۰
حمید عمادی، رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان امام خمینی(ره) در گفت‌وگو با سالم‌خبر:

همه معمولا خوب شعار می‌دهیم

تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۳۲
کد مطلب : ۹۱۳۴
همه معمولا خوب شعار می‌دهیم
سالم‌خبر: همه‌ی ما معمولا خوب شعار می‌دهیم اما به گفته‌های خود عمل نمی‌کنیم در صورتی که اگر به همان شعارهای خود عمل کنیم وضعیت خوب و ایده آل می‌شود.
 
حمید عمادی، رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان امام خمینی(ره) در گفت‌وگو با سالم‌خبر در تشریح وضعیت بیماری کرونا در کشور با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر اگر با مردم صحبت کنیم آنان می‌گویند که نباید به مسافرت، تجمعات و مهمانی‌ها برویم ضمن اینکه استفاده از ماسک هم ضروری است. مسئولین هر روز تذکر می‌دهند در حالی که نه مردم و نه مسئولین به شعارهای خود عمل نمی‌کنند و در نهایت وضعیت ما بدتر می‌شود‌.
 
رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان امام خمینی(ره) درباره‌ی بازگشایی تالارهای پذیرایی عنوان کرد: به گفته مسئولین، تالارهای پذیرایی بازگشایی می‌شوند باتوجه به این گفته، عملا به مردم گفته می‌شود که مراسمات خود را برگزار کنید به رغم آنکه زوج‌های جوان از برگزاری مراسم ناامید شده بودند حال از ابتدای بهمن ماه با آغاز ماه شعبان و رجب در حال برگزاری مراسم خود هستند‌ و به طور قطع این مهمانی‌ها آثار خود را نشان می‌دهد.
 
عمادی در ادامه گفت: مسئولین کشور هر روز در تلویزیون شعار می‌دهند به عنوان مثال آموزش‌و‌پرورش حضور دانش‌آموزان در مدرسه را الزامی اعلام می‌کند؛ درحال حاضر مشکل ما، شعار دادن است.
 
وی
با اشاره به اینکه حداقل تا یک سال دیگر این بیماری وجود دارد، اظهار کرد: همه مردم کشور باید به طور کامل واکسینه شوند این امر هم مستلزم آن است که واکسن‌ها چه خارجی و چه داخلی موثر باشند زیرا مشخص نیست که چند درصد اثربخشی دارند اگر وضعیت به خوبی پیش رود و ما نیز بتوانیم واکسن داخلی را به بازار وارد کنیم تا سال آینده در چنین زمانی همه مردم واکسینه خواهند شد این احتمال وجود دارد که در زمستان سال آینده اپیدمی نداشته باشیم.
 
رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان امام خمینی(ره) همچنین افزود: در حال حاضر واکسن‌های موجود مجوز اورژانسی دارند در حالیکه پس از تزریق یک واکسن باید یک سال صبر کرد تا مشخص شود افرادی که واکسن را تزریق کرده‌اند با افرادی که واکسن تزریق نکرده‌اند چه تفاوتی دارند. همچنین افرادی که واکسن تزریق کرده‌اند که میزان کمتر از دیگران به بیماری مبتلا شده‌اند اما حال با  وجود شرایط اورژانسی، این فعالیت‌ها انجام نشده است .

عمادی با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی برای همه‌ی واکسن‌ها مجوز اورژانسی صادر کرده است، عنوان کرد: سازمان بهداشت جهانی بیان کرده که پس از فروش و تزریق واکسن ها صحبت کنیم که چه نتیجه‌ای داشته‌اند. شاید چند ماه آینده گفته شود که واکسن‌ها چه داخلی و چه خارجی خیلی هم موثر نبوده‌اند. بنابراین در پاسخ به اینکه بگوییم چه زمانی اوضاع به حال قبل بازمی‌گردد،
می‌توانیم بگوییم که هر زمانی که خدا بخواهد اما احتمالا یک سال طول می‌کشد.
 
وی درباره تاثیرات آب و هوا در انتشار و جهش ویروس خاطرنشان کرد: تصور ما در سال گذشته در چنین روزهایی این بود که با گرم‌شدن هوا ویروس کرونا مانند سایر ویروس‌ها از بین می‌رود در حالی که اینطور نبود و مردادماه این بیماری شایع بود و گرم‌شدن هوا تاثیری در انتشار آن نداشت .
 
رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان امام خمینی(ره) همچنین افزود: گاهی همه جهش‌ها به منظور قوی‌تر شدن ویروس نیست حتی ممکن است جهش‌هایی به وجود آید که ویروس را ضعیف کند امیدواریم جهش‌هایی به وجود آید که ویروس را ضعیف و قدرت سرایت را کاهش دهد اما متاسفانه درحال حاضر ویروس در حال قوی‌شدن است.
 
عمادی درباره وضعیت پیگیری و غربالگری افراد تست مثبت در ایران در مقایسه با دیگر کشورها تصریح کرد: پیگیری و غربالگری افراد تست مثبت در ایران مانند سایر کشورها نیست؛ تنها کشوری که به صورت جدی این امر را دنبال می‌کند کشور چین است و کشورهای دیگر هم اینگونه نبوده‌اند.
 
وی در ادامه گفت: در راستای جلب اعتماد مردم برای تزریق واکسن اگر مردم، افرادی که واکسن را تزریق کرده‌اند را مشاهده کنند که دیگر به کرونا مبتلا نشده‌اند، اعتمادشان برای تزریق واکسن جلب خواهد شد.
 
رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان امام خمینی(ره) درباره اظهارنظرهای
سلیقه‌ای در زمینه خرید و واردات واکسن تصریح کرد: در کشور ما موضوع خرید و واردات واکسن وارد حوزه سیاسی شد؛ من امیدوارم واکسن‌های تولید داخل موثر باشند و به واردات احتیاجی نداشته باشیم. درحال حاضر در بازار دنیا، واکسن وضعیت نامناسبی دارد زیرا تقاضا بسیار و میزان تولید محدودست و کفاف جمعیت متقاضی را نمی دهد. اما اگر این مباحث و محدودیت‌ها نیز موجود نبود ما به آسانی به واکسن دسترسی نداشتیم زیرا کشورهایی که خود تولیدکننده واکسن هستند هنوز نتوانسته‌اند به میزان کافی واکسن تولید کنند و طبیعتا ما در تهیه واکسن از کشورهای خارجی دچار مشکل می‌شدیم.
 
وی همچنین افزود: اینکه ما در کشور خود به تولید واکسن مشغول شده‌ایم، امیدوارکننده‌تر است و من امیدوارم ۳ واکسنی که در حال تولید هستند هرچه سریعتر به مرحله تولید و واکسیناسیون همگانی برسند ضمن اینکه موثر باشند و از ابتلای کرونا جلوگیری کنند.
 
عمادی درباره احتمال قاچاق و ایجاد بازار سیاه در زمینه واکسن کرونا مطرح کرد: امیدواریم که این اتفاق رخ ندهد؛ هر کالایی که تعداد آن محدود و متقاضی بسیاری داشته باشد، قاچاق و بازار سیاه نیز ایجاد می‌شود. این امر در کشور ما نیز مانند دیگر کشورها سابقه داشته است اما اگر واکسن داخلی باشد در اختیار خودمان است و با حمایت دولت به اندازه کافی تولید می‌کنیم تا قاچاق صورت نگیرد.
 
کد مطلب : ۹۱۳۴
نام شما

آدرس ايميل شما