۰
حمیدرضا اینانلو، مدیر کل دارویی سازمان غذا و دارو:

قیمت‌گذاری کاست پلاس دارو را نمی‌توان یک شبه تغییر داد

تاریخ انتشار :
جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۰
کد مطلب : ۱۱۴۱۷
قیمت‌گذاری کاست پلاس دارو را نمی‌توان یک شبه تغییر داد
سالم‌خبر: مدیر کل امور دارویی سازمان غذا و دارو گفت: اصلاح آیین‌نامه قیمت‌گذاری دارو گام مناسبی در سازمان غذا و دارو است اما شاید شرایط فعلی کشور امکان تغییر اساسی در این زمینه را به ما ندهد. باید در نظر داشته باشیم قیمت‌گذاری کاست پلاس را نمی‌توان یک شبه تغییر داد و لازم است گام به گام و در شرایطی آرام که اعتبارات لازم برای تامین دارو، موجود است، اقدام کنیم.

حمیدرضا اینانلو در مجمع عمومی فوق‌العاده‌ی سندیکای صاحبان صنایع دارویی کشور همچنین گفت: مجلس و دولت در حال بررسی و پیگیری تغییر روش تخصیص ارز ترجیحی دارو هستند، این ارز به چه شکل و چه میزان باشد تا بیماران دچار مشکل نشوند و دسترسی آن‌ها
به دارو دچار خدشه  اختلال نشود.
 
وی افزود: دغدغه‌‌ی ما این است که تمام ساز و کارها دیده شود، نقش بیمه‌ها شفاف و مشخص باشد، عدد و بودجه‌ی لازم با میزان نیاز طرح تناسب داشته باشد و رنج بیماران را به دنبال نیاورد. بسته‌ی کاملی دیده شده است تا در قالب بیمه‌ها از بیماران حمایت شود و در عین حال نظارت کاملی هم روی این فرایند باشد.
 
اینانلو تامین منابع ارز دارو در مقطع فعلی را یکی از اولویت‌های دولت عنوان کرد و گفت: با مداخله‌ی مستقیم رئیس‌جمهوری ۸۰۰ میلیون دلار به این حوزه اختصاص داده خواهد شد. در جلسه‌‌ی روز گذشته‌ی رئیس و اعضای هیات مدیره‌ی سندیکا با رئیس بانک مرکزی ادله‌ی
لازم مطرح شد تا این مبلغ افزایش پیدا کند.
 
به گفته‌ی مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان، دو نرخی شدن ارز از سال ۹۷ بحرانی ایجاد کرد که همچنان ادامه دارد، او در همین مورد افزود: در حال حاضر بیش از آن‌چه به مواد اولیه‌ی دارو اختصاص می‌دهیم، صرف واردات می‌شود. باید صادقانه و بی‌تعارف بگوییم اگر امکانات و ظرفیت‌های تولید دارو در کشور ایجاد نشده بود، در شرایطی فعلی با چه معضلات و مشکلاتی روبه رو می‌شدیم. از سویی باید ارز زیادی صرف واردات می‌کردیم و بخشی از داروهای حیاتی به شکل فوریتی وارد می‌شدند و از طرف دیگر برای تهیه‌ی داروی بیماران خاص و سرطانی با مشکلات زیادی درگیر می‌شدیم.

اینانلو
شرط نیمایی شدن ارز دارو  را مشخص شدن حدود اعتباری شرکت‌ها در بانک‌ها، تأمین مالی و... عنوان و تاکید کرد این موارد باید با هم‌فکری و مشارکت همدیگر بررسی و تحلیل شود.
 
مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، به اهمیت و ویژگی‌های صادرات گفت: صادرات حوزه‌ایست که نباید با تصمیم‌های آنی تحت تاثیر قرار بگیرد چون شرکت‌ها برای کسب بازار، زمان و انرژی زیادی صرف می‌کنند و تصمصم اشتباه می‌تواند سرمایه‌گذاری آن‌ها را بی‌نتیجه کند. اما از طرف دیگر باید دغدغه‌ی دولت برای تامین داروی مورد نیاز کشور نیز درک شود. از نظر قانونی (شاید حتی به شکل نانوشته) این وظیفه به عهده‌ی وزارت بهداشت
و سازمان غذا و دارو گذاشته شده است و شاید همین مسئله باعث شود گاهی بر سر دوراهی قرار بگیرد و مجبور به تصمیم‌گیری شود.
 
حمیدرضا اینانلو اصلاح آیین‌نامه را گام مناسبی برای قیمت‌گذاری دارو دانست و افزود: ولی شاید شرایط فعلی کشور امکان تغییر اساسی در این زمینه را به ما ندهد. باید در نظر داشته باشیم قیمت‌گذاری کاست پلاس را نمی‌توان یک شبه تغییر داد و لازم است گام به گام و در شرایطی آرام که اعتبارات لازم برای تامین دارو، موجود است، اقدام کنیم.

وی تاکید کرد که باید از ظرفیت سندیکاها برای تفویض یا اصلاح امور استفاده شود چون در غیر این صورت ممکن است یک مشکل ساده به معضلی بزرگ تبدیل شود.
کد مطلب : ۱۱۴۱۷
نام شما

آدرس ايميل شما