۰
حسین کرمانپور، رئیس اورژانس بیمارستان سینا در گفت‌وگو با سالم‌خبر:

وزارت بهداشت خود به تنهایی قادر به تامین واکسن کرونا نیست

تاریخ انتشار :
شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۷
کد مطلب : ۹۴۵۰
وزارت بهداشت خود به تنهایی قادر به تامین واکسن کرونا نیست
سالم‌خبر: عدم تهیه و تامین واکسن کرونا در زمان طلایی خود یکی از دلایل محدودیت دسترسی ما به واکسن بود ضمن آنکه وزارت بهداشت و درمان خود به تنهایی نمی‌تواند برای تامین واکسن موفق باشد.

حسین کرمانپور، رئیس اورژانس بیمارستان سینا در گفت‌وگو با سالم‌خبر در تشریح اوضاع نابسامان بیماری کرونا در  کشور و بیمارستان‌ها گفت: هر زمان که بیمارستان‌ها دچار ازدحام و مراجعات بسیار می‌شوند باید دلیل آن را در ۲۰ تا ۲۵ روز قبل از جست‌وجو کنیم ؛ باتوجه به این مسئله، اوضاع نابسامان فعلی کشور فقط نتیجه خریدهای بازار و گشت و گذار در مراکز خرید در روزهای پایانی سال گذشته است ضمن اینکه آثار سفرهای نوروزی هنوز نمایان نشده است.  
 
وی در ادامه بیان کرد: پیک چهارم بیماری کرونا، عملا و رسماً از هفته ی گذشته آغاز شده است و به نظر می‌رسد ما جزو اولین کشورهایی هستیم که برخلاف اقدامات بسیار با موج چهارم بیماری مواجه شده‌ایم؛ در حال حاضر کادر درمان در حالت آماده‌باش قرار دارند اما همه بخش‌ها، اورژانس و ICU بیمارستان ها  رفته رفته تکمیل شده است.  
 
کرمانپور، مطرح کرد: اعداد و ارقام مبتلایان و مراجعات به بیمارستان‌ها به مسافرت‌های نوروزی مربوط نیست مگر آنکه مردم قبل از عید به مسافرت‌ رفته باشند. انتظار ما این است هم‌اکنون که مسافرت‌ها به پایان رسیده و مردم در حال بازگشت هستند در پایان فروردین ماه مجدد شاهد افزایش بیماری باشیم به رغم اینکه هم‌اکنون نیز با مشکل کمبود تخت و ICU مواجه هستیم. 
 
رئیس اورژانس بیمارستان سینا همچنین افزود: بخش‌های دیگر بیمارستان‌ها که به حالت اولیه خود (غیرکرونا) بازگشته بودند؛ حال، باید تعطیل و به بخش‌های کرونا تبدیل شوند و بیمارانی که به درمان دوره‌ای نیاز
دارند و بیماران دیگر مانند سرطانی و مزمن نیز مجدد از درمان خود محروم شوند. 
 
کرمانپور درباره افزایش آمار ابتلای کودکان به کرونا تصریح کرد: به نظر می‌رسد باتوجه به تعطیلات نوروزی و تجمعات خانوادگی، ابتلای کودکان به کرونا نیز افزایش یابد. متاسفانه در بسیاری از خانواده‌ها، برگزاری تولدها آغاز شده است همچنین با نزدیک‌شدن به ماه مبارک رمضان احتمالا اغلب مردم تمایل دارند که مراسمات عقد و عروسی خود را زودتر برگزار کنند که این امر نیز ممکن است دلیلی برای افزایش آمار ابتلای کودکان و بزرگسالان باشد. 
 
وی در ادامه اظهار کرد: متاسفانه در ایام عید هم موضوع دید و بازدیدها وجود داشته است و احتمالا با یک موج بزرگی از ابتلای بزرگسالان هم مواجه خواهیم شد در این میان، همه امید ما این است که مردم نکات بهداشتی را رعایت کرده‌ باشند و اگر آمار ابتلا و مرگ‌و‌میر بعد از ۱۵ فروردین ماه افزایش یافت به این معناست که مردم به نکات بهداشتی توجهی نداشته‌اند. 
 
رئیس اورژانس بیمارستان سینا با اشاره به اینکه علت شرایط فعلی، فقط بی‌توجهی از سوی مسئولین نبوده است، عنوان کرد: مردم نیز باید این موضوع را بپذیرند و دلخور نشوند و اینکه نگویند چرا از مردم طلبکار هستید زیرا مردم هم رعایت نمی‌کنند.
 
 فرصت طلایی پیش خرید واکسن را از دست دادیم 
 
وی با بیان اینکه تهیه و تامین واکسن کرونا در زمان طلایی خود انجام نشده است، تصریح کرد: به عنوان مثال جهت پیش خرید واکسن آنفلوآنزا برای پاییز سال جاری برای اینکه دچار مشکل نشویم باید از هم‌اکنون اقدامات لازم صورت گیرد، این موضوع امروز یادآوری می‌شود اما اینکه چه کسی این توصیه را پیگیری می‌کند ، مهم است. زمانی که جهت تهیه واکسن آنفلوآنزا پیش خریدها از گذشته برای مرداد
و شهریور ماه انجام می‌شود دیگر کسی به نیاز دیگران که به عنوان مثال ۵ میلیون دوز واکسن می‌خواهند توجهی نمی‌کند ! زیرا در آن زمان تهیه واکسن امکان پذیر نیست. اگر برای پاییز واکسن آنفلوآنزا می‌خواهیم باید از هم‌اکنون اقدامات لازم صورت گیرد.
 
کرمانپور درباره تهیه واکسن کرونا گفت: برای تهیه واکسن کرونا هم‌اکنون زمان مناسبی نیست زیرا هر اقدامی صورت گیرد باتوجه به اوضاع کشور علاوه بر هزینه بیشتر با مشکلات ورود و سیاست‌های مربوط به خود مواجه می‌شود؛ پیش خرید واکسن کرونا باید از ماه‌های قبل صورت می‌گرفت اما با وجود تحریم و مشکلات مربوطه این امر تحقق نیافت . 
 
وزارت بهداشت در زمینه تامین واکسن به تنهایی موفق نیست 
 
رئیس اورژانس بیمارستان سینا با اشاره به اینکه وزارت بهداشت با توان و دغدغه کامل پیگیر تهیه واکسن است اما این به تنهایی کافی نیست، مطرح کرد: وزارت بهداشت باید واکسن را تایید کند و دیگران از جمله بخش خصوصی به دنبال تهیه و واردات آن باشند. در حال حاضر همه کشورها از سویی طالب واکسن و از سویی دیگر تولیداتشان در واکسن محدود است و اینگونه نیست که بتوانند تعداد را افزایش دهند.  با توجه به تجربیات گذشته اگر همه با همدلی دست به دست هم دهیم و درایت به خرج دهیم تابستان امسال خزان کرونا خواهد بود اگرچه همه ما انتظار داشتیم بهار با ورود واکسن موضوع مدیریت شود.
 
وی در ادامه تصریح کرد: کشورهای اروپایی و توسعه‌یافته که پول‌های کلانی دارند اصول اخلاقی را رعایت نکرده و بخش عمده‌ای از پیش‌خریدهای واکسن کرونا برای آنان است که متاسفانه این امر نشان دهنده سیستم توزیع معیوب جهانی و ضعف سازمان جهانی بهداشت است.
 
کرمانپور با اشاره به اینکه مسئولین وزارت بهداشت به صورت شبانه‌روزی در
حال تلاش جهت تهیه و واردات واکسن به کشور هستند، اظهار کرد: به رغم این تلاش‌ها به تنهایی موفق به تحقق این امر نیستند؛ به نظر من ، شیوه مدیریت وزارت بهداشت جهت تهیه و واردات واکسن صحیح نیست. وزارت بهداشت نباید به گونه ای عمل کند که تمام توقعات از این وزارت باشد و دیگران تنها کنار گود نشسته باشند.ضمن اینکه شرکت‌های خصوصی نیز سودی معقول را درنظر گیرند و دست به دست یکدیگر دهند. در برخی از موارد شرکت‌های خصوصی باید درآمد داشته باشند زیرا آنان نیز تلاش کرده‌اند اما در شرایط فعلی و نجات جان مردم نباید به واکسن نگاه سودآوری داشته باشند.
 
عملکرد وزارت بهداشت ضعف‌هایی دارد
 
وی در ادامه خاطرنشان کرد: همه باید به سود حداقلی، کارآیی حداکثری و تلاش شبانه روزی بیاندیشند. امروزه وزارت بهداشت در این مسیر قرار دارد و ما از آنان تشکر می‌کنیم اما سرانجام تلاش‌هایشان ملموس و خوشایند نیست و شواهد نشان می‌دهد که فعالیت‌هایش ضعف‌هایی نیز دارد، اگر این ضعف‌ها نمایان و رفع شود اوضاع تغییر می‌کند. در زمینه واکسن هم باید همه وزارتخانه‌ها پای کار آیند ؛اگر می‌خواهند بودجه‌ای را اختصاص دهند سریع‌تر این کار را انجام و واکسن را به کشور وارد کنند. 
 
رئیس اورژانس بیمارستان سینا درباره شیوه صحیح مدیریت کشور انگلستان و کاهش مرگ‌و‌میر و ابتلای آنان در زمینه کرونا عنوان کرد: انگلیس در دو ماه گذشته، روزی ۱۸۰۰ نفر مرگ‌و‌میر داشته است اما این آمار در روز گذشته به ۲۲ نفر رسیده و آمار ابتلا از ۶۸ هزار به زیر ۵ هزار نفر رسیده است؛ این آمار نشان می‌دهد که واکسن بی‌تاثیر نیست ضمن اینکه این کشورها علاوه بر داشتن واکسن در رعایت پروتکل‌های بهداشتی سست هم نشده‌اند و همه سختگیری‌ها همچنان موجود است .
کد مطلب : ۹۴۵۰
نام شما

آدرس ايميل شما