قلبی فوت کرده ممکن است مبتلا به کووید باشد، اما این موارد محاسبه نمی‌شود.
 
وی در مورد ادعای وزارت بهداشت مبنی بر موفقیت در کنترل کرونا در کشور اظهار داشت: در یک دوره کوتاهی مرگ‌ومیرها کاهش پیدا کرد، آن هم نه در کشور ما بلکه در همه کشورها این روند کاهشی دیده شد. ما روزی که اولین روز با مرگ کرونایی صفر را گزارش کردیم قبل از کشور ما ۱۶۳ کشور دیگر مرگ صفر کرونایی را تجربه کرده بودند، این اتفاق کشور ما را دچار سرمستی کاذب کرد تا فکر کنیم اپیدمی تمام شده است، بنابراین دانسته یا ندانسته عادی انگاری را در میان مردم ترویج دادند، همه این مشکلات در مدیریت اپیدمی وجود دارد.

سوری در مورد پیک های جدید کرونا در کشور افزود: متاسفانه
ما تعداد زیادی افراد حساس برای ابتلا به کرونا در کشور داریم، امکان انتقال ویروس با توجه به رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی هم بالا است، از طرفی وقایع و اتفاقات پیش‌رو درخصوص اپیدمی نگران کننده است مانند بازگشایی مدارس، بازگشت حجاج و زائران اربعین حسینی که می‌تواند مواجهه را افزایش دهد، ضمن این‌که ما تصویر روشنی از واریانت‌های (سویه) غالب در کشور نداریم، بنابراین به نظر می‌رسد روند ابتلا همچنان افزایشی باشد، مگر این‌که خود ویروس به عنوان هدایت کننده این بازی تغییراتی در بیماری‌زایی ایجاد کند، در غیر این‌صورت کارهایی که ما انجام می‌دهیم خیلی موثر نیست، چراکه ما داده‌های دقیقی از وضعیت اپیدمی نداریم، و اگر هم اطلاعاتی وجود دارد در انحصار گروه مشخصی است.

سوری افزود:  متاسفانه وزارت بهداشت هیچ بسته جامع ندارد، ما قبلاً طرح شهید سلیمانی را داشتیم، بارها دراین‌باره حرف زدیم که چرا این طرح را احیا نمی‌کنند، وزارت بهداشت بیاید این طرح را تقویت کند، وزیر بهداشت هم موقع رای اعتماد این وعده را به مجلس داد اما بعداً عمل نکرد.

وی با بیان اینکه عدم کنترل کرونا در کشور می تواند برای برخی منافعی به دنبال داشته باشد گفت: خود واکسن می‌تواند برای گروهی سودآور باشد، درست است از بودجه عمومی استفاده می‌شود و مردم از جیب خودشان پرداخت نمی‌کنند، ولیکن از بیت‌المال دارد صرف می‌شود، واکسن‌هایی که
هنوز نمی‌دانیم میزان اثربخشی آن‌ها در جامعه چقدر است، عوارض آن‌ها چیست، آیا واقعاً عوارضی داشته یا نه، اگر داشته در چه گروه‌هایی بیشتر بوده برای چه واکسنی بیشتر بوده، آیا واکسن‌ها واقعاً آمبولی داده یا نه، الان کیس‌های مشکوک آن را در بیمارستان‌ها فراوان می‌بینیم که احتمال دارد ناشی از عوارض واکسن باشد، بنابراین این منافع ممکن است در جاهای مختلف وجود داشته باشد، از دارو گرفته تا تست و سی‌تی‌اسکن، شما در نظر بگیرید در سال گذشته رمدسیویر چیزی حدود ۳۰ میلیارد دلار برای شرکت سازنده آن سودآور بود، این سودها عده‌ای را وسوسه می‌کند، یک درصد ناچیزی از این سودها هم به دلال‌های داخلی برسد ثروتی است که چشم‌پوشی از آن خیلی راحت نیست، البته من قصد اتهام زنی به کسی را ندارم اما معتقدم اپیدمی برای بعضی‌ها سودآور است، ادامه این اپیدمی می‌تواند به قیمت جان مردم، به قیمت فلاکت اقتصادی بخشی از مردم که شغل‌های خود را از دست می‌دهند برای گروهی بهره داشته باشد، این‌ها مسائلی هستند که نباید به راحتی از آن‌ها گذشت، خیلی‌ها دوست ندارند اپیدمی تمام شود چراکه تمام شدن اپیدمی یعنی سودهایی که خیلی‌ها توانستند از این مسیر کسب کنند از دست خواهند داد. به نظرم باید سیستم‌های نظارتی، امنیتی و اطلاعاتی کشور مراقبت کنند که خدایی نکرده کشور و مردم قربانی این سودجویی‌ها نباشند و نشوند.
کد مطلب : ۱۲۷۲۶
نام شما

آدرس ايميل شما