۰
هاله حامدی فر مدیرعامل هلدینگ دارویی سیناژن و عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع دارویی کشور:

ذخایر مواد اولیه دارویی در کشور رو به کاهش است

تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۳
کد مطلب : ۸۲۴۷
ذخایر مواد اولیه دارویی در کشور رو به کاهش است
سالم‌خبر: ذخایر مواد اولیه دارویی در کشور امسال شرایط جالبی ندارد به دلیل اینکه تخصیص ارزها و تامین ها به موقع اتفاق نیفتاده است و کمبود منابع ارزی هم این مشکلات را مضاعف کرده است.

هاله حامدی فر، مدیرعامل هلدینگ دارویی سیناژن و عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع دارویی کشور در نشست خبری هیات‌مدیره سندیکا در پاسخ به سوال سالم‌خبر درباره‌ی کاهش ذخیره ی مواد اولیه دارویی در کشور اظهار داشت: از ابتدای سال 98 ما توانسیتم ذخایر مواد اولیه دارویی را افزایش دهیم. این درحالیست که بخش عمده ای از کل ذخایر مواد اولیه دارویی سال 98 که ارز کمتری نسبت به سال قبل تخصیص داده شده بود، مصرف شده است.

وی افزود: از ابتدای سال 99 هم همین اتفاق افتاد و ذخایر مواد اولیه دارویی در کشور امسال شرایط جالبی
ندارد به دلیل اینکه تخصیص ارزها و تامین ها به موقع اتفاق نیفتاده است و کمبود منابع ارزی هم این مشکلات را مضاعف کرده است. .

حامدی فر همچنین اظهار داشت: آنچه اتفاق افتاده است، نوع ارزی بوده که صنعت دارو در زمان خود نیاز داشته اما تامین نشده است. با توجه به اینکه هر لحظه هم نمی‌توان ساپلایرها را تغییرداد صنایع دارویی یک زمانی که روپیه نیاز داشته اند در دسترس‌شان نبوده، زمانی نیاز به یووان داشته اند نبوده است. نوسانات موجودی ارز و مقدار و نوع ارز موجود در بازار موجب کمبود مواد اولیه ی دارویی شده است.

وی ادامه داد: واقعیت اینست که باید فکری اساسی برای تخصیص فوق العاده ی ارز برای تامین ماده ی اولیه دارویی انجام بشود چون طی جلساتی که با بانک مرکزی داشتیم ، مسوولان بانک مرکزی عنوان کردند که
کلا از میزان ارز باقی مانده مصوب دارو و تجهیزات پزشکی 500 میلیون باقی مانده است که این در حقیقت با توجه به کمبود ذخایر مواد اولیه ی صنعت دارو، کفاف دارو را هم نخواهد کرد چه برسد به تجهیزات که ارزبری بالایی دارند.

عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع کشور با تشریح وضعیت صادرات دارو به کشورهای همسایه همچون افغانستان و عراق عنوان کرد: در بحث صادرات دارو به افغانستان، رقابت ناسالم برخی شرکت‌های دارویی در ایجاد برخی مشکلات دراین زمینه بی تاثیر نبود و قیمت شکنی و مسائل حاشیه ای موجب شد صادارت دارو به این کشور دچار محدودیت هایی شود.

وی ادامه داد: مساله مهم دیگر  در زمینه ی صادارت دارو به افغانستان بازگرداندن ارز بود. صادرات دارو از کشور ما به بازار افغانستان از مسیرهای بانکی صورت نمی گرفت و
کلا خرید و صادارت دارو به این کشور یا ریالی بوده یا به قول معروف چمدانی بود. این در حالی بود که شرکتی در صورت صادرات دارو از سوی بانک مرکزی به عنوان متعهد ارزی شناسایی می شد و به رغم آنکه پول دارو را به شکل ریال دریافت کرده بود باید به شکل دلار در سیستم نیما ثبت می کرد. این کار شدنی نبود و نتیجه آنکه شرکت های صادرکننده در بلک لیست بانک مرکزی قرار می گرفت که همین امر موجب می شد که علاقه مندی به صادرات به این کشور از بین برود.

حامدی فر گفت: اگرچه به طور کامل از مسیر صادرات دارو به افغانستان خارج نشده ایم اما سهم بازارما در این کشور کاهش یافته است .

وی همچنین با بیان اینکه طی دو سه سال گذشته چند قانون سخت در عراق برای واردات دارو گذاشته شد از جمله آنکه تنها داروهای مورد تاییدیه FDA اجازه ی ورود به این کشور
را داشتند، افزود: از همان زمان رایزنی های بسیاری توسط وزارت بهداشت و امور خارجه انجام شد که ما توانستیم این قضیه را برای ایران از روش دیپلماتیک مستثنی کنیم. برهمین اساس یک سری داروها ثبت شدند و صادارت دارو به این کشور به ویژه در حوزه ی داروهای های‌تک به خوبی انجام می شد. البته مسیرهای گرفتن پول مشکل داشت اما بهرحال همه ی اینها قابل حل بود.

حامدی فر خبر داد که طی نامه ای که از وزارت امور خارجه دریافت کردیم مشخص شده است که عراق دوباره رگولیشن ها را بازگردانده و دارو در عراق مجددا در لیستی قرار گرفته که ورود آن از ایران ممنوع شده است.

وی همچنین با بیان اینکه یکی از مشکلات و مسائل اصلی که در صادرات دارو با آن مواجه هستیم ارز 4200 تومانی است، افزود: این ارز موجب ایجاد مشکلات بسیاری برای صادارت دارو
شده است. یکی از مشکلات بحث بازگرداندن ارز است ضمن آنکه چون دارو شامل ارز 4200 تومانی می‌شود، مجوزهای صاداراتی به سختی صادر می شود. از سویی دیگر چون تامین دارو در داخل کشور دچار نوسان است، مجورهای صادارتی بسیار محتاطانه صادر می شود.

حامدی فر ادامه داد: اگرچه در این باره به تامین‌کنندگان دارو حق می دهیم اما از سویی هم باید این مساله را به گونه ای مدیریت کنیم. چون بازار صادارتی چیزی نیست که همیشه دست یافتنی باشد در برخی مواقع باید سالها هزینه شود تا در بازار نفوذ کرده و بتوان دارو صادرات کرد چه بسا لحظه‌ای غفلت موجب شود تا بازاری را برای همیشه از دست دهیم.باید در این زمینه یک راهکار عملیاتی یافت چون شرکت های صادارتی دچار سردرگمی شده اند که تکلیف چه می شود و چه کار باید بکنند.
 
 
کد مطلب : ۸۲۴۷
نام شما

آدرس ايميل شما