۰
اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری:

تحریم‌ها نبود همه‌ی مردم را واکسینه می‌کردیم

تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۵۲
کد مطلب : ۹۱۶۶
تحریم‌ها نبود همه‌ی مردم را واکسینه می‌کردیم
سالم‌خبر: معاون اول رییس جمهوری،گفت: اگر ایران در برهه کنونی با تحریم‌ها مواجه نبود جزو نخستین کشورهایی بود که واکسن لازم برای مقابله با کرونا و تامین ایمنی مردم را تهیه می‌کرد و همه را واکسینه می‌کرد.

 اسحاق جهانگیری ظهر چهارشنبه در دیدار مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت با انتقاد از سیاست‌های رییس جمهوری سابق آمریکا، اظهار کرد: تحریم‌ها علیه ایران از طرف شخصی انجام شد که همان برخوردهای تند را با سیاست‌ها و عملکرد سازمان جهانی بهداشت داشت، این تحریم‌ها که بر ضد حقوق اولیه انسان‌ها برای تامین سلامتی آنهاست، ضدانسانی و ضد حقوق بشری است و متاسفانه
فریاد ملت ایران علیه این رفتارهای ظالمانه در سطح جهانی خوب پژواک نیافته است.

معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ایران کشوری ثروتمند است و نیازمند کمک نیست، گفت: آمریکایی‌ها راه‌های دسترسی به سرمایه و دارایی‌های ما را مسدود کردند، ما در زمانی که درگیر تحریم‌ها هستیم باید مانند بقیه کشورها با شیوع بیماری کرونا نیز مقابله کنیم. اما امکان ارسال تجهیزات پزشکی که با همکاری سازمان جهانی بهداشت خریداری شد، بعد از یک سال به دلیل مسدود بودن منابع مالی فراهم نشده است.

جهانگیری افزود: در حال حاضر ایران در کشورهای آسیایی ده‌ها میلیارد دلار پول دارد که در بانک‌های آنها مسدود
مانده است اما برای ارسال ۵۰ میلیون دلار پیش قسط خرید کووکس مدت‌ها معطل شدیم تا مسیری برای انتقال پول پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: ما انتظار داریم سازمان جهانی بهداشت محدودیت‌های ایران را در تامین واکسن مورد نیاز متوجه باشد و به ما برای تهیه مقدار لازم این واکسن کمک کند، نباید شرایط ایران را با کشورهای دیگر که در وضعیت عادی قرار دارند، مقایسه کرد.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه انتظار دیگر ایران از این سازمان طرح این موضوع است که تحریم‌های آمریکا سیاستی است که مبارزه با ویروس کرونا را تضعیف می‌کند، گفت: باید تلاش شود تا آمریکایی‌ها از این اقدام غیرانسانی دست بردارند.

جهانگیری
با قدردانی از حمایت‌های سازمان جهانی بهداشت از برنامه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان، گفت: ما به این سازمان بعنوان مجموعه‌ای تخصصی که در بحران‌های منطقه‌ای و جهانی تاثیرگذار است، نگاه مثبتی داریم. کشور ما ظرفیت خوبی در بخش بهداشت و درمان دارد و ایران از این ظرفیت نه تنها برای مردم خود بلکه در مواردی که در منطقه نیاز باشد برای کمک به ملت ‌های همسایه استفاده خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: انتظار داشتیم در زمان وقوع بحران کرونا، ایران بتواند به لحاظ انسانی به کشورهای نیازمند کمک کند اما آمریکایی‌ها دست ما را در این حوزه بسته‌اند.
کد مطلب : ۹۱۶۶
نام شما

آدرس ايميل شما