۰
در نامه سرگشاده تولیدکنندگان دارو عنوان شد:

هشدار به رئیس‌جمهوری در مورد کمبود سراسری دارو و تعطیلی کارخانه‌ها

تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۰۲
کد مطلب : ۹۱۶۵
هشدار به رئیس‌جمهوری در مورد کمبود سراسری دارو و تعطیلی کارخانه‌ها
سالم‌خبر: جمعی از تولیدکنندگان دارو، مدیران شرکت‌ها و هلدینگ‌های دارویی در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری با اشاره به مشکلات ارزی صنعت دارو، تخصیص نیافتن ارز مورد نیاز تولید طی یک سال گذشته و کمبود مواد اولیه دارویی، درباره احتمال کمبود سراسری دارو در کشور و حتی تعطیلی کارخانه‌ها هشدار دادند.
 
 تا ابتدای بهمن‌ماه سال جاری حدود یک میلیارد دلار ثبت سفارش دارو (که قسمت عمده آن مربوط به بخش تولید است)، ماه‌ها در انتظار تخصیص ارز مانده است. در این مدت با وجود برگزاری جلسه‌های متعدد و پیگیری‌های روزانه سندیکا از مسئولان بانک مرکزی،
وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و حتی نمایندگان مجلس، از شهریورماه سال جاری اقدام موثری برای تامین ارز مواد اولیه مورد نیاز نشده و وعده‌ها نیز عملی نشده است.
 
به همین دلیل جمعی از اعضای این سندیکا و مدیران شرکت‌های تولید دارو، نامه‌ای سرگشاده خطاب به دکتر حسن روحانی؛ رئیس‌جمهوری نوشته و هشدار داده‌اند که با ادامه روند فعلی نه‌تنها کشور با احتمال کمبود سراسری دارو روبه‌رو می‌شود، حتی کارخانه‌های دارویی نیز به دلیل اختلال در فرآیند تولید در خطر تعطیلی قرار خواهند گرفت.
 
در این نامه آمده است: ارزهای تخصیصی از منابع عمان،
عراق و کارگزار جدید چین، غیرقابل دسترس، نامطمئن، بی‌نتیجه، هزینه‌بر و طولانی است و در اکثر موارد با وجود صرف هزینه‌های مالی زیاد از طرف شرکت‌ها، هیچ‌گونه ارزی حواله نشده و عملاً شرکت‌های واسط و دلال‌های ارزی هزینه تولید را بالا می‌برند.
 
مدیران شرکت‌های دارویی خواسته‌اند برای تعیین تکلیف ارزهای بلوکه‌شده و راه‌های برون‌رفت ارزی از طریق بانک مرکزی اقدام شود و بانک‌های عامل برای تخصیص ارز دارو ملزم شوند.

مدیران شرکت‌های دارویی خطاب به رئیس‌جمهوری نوشته‌اند: با استدعای دستور فوری تامین ارز موردنیاز شرکت‌های
تولیدی که مسئولیت تامین ۹۷ درصد داروی مورد نیاز بیماران را به عهده‌دارند، به استحضار می‌رساند، در صورت تخصیص نیافتن ارز قابل‌دسترس کمبود سراسری داروهای تولیدی قطعی و تبعات آن غیرقابل‌جبران خواهد بود.»
 
تولیدکنندگان در این نامه یادآوری کرده‌اند که با توجه به افزایش ثبت سفارش‌ها در ماه‌های پایانی سال، به نظر می‌رسد حتی اگر سهمیه ارزی دارو برای سال آینده مانند سال جاری (۱.۵ میلیارد دلار) در نظر گرفته شود، حتی جوابگوی تخصیص ثبت سفارش‌های سال ۹۹ نخواهد بود و نتیجه آن تعطیلی کارخانه‌ها در ماه‌های آینده است.
کد مطلب : ۹۱۶۵
نام شما

آدرس ايميل شما