۰
محمدعلی عیوضی، عضو گروه اقتصاد و مدیریت داروی دانشکده داروسازی شهید بهشتی عنوان کرد:

رشد عجیب اما مبارک بودجه‌ی سازمان غذا و دارو در لایحه‌ی بودجه 1400

تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۹
کد مطلب : ۸۷۵۷
رشد عجیب اما مبارک بودجه‌ی سازمان غذا و دارو در لایحه‌ی بودجه 1400
سالم‌خبر: بودجه‌ی سازمان غذا و دارو سال آینده با رشدی عجیب اما مبارک حدودا 553 درصد افزایش می‌یابد و به رقم 371 میلیارد تومان در سال 1400 می‌رسد.

محمدعلی عیوضی، عضو گروه اقتصاد و مدیریت داروی دانشکده داروسازی شهید بهشتی در بیست و نهمین نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران با موضوعیت واکاوی لایحه بودجه ۱۴۰۰ از منظر سلامت با  بیان این مطلب، افزود: سازمان غذا و دارو در سال ۹۷ بودجه‌ای در حدود ۲۰۰ میلیارد تومان داشت که این رقم‌ به یکباره در سال ۹۸ به رقم حدود ۴۵ میلیارد تومان رسید و در ادامه در سال ۹۹، بودجه این سازمان به عنوان نهاد نظارت‌کننده بر زنجیره تامین دارو، اقلام و کالاهای پزشکی و غذا که رکنی اساسی در سلامت جامعه ایفا ‌می‌کند به عدد ۵۷ میلیارد تومان افزایش یافت.

وی افزود: این درحالیست که در سال آینده با رشدی عجیب اما مبارک، حدودا ۵۵۳‌ درصد افزایش پیدا کرده و به رقم ۳۷۱ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ رسیده است.

عیوضی همچنین گفت: این رشد بالاترین
میزان را در بین اجزای حوزه سلامت کشور در سال ۱۴۰۰ دارد که اتفاقی بسیار خوشحال‌کننده است که مسئولان به اهمیت این سازمان تا حدودی پی برده‌اند. ‌ از این رو انتظار ‌می‌رود با این سهم از بودجه کشور سازمان غذا و دارو تا آنجا که ممکن است در ارتقای سلامت جامعه کوشا باشند.

وی با اشاره به اینکه بودجه نظام سلامت در سال ۱۴۰۰ با رقمی معادل ۱۵۵ هزار میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان، حدود ۱۶ درصد از کل مصارف بودجه عمومی کشور را به خود اختصاص ‌می‌دهد، اظهار داشت: رقم مشابه در سال ۱۳۹۹ معادل ۹۶ هزار میلیارد و ۱۱۷ میلیون تومان بود که در لایحه سال آینده رشدی ۶۱.۷‌ درصدی را تجربه ‌می‌کند.

عیوضی ادامه داد: شاید عجیب‌ترین بودجه در بین اجزای مطرح شده، بودجه سازمان انتقال خون باشد. این سازمان در سال ۹۷ بودجه‌ای در حدود ۲۳۴ میلیارد تومان داشت که با افزایشی در حدود ۳۰ میلیارد تومان سالیانه در سال ۹۸ به عدد ۲۶۶ و در سال ۹۹ به عدد ۲۹۶ میلیارد تومان رسیده بود. حال آنکه در بودجه ۱۴۰۰ رقم پیشنهادی
برای این سازمان به عدد ۷۱ میلیارد تومان رسیده که کاهشی حدودا ۷۰‌ درصد را نشان ‌می‌دهد.

این سازمان تنها دستگاه حوزه سلامت است که با کاهش بودجه مواجه شده است. در حالی که پلاسماتراپی افراد مبتلا به کرونا یکی از راه‌های درمانی کرونا است که بین ۵ الی ۳۰ درصد اثربخشی درمانی دارد اما بودجه این نهاد نه تنها اضافه نشده بلکه کاهش چشمگیری در لایحه بودجه ۱۴۰۰ داشته است. در مقابل آن برای داروهای متعدد مانند برای داروهای متعدد مانند فاویپیراویر و رمدسیویر بودجه یکطرفه تنظیم شده است.

وی با اشاره به اینکه عمده بودجه وزارت بهداشت صرف حقوق و دستمزدها ‌می‌شود، افزود: وزارت بهداشت عقب‌ماندگی بیشتری در پرداخت حقوق دستمزد و مزایا نسبت به دیگر وزارتخانه داشته و از طرفی جبران زحمات مدافعان سلامت امری ضروری است. در برخی از حوزه‌ها مانند حوزه عمرانی، لایحه بودجه بسیار ضعیف است؛ به عنوان مثال طبق برنامه ششم، بودجه عمرانی وزارت بهداشت باید تا سال آخر برنامه به ۲۲ درصد ‌می‌رسید
در حالی که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ این رقم تنها ۱۲ درصد دیده شده است.

عیوضی‌ در ادامه با تشریح وضعیت سلامت در لایحه بوده ۱۴۰۰ گفت: در این لایحه به اهمیت اصلاح ساختار بودجه توجهی نشده است، جهت‌دهی ویژه در راستای افزایش اعتبارات حوزه بهداشت و پیشگیری داده نشده و باز هم چرخش معیوب تولید بیمار و درمان ادامه خواهد داشت به نحوی که موجب ‌می‌شود در گرداب بستری و درمان دارویی که هر روز عمیق‌تر ‌می‌شود، بیشتر فرو برویم. در حالی که با تقویت زیرساخت‌های پرونده الکترونیک، زیرساخت‌های شبکه بهداشت، نظام پزشک خانواده، تقویت درآمد دستیاران و کاروزان اینترنی، رشته‌های بهداشت حرفه‌ای و بهداشت خانواده و رشته‌های طب سنتی به عنوان رشته‌های پیشگیری و مکمل ‌می‌توانستیم بار بیماری‌ها را کاهش دهیم و با هزینه کمتر در پیشگیری از بروز بیمارها در کشور جلوگیری کنیم و سبد هزینه مردم را در بخش سلامت‌ که رتبه اول هزینه‌های فردی را دارد، کاهش دهیم.

عیوضی با بیان اینکه
بار اصلی تولید واکسن روی دوش ستاد توسعه زیست فناوری است‌ و باید حمایت‌های مادی و معنوی از آنها صورت بگیرد، گفت:‌ بعد از ماسک، واکسن است که زنجیره انتقال کرونا در کشور را قطع ‌می‌کند. افزایش ۲۰ درصدی بودجه برای اقدامات معمولی این ستاد بوده است از این رو برای ماموریت‌های اصلی پیش آمده اعتبار خاص لازم است و افزایش آن ضروری به نظر ‌می‌رسد. اکنون ۷ شرکت در بخش خصوصی در زمینه تولید واکسن کرونا فعالیت ‌می‌کنند که نیاز به حمایت بیشتر دارند از این رو لازم است که بودجه مجزا برای ۷ شرکت اختصاص پیدا کند.

به گفته‌ی او، بودجه سلامت از محل منابع عمومی رشدی ۱۰۲ درصدی و از محل منابع اختصاصی رشد ۷ درصدی داشته است و در نگاه اول، ممکن است این طور به نظر برسد که این میزان افزایش، ناشی از مسائل مربوط به مقابله با کروناست؛ در حالی که افزایش هزینه‌های ناشی از کرونا در هزینه‌های اختصاصی لحاظ ‌می‌شود و منابع اختصاصی نسبت به سال گذشته رشد فاحشی نداشته است.

 
کد مطلب : ۸۷۵۷
نام شما

آدرس ايميل شما