۰
محمود نجفی‌عرب، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران:

داروهایی کمیاب از مراکز درمانی به بازار سیاه راه می‌یابد

اختلاف قیمت ارز ترجیحی و آزاد میل قاچاق داروهای وارداتی را افزایش می‌دهد
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۳۶
کد مطلب : ۱۱۰۹۲
داروهایی کمیاب از مراکز درمانی به بازار سیاه راه می‌یابد
‌ سالم‌خبر: با وجود تمامی کنترل و نظارت‌ها بر زنجیره‌ی تامین و توزیع دارو در کشور، دارو از مراکز درمانی خارج می‌شود.
 
محمود نجفی‌عرب، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران با بیان این مطلب افزود: داروهای خارجی با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌شود و فاصله آن با ارز آزاد بیش از ۲۴ هزار تومان و ۶ تا ۷ برابر اختلاف قیمت، می‌تواند میل به قاچاق این داروهای وارداتی به کشورهای همسایه را افزایش دهد.

وی ادامه داد: به‌دنبال متهم‌کردن کسی نیستیم اما با وجود
تمام کنترل‌ها، دارو از مجموعه‌های درمانی خارج می‌شود. یکی از مهم‌ترین داروهایی که برای بیماری‌های عفونی و در درمان‌ کرونا هم استفاده می‌شود IVIG (داروی بیمارستانی برای افزایش سیستم ایمنی بدن) است که با نظارت و کنترل بسیار قوی از سوی وزارت بهداشت توزیع می‌شود اما در همین پیک اخیر شاهد فروش آن در بازار آزاد بودیم.

نجفی‌عرب همچنین ادامه داد: با توجه به میزان بالای این دارو در درمان ممکن است برای یک بیمار ۲۰ ویال تجویز شود اما به هر دلیلی مصرف نشود یا بیمار فوت
کند. این داروی تجویزشده در اوج کرونا، در نهایت سر از بازار آزاد درآورده و هر ویال با قیمت دولتی یک میلیون تومان، در ناصرخسرو به قیمت ۱۱ تا ۱۲ میلیون تومان فروخته می‌شود. مسیر ورود این دارو به بازار سیاه کجاست؟

به‌گفته نجفی‌عرب، این مسئله از پیامدهای‌ ارز ۴۲۰۰ تومانی است و نه‌تنها درباره دارو که برای تمام کالاها این انگیزه را برای سودجویان تقویت می‌کند.

وی تصریح کرد که نباید به‌دنبال عدد و رقم حاصل از قاچاق این داروها بود، تنها راهکار کنترل این مسئله، تغییر سیاست‌هاست.
بسیاری از مسئولان در کشور به موضوع قاچاق دارو و دیگر کالاهای اساسی به خارج از کشور به‌ویژه کشورهای همجوار اعتراف می‌کنند. باید زیرساخت لازم از سوی وزارت بهداشت ایجاد شود، هم بیمه‌ها و هم وزارت بهداشت خودشان را آماده کنند تا مابه‌التفاوت نرخ ارز ترجیحی و نیمایی به انتهای زنجیره فروش دارو انتقال پیدا کند.

به‌گفته او، برخی داروها گران شده و این مسئله به این دلیل است که ارز ترجیحی کافی نیست. ۲.۵ میلیارد دلار درنظر گرفته‌شده برای دارو و تجهیزات پزشکی کفاف نمی‌دهد
و به همین دلیل وزارت بهداشت ناچار است قیمت برخی داروها را با ارز نیمایی درنظر بگیرد، چراکه نبود دارو آسیب بسیار بدی دارد و موجودبودن آن حتی به شرط گرانی بهتر است.

نجفی عرب درباره انتقال مابه‌التفاوت ارز دولتی با ارز آزاد به انتهای زنجیره توزیع دارو هم توضیح می‌دهد: «هم‌اکنون ۹۵ درصد مردم تحت پوشش انواع بیمه‌ها هستند و در انتهای این زنجیره می‌توان این مبلغ را به بیمه‌ها تزریق کرد یا به مردم پرداخت شود تا پرداخت از جیب مردم افزایش پیدا نکند.
 
کد مطلب : ۱۱۰۹۲
نام شما

آدرس ايميل شما