۰

۴۳ درصد از مردمان جهان واکسینه شدند

تاریخ انتشار :
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۱
کد مطلب : ۱۱۰۵۱
۴۳ درصد از مردمان جهان واکسینه شدند
سالم خبر: نشریه آمریکایی فورچون اعلام کرد که ۴۳ درصد از مردمان جهان به صورت کامل واکسینه شده اند.

به  گزارش سالم خبر، نشریه آمریکایی فورچون در مقاله‌ای با بررسی اوضاع کرونایی در جهان و شدت گرفتن دوباره کرونا از جمله در اروپا، نوشت: شکست کرونا نیازمند یک راهبرد ۵ مرحله‌ای از جمله لزوم اجباری شدن دوز تقویتی کرونا و مصرف دارویی است که هنوز زیرساخت های آن فراهم نشده است.

 سویه دلتای کرونا خطر رویکرد اتکای صرف به واکسن برای پایان دادن به همه گیری کرونا را آشکار ساخته و این موضوع در حالی است که بدترین چیز‌ها همچنان در راه است.

 شماری از کشور‌های اروپایی که پوشش بالاتری از واکسیناسیون را در مقایسه با آمریکا دارا بودند، در حال تجربه کردن بالاترین سطح ابتلا از زمان آغاز همه گیری کرونا هستند. بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر از جمله در افرادی که واکسن تزریق کرده اند و نیز افراد جوان در حال افزایش است. قرنطینه‌ها دوباره در حال اعمال شدن است و حتی دورهمی‌های روز شکرگذاری (یک تعطیلی ملی در آمریکا و کانادا) ممکن است این مسئله را تسریع کند.

افزایش ابتلا، بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر‌های کرونایی را می‌توان از یکسو ناشی از کاهش ایمنی افراد واکسینه شده و یا قبلا مبتلا شده به کرونا و از سوی دیگر بروز سویه‌های دلتا و «دلتا پلاس» دانست.

در این میان، افزایش دسترسی به واکسن از جمله در کشور‌های کم درآمد و نیز تزریق دوز‌های تقویتی برای همگان برای محدود ساختن موارد ابتلا، بستری شدن و نیز مرگ و میر ناشی کرونا از امری ضروری است. این موضوع نشان می‌دهد که نیاز است تا کار‌های بیشتری صورت پذیرد. در سطح جهانی، تنها ۴۳ درصد از مردمان جهان به صورت کامل واکسینه شده اند و این رقم در آفریقا که جمعیتی معادل ۱.۳ میلیارد نفر در جهان را داراست، به زیر ۱۰ درصد می‌رسد.

نشریه فورچون: سویه دلتا، خطر تکیه صرف به واکسن برای شکست کرونا را آشکار کرد////

با این حال، راهبرد تکیه تنها به واکسن امروز محکوم به شکست است. سویه دلتا آنقدر سریع تکثیر می‌شود که سیستم ایمنی فرد را آلوده می‌سازد و می‌تواند به دیگران نیز سرایت کند. حقیقت آن است زمانی که این مسأله را در کنار سرعت آهسته انتشار آهسته واکسن‌ها می‌گذاریم، مسأله فاجعه آمیز می‌شود. به مانند تمامی ویروس‌ها، ویروس SARS-CoV-۲ (ویروس عامل بیماری کووید-۱۹) خود را تکثیر کرده و جهش می‌کند. اگر جهشی رخ دهد که بتواند اثر محافظتی واکسن را دور بزند، احتمال رشد آن در یک فرد واکسینه شده بیشتر است. حال با شیوع سویه دلتا، ویروس کرونا به مانند توپ پینگ پنگ آزادانه در میان افراد واکسینه شده و واکسینه نشده در جریان است و به شکلی قابل توجه، احتمال دور زدن اثربخشی واکسن‌ها را افزایش می‌دهد.

به بیان دیگر، موجی دیگر در هفته‌ها و ماه‌های آتی می‌آید، احتمال زیادی وجود دارد که سویه‌هایی از کرونا آشکار شود که در برابر واکسن‌های فعلی مقاوم هستند. در این میان نیاز است تا درمانی آسان و مؤثر در برابر سویه‌های فعلی و احتمالی بکار گرفته شود تا بتواند انتقال ویروس را کاهش دهد. گزارش‌ها از دو نوع دارو که بستری شدن در بیمارستان‌ها و مرگ و میر را در «افراد با ریسک بالا» به میزان به ترتیب ۵۰ و ۸۹ درصد کاهش داده، پیشرفت خوبی به نظر می‌رسد. هر چند، این دارو‌ها به شکلی بوده که بایستی قرص‌هایی را روزانه دوبار و به مدت ۵ روز فرد مصرف می‌کرده است.

نشریه فورچون در ادامه گزارش خود به بررسی راهکار پیشنهادی برای مقابله با کرونا پرداخت و نوشت: برای بازگشت به کسب و کار معمول، ما نیازمند رویکردی ترکیبی هستیم. نخست آنکه واکسن تقویتی بایستی هر شش ماه یکبار به منظور بازگشت افراد به محل کارشان و تماس با افراد در محل‌های شلوغ از جمله وسایل حمل و نقل عمومی تزریق شود.

دوم: فاصله گذاری، استفاده از ماسک و سایر اقدامات بهداشت عمومی که بایستی در محل کار و سایر محیط‌های اجتماعی رعایت شود.

سوم: بایستی ترتیبی اتخاذ شود تا مدت زمانی که افراد در مسیر جریان مستقیم هوایی قرار دارند که به دیگران می‌وزد، محدود شود؛ چرا که خطر ابتلا به مقدار ویروس و مدت زمانی قرار دارد که فرد در معرض آن قرار دارد و جریان هوا (که به افراد مختلف می‌وزد) می‌تواند در این مسأله مؤثر باشد. ماسک، فاصله گذاری و تلاش برای عدم قرار گرفتن در معرض ویروس (از طرق مختلف به مانند جریان هوا که اشاره شد) راه‌هایی مؤثر برای جلوگیری از شیوع ویروس است.

چهارم: در مدت افزایش آمار ابتلا، انجام آزمایش‌هایی در فواصل معین محل کار و دیگر مکان‌های اجتماعی صورت پذیرد و در آخر نیز تلاش فوری برای توسعه، ایجاد و توزیع روش‌های درمانی جدید که در برابر تمامی سویه‌های کرونا مؤثر باشد، لازم است. 

انتهای پیام/
کد مطلب : ۱۱۰۵۱
برچسب ها
واکسیناسیون
نام شما

آدرس ايميل شما