۰
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

واکسن کرونا به دستور رییس جمهوری با ارز نیمایی وارد می‌شود

تاریخ انتشار :
شنبه ۷ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۳۱
کد مطلب : ۹۴۱۸
واکسن کرونا به دستور رییس جمهوری با ارز نیمایی وارد می‌شود
سالم‌خبر: سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: به زودی ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دُز واکسن از طریق سبد کواکس تحویل ایران داده می‌شود.

علیرضا رئیسی درباره آخرین اخبار واکسن کرونا در ایران افزود: همه مردم دنیا و کشورها دو راه برای تامین واکسن دارند. راه اول خرید واکسن از کشورهای سازنده است که بر اساس قراردادها انجام می‌شود و راه دوم تولید داخلی واکسن است که فناوری آن را همه کشورها ندارند و دست بعضی از کشورهاست. یکی از کشورهایی که جزو فهرست اصلی قرار گرفته کشور ایران است.

رئیسی ادامه داد: تا الان سه راه پیش روی مان
قرار داده ایم. راه اول مشارکت جهانی برای تامین واکسن از طریق سبد کووکس بوده که کشور ما به اندازه ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دُز تحویل می‌گیرد. تولید داخل راه دوم بوده و هست و شرکت‌های دانش بنیان داخلی درحال تلاش هستند. راه سوم، خرید مستقیم دولتی از طریق سایر کشورهاست. امروز راه چهارمی هم توسط رئیس جمهور مطرح شد که که آن استفاده از قابلیت‌های بخش خصوصی است.

ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: دادگاهی در هند اجازه خروج ۵۰۰ هزار دز واکسن خریداری شده هندی را نداد.

علیرضا رئیسی افزود: واکسن‌های خریداری شده در سبد
کووکس هم هنوز مشخص نیست با چه تعداد و چه زمانی به دستمان برسد.

وی همچنین افزود: از کشوری مثل هندوستان که یک مدل واکسن بهارات خریداری کرده بودیم ۵۰۰ هزار دُز و پولش را هم پرداخت کرده بودیم. ۱۲۵ هزار دُز تحویل داده شد قرار بود هفته گذشته ۳۷۵ هزار دوز دیگر به ما تحویل داده شود، مشکلاتی که در آنجا به دلیل میزان شیوع بیماری در هند وجود دارد اجازه خروج واکسن از هند را ندادند و اکنون دستمان از آن واکسن کوتاه شده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: از طرفی اول هم از سبد کووکس ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دُز واکسن خریداری
کردیم و قرار شد ابتدا ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دُز واکسن آسترازنکا به ما تحویل دهند بعد ان را به حدود ۳ میلیون و دویست سیصد هزار تا رساندند بعد گفتند یک میلیون و ۲۰۰ هزار دُز قبل از سال تحویل می‌دهیم که متأسفانه آن هم محقق نشد، قرار شد ۱۰ فروردین به ما بدهند، اما بعد گفتند ۱۴ فروردین به شما می‌دهیم.

وی گفت: دسترسی به واکسن آسان نیست ۷۰ درصد از واکسن‌های دنیا را ۱۰ کشور دنیا بیشتر استفاده می‌کنند و این هم نوعی بی‌عدالتی در سطح دنیا است که خود سازمان بهداشت هم معترض است. اگر تکیه به داخل نداشته باشیم با توجه
به این شرایط و تحریم به مشکل بر می‌خوریم.

رئیسی ادامه داد: راه چهارمی را امروز آقای رئیس جمهوری در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح کردند. واکسن با ارز نیمایی از طریق بخش خصوصی وارد شود و آن عزیزانی که تصمیم دارند واکسن تأمین کنند که البته جزئیات و مقولاتی، چون عدالت و دسترسی وجود دارد البته ما برای گروه‌های هدف واکسیناسیون انجام خواهیم داد و تا پایان ۱۴۰۰ یا زودتر گروه هدفمان را به شکل کامل واکسیناسیون خواهیم کرد و تا پایان آذر یا دی با تکیه بر توان داخل ان شاءالله واکسیناسیون را انجام می‌دهیم.
 
کد مطلب : ۹۴۱۸
نام شما

آدرس ايميل شما