۰
وزیر بهداشت: ما اجازه ندادیم صف مرغ و تخم‌مرغ برای دارو تکرار شود

چه شد که از عرش به فرش رسیدیم؟

تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۳۴
کد مطلب : ۹۴۷۶
چه شد که از عرش به فرش رسیدیم؟
سالم‌خبر: وزیر بهداشت و درمان امروز در حالی با هشدار نسبت به افزایش موارد مثبت کرونا در ایران اظهار داشت که با یکی از سهمگین‌ترین امواج کرونا مواجهیم و برای نظام سلامت ایام پرچالشی را پیش‌بینی می‌کند که چندی پیش شیوه‌ی مدیریت و کنترل موفقیت‌آمیز کرونا در کشور را زبانزد دولت‌های کشورهای دیگر می‌خواند. به طوری که سران این کشورها در تماس تلفنی با وزیر بهداشت و درمان نسخه ی این حال خوب ما را ندید خریدار بودند و دستورالعمل های ما در این زمینه را جویا می شدند.

سعید نمکی امروز در نشست با اعضای کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه مدیریت کرونا یکی از نفس‌گیرترین سال‌های اداره حوزه سلامت را برای ما رقم زد، افزود: اجازه ندادیم تاکنون حتی یک بیمار پشت درب بیمارستان‌ها بماند، امروز تعداد مرگ و میرها بیش از ۱۶۰ نفر اعلام شده، اما هنوز بستری‌ها در حد پیش‌بینی نیست و مشخص نیست چه اتفاقی در انتظار ما است.

وی در حالی تاکید کرد که وزارت بهداشت مظلوم است و متأسفانه مورد بی‌مهری قرار گرفته و منابع کافی برای اداره مجموعه وجود ندارد و ارز را به دلایل مختلف به ما ندادند که همین چند ماه پیش بود که مفتخرانه اعلام کرد در دوره ی وزارت او 700 میلیون یورو در ارز داروی کشور صرفه‌جویی شده است. همان روز بسیاری این سوال را مطرح کردند که چه کسی در شرایط سخت تحریم و دارو از سعید نمکی خواسته بود که در این حوزه ی حساس و استراتژیک و درگیر با جان آدمیان این کشور، سیاست صرفه جویی را در پیش بگیرد.  سیاستی که از هیچ یک از وزیران هیات دولت این افتخار به گوش نرسید. 

و حال سعید نمکی بازهم مفتخرانه اعلام کرده است ما اجازه ندادیم صف مرغ و تخم‌مرغ برای دارو تکرار شود؛ ضمن آنکه ما تأمین واکسن را از روز اول دنبال کردیم، حتی باور نمی‌کردند واکسن تولید کنیم، در حالی که ما از سال ۱۲۹۹ پاستور و از سال ۱۳۰۳ موسسه رازی را داشتیم. وزیر بهداشت و درمان اما اشاره ای نکرد به این مساله که با این حجم از افتخارات چرا هنوز تنها 30 درصد از کادر درمان کشور واکسینه شده اند و آنها پس از این را، با روز به روز بحرانی شدن شرایط، چگونه و با چه سرنوشتی طی خواهند کرد.

آمار جانباختگان باز هم سه رقمی شد.فریاد و شیون‌هاست که از سالن معراج بهشت زهرا به گوش می رسد و گوش تهران را پر کرده است. گاه در عرشیم و گاه با سر بر فرش فرود می‌آییم. کرونا زندگی را اگر چه بر مردم جهان سخت کرده بر ما سخت‌تر کرده است. سوءمدیریت، سیاست گذاری‌های فارغ از کیاست ، برقرار کردن قرارگاه های مرغ و دارو به رغم وجود این حجم از قانون و دستورالعمل و آیین‌نامه نشان از نبود یک حکمرانی خوب دارد حتی حکمرانی بر دسترسی مردم به مرغ.

و نفس‌برتر آنکه حال، پس از همه‌ی آن پوزهای مفتخرانه وزیر امروز صراحتا اعلام کرد که برای نظام سلامت ایام پرچالشی را پیش‌بینی می‌کند.
او با ابراز نگرانی از اینکه با یکی از سهمگین‌ترین امواج کرونا مواجه هستیم می گوید: می‌توانستیم به این مرحله نرسیم؛ اتفاقی که در خوزستان افتاد به ما نشان داد که مدیریت این ویروس، کار بسیار سخت و مشکلی است و سختی‌هایی که کادر بهداشت و درمان در کنترل مسائل خوزستان متحمل شدند از تلاش‌های ۱۲ ماهه برای کل کشور سخت‌تر و سنگین‌تر بود و در واقع اگر همزمان ۳ موج مانند خوزستان به ما تحمیل می‌شد، نظام سلامت فرو می‌ریخت.

و حال ماییم و روزهای پرتلاطم و سهمگین کرونا و شرایط پرابهام بود و نبود واکسن کرونا. و همچنین شکرگذاری از اینکه حداقل در صف دارو در این شرایط نایستادیم. راستی چند ماه به پایان این دولت مانده است؟
 
 
کد مطلب : ۹۴۷۶
نام شما

آدرس ايميل شما