۰

داروهای مسکن منبعی از میزان بالای سدیم هستند

تاریخ انتشار :
جمعه ۶ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۸
کد مطلب : ۱۱۷۶۲
داروهای مسکن منبعی از میزان بالای سدیم هستند
به گزارش سالم خبر، داروهای مسکن‌ ممکن است تسکین دهنده سریع درد باشند، اما متخصصان هشدار می‌دهند که بسیاری از آن‌ها حاوی دُزی از نمک هستند. به ازای هر نیم گرم پاراستامول یا استامینوفن که در یک قرص وجود دارد، ممکن است حدود ۰.۴ گرم سدیم که یکی از اجزای اصلی نمک است، وارد بدن شود.

سدیم اغلب به داروها اضافه می شود تا به تجزیه آنها در آب کمک کند. این کار به بدن اجازه می دهد دارو را سریعتر از بلعیدن یک قرص جذب کند. اما اگر حداکثر دُز روزانه پاراستامول محلول مصرف شود، فرد به راحتی از دو گرم میزان نمک توصیه شده در رژیم غذایی طی روز فراتر میرود.

حتی برای افرادی که به فشار خون بالا مبتلا نیستند، مطالعه انجام شده در انگلیس نشان می‌دهد که سدیم اضافی می‌تواند بر بدن، به‌ویژه سیستم قلبی-عروقی تاثیر بگذارد.

این تحقیق به دنبال شبیه سازی یک آزمایش تصادفی و کنترل‌شده با مقایسه داده‌های سلامت نزدیک به ۳۰۰ هزار بزرگسال بالای ۶۰ سال بود که برخی از آنها فشار خون بالا داشتند و برخی دیگر به این عارضه دچار نبودند اما اخیرا پزشکان برای همه آنها پاراستامول تجویز کرده بودند.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس الرت، در مقایسه با بیمارانی که مسکن‌های بدون سدیم برایشان تجویز شده بود، متخصصان دریافتند افرادی که مصرف روزانه پاراستامول حاوی سدیم داشتند بیشتر در معرض خطر حمله قلبی، سکته، نارسایی قلبی و مرگ تا یک سال بعد قرار داشتند.
کد مطلب : ۱۱۷۶۲
نام شما

آدرس ايميل شما