۰

عن‌قریب؛ نه واکسنی آنفلوانزایی در کار است و نه در راه

یادداشت سردبیر
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۴۳
کد مطلب : ۸۲۲۰
عن‌قریب؛ نه واکسنی آنفلوانزایی در کار است و نه در راه
سالم‌خبر: سخنگوی سازمان غذا و دارو چند هفته پیش، از ورود عن‌قریب محموله‌های واکسن آنفلوانزا به کشور خبر داد. محموله‌های وعده داده شده ای که مسوولیت تهیه و واردات بخشی از آن  بر عهده ی بخش خصوصی قرار گرفت که  براساس روال هرساله به میزان 2 تا سه میلیون دوز واکسن آنفلوانزا بود. هلال احمر هم در این زمینه وارد گود شده و مسوولان آن وعده ی واردات یک و نیم میلیون دوز واکسن آنفلوانزا را در این روزهای کرونایی دادند. 

اما در این میان شرکتی دیگر نیز پا به عرصه ی این میدان گذاشته و با مجوز و امتیاز سازمان غذا و دارو وعده ی تامین 16 میلیون دوز واکسن آنفلوانزا را داد. همان روزها شنیده شد که این تعداد واکسن قرار است توسط این شرکت از عمده فروشان واکسن در برخی کشورها تهیه و سروقت محموله‌های واکسن به کشور برسد. این در حالی است که این شرکت هیچگونه توضیحی در مورد چگونگی نقل و انتقال این حجم از پول برای خرید واکسن آن هم در شرایط سخت تحریم و شرایط پرالتهاب انتخابات امریکا که قرار بود بخشی از واکسن ها از عمده فروشان امریکایی خریداری شود، ارائه نکردند.

از شهریور ماه و وعده های امروز و فردایی وصول محموله ی واکسن آنفلوانزا به کشور چند هفته ای گذشته است. واپسین نفس های روزهای طلایی تزریق واکسن آنفلوانزا همزمان با ماه آبان رو به خاموشی است اما همچنان واکسن های آنفلوانزا به کشور نرسیده است. محموله ای که متخصصان و واردکنندگان هرساله ی واکسن آنفلوانزا با توجه به این حجم از واکسن و نقل و انتقال پول آن، تحقق آن را شاهکاری مثال زدنی در عرصه ی واردات دارو می دانستند.

اما آنچه حال اتفاق افتاده است بخش های خصوصی طبق روال هرسال محموله ی واکسن آنفلوانزای خود را وارد و تحویل داده اند. هلال احمر هنوز از پس واردات یک و نیم میلیون دوز واکسن برنیامده و مسوولان آن نیز پاسخ روشنی برای این تعویق تاکنون ارائه نکرده اند. ارز خرید 16 میلیون دوز واکسن آنفلوانزا نیز هنوز در راه رفت و آمد به ترکیه سرگردان است و هر بار دست از پا درازتر به کشور بازمی گردد. ضمن آنکه براساس اظهارات حریرچی معاون کل وزارت بهداشت و درمان، 5 میلیون دوز واکسن خریداری شده نیز در فرودگاهی که نامش را نمی دانیم به اسیری گرفته شده است.

مسوولان سازمان غذا و دارو مهر سکوت بر لب دارند و در مورد تصمیم گیری ها و نتایج آن و حتی انتخاب و گزینش شرکتهایی که باید رسالت واردات واکسن آنفلوانزا را به ثمر می نشاندند،ارز پرحجمی که دائما بین ایران و ترکیه در حال تردد است و برای خرید واکسن آنفلوانزا به دست فروشنده نرسیده است،کلامی سخن نگفته اند. اما مسوولیت اطلاع رسانی در این باره گاه بر گرده ی اعضای کمیسیون بهداشت و سلامت مجلس است که هرچند وقتی گوشه ای از اطلاع رسانی واقعیات پشت پرده ی واردات واکسن که مسوولان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در مورد اطلاع رسانی آن استنکاف می کنند، برعهده می گیرند.

فاطمه محمد بیگی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس امروز در مورد سرنوشت محموله ی واکسن های آنفلوانزایی که قرار بود عن‌قریب وارد کشور شود اظهار داشت: به دلیل تحریم برای تهیه واکسن 5 هزار میلیارد تومان را به کشور ترکیه به عنوان کشور ثالث دادیم که باز متاسفانه به دلیل تحریم آن میزان واکسنی که لازم بود به ما داده شود، داده نشد و ترکیه فقط قسمت کوچکی از آن میزانی که تعهد داده بود را به ما داد.
 
وی تاکید کرد: به همین دلیل تعداد بسیار کمی واکسن آنفلوانزا داریم که فقط برای تامین نیاز گروه‌های پرخطر مانند سالمندان، بیماران قلبی عروقی، زنان بازدار، کارکنان حوزه سلامت و افرادی که ارتباط مستقیم با بیماران دارند، کفایت می‌کند.  
 
محمدبیگی با بیان اینکه در حال تهیه واکسن آنفلوانزا از طرق دیگر هستیم، ادامه داد: در همین راستا کمیسیون بهداشت مجلس مرتب در حال رایزنی با نهادهای مختلف برای تامین واکسن آنفلوانزا است. همچنین وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو به شدت در حال پیگیری هستند تا بتوانند نیاز کشور به واکسن آنفلوانزا را تامین کنند.
 
نماینده قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت سهیمه‌بندی دقیق واکسن‌های موجود آنفلوانزا گفت: توصیه کمیسیون بهداشت مجلس‌ این است که فقط گروه‌های حساس و در معرض خطر برای تزریق واکسن آنفلوانزا به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند.

تقاضا برای واکسن آنفلوانزا در این روزهای پرالتهاب کرونایی تشدید شده است ضمن آنکه وعده و انتشار اخبار واردات 16 میلیون دوز از این واکسن این تقاضا را نسبت به سال های گذشته چند برابر کرده است اما در این میان این ابهام هنوز بی پاسخ مانده است که برخی صادرکنندگان ثابت بیانیه و نامه ها و حامیان بررسی و رسیدگی و شفاف سازی درزمینه‌ی  کمبودهای دارویی بیماران و دفاع از حقوق حقه ی بیماران، حال چرا سکوت اختیار کرده و در اندک تحرکی این سوال را مطرح نمی کنند که سیاست گذاری های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو بر چه پایه و منطقی فارغ از شرایط سیاسی کشور و تحریم ها شکل می گیرد که نقطه ی پایانی آن همیشه بدین شکل به سرانجام می‌رسد.
 
کد مطلب : ۸۲۲۰
نام شما

آدرس ايميل شما