۰
رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت:

قطع ۶۰۰ میلیون درخت برای تولید سالانه ۶ هزار میلیارد نخ سیگار در جهان

تاریخ انتشار :
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۹
کد مطلب : ۱۲۲۸۱
قطع ۶۰۰ میلیون درخت برای تولید سالانه ۶ هزار میلیارد نخ سیگار در جهان
سالم خبر: رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای تولید سالانه ۶ هزار میلیارد نخ سیگار در جهان ۶۰۰ میلیون اصله درخت قطع می‌شود.

به گزارش  سالم خبر، جعفر جندقی رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به فرارسیدن هفته ملی بدون دخانیات افزود: صنایع دخانی با تولید سهم سالانه ۸۴ مگاتن گاز گلخانه ای معادل دی اکسید کربن، باعث تغییرات گسترده آب و هوایی در جهان و بر هم زدن تعادل  آب و هوا در کره زمین می شوند، منابع محیط زیست را هدر داده  و به اکوسیستم ها آسیب می رسانند.

رییس مرکز سلامت محیط و کار افزود: سالانه ۳.۵ میلیون هکتار زمین برای کشت تنباکو از بین می‌رود. سالانه ۶۰۰ میلیون اصله درخت، برای تولید سیگار بریده می‌شوند.

جندقی ادامه داد: کشت دخانیات (تنباکو) به کره زمین آسیب می‌رساند. هر سال ۶۰۰ میلیون اصله درخت قطع می شود تا ۶ هزار میلیارد سیگار تولید شود و همین اقدام سبب کاهش هوای سالمی می‌شود که قرار است ما تنفس کنیم.

وی با اعلام اینکه ته سیگار، فراوان‌ترین نوع زباله‌های پلاستیکی در جهان است، گفت: این زباله‌ها سالانه ۷۶۷ هزار کیلوگرم زباله سمی تولید می‌کنند که از نظر وزنی معادل ۲۸ هزار و ۸۷۵ نهنگ گوژپشت است.

رییس مرکز سلامت محیط و کار یادآور شد: هر سال ۴.۵ تریلیون فیلتر سیگار، سطح شهرها، پارک‌ها، سواحل و رودخانه های ما را پر می‌کند و باعث آلودگی آب و خاک می‌شود.

وی افزود: سالانه حدود ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی برای کشت تنباکو اختصاص می‌یابد. ۵ درصد از کل جنگل زدایی در جهان را کشاورزی توتون و تنباکو تشکیل می‌دهد.  

رییس مرکز سلامت محیط و کار با اشاره به این‌که یک فرد سیگاری در صورت ترک سیگار، به طور متوسط می تواند تا ۷۴ لیتر آب در روز ذخیره کند، گفت: هر ساله در جهان، ۲۲ میلیارد متر مکعب آب در صنایع دخانی برای تولید محصولات‌شان مصرف می‌شود. سالانه در جهان ۲۵ میلیون تن زباله از چرخه تولید تنباکو به جا می‌ماند.    

جندقی خاطرنشان کرد: بیش از هفت هزار ماده شیمیایی در اثر استفاده از سیگار در محیط منتشر می‌شود که ۷۰ نوع آنها سرطان زا هستند.
کد مطلب : ۱۲۲۸۱
نام شما

آدرس ايميل شما