۰
اسدالله رجب، رئیس انجمن دیابت:

سازمان‌های بیمه هزینه‌ی برخی آزمایش‌های بیماران مبتلا به دیابت را پرداخت نمی‌کنند

تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۰۳
کد مطلب : ۷۹۱۴
سازمان‌های بیمه هزینه‌ی برخی آزمایش‌های بیماران مبتلا به دیابت را پرداخت نمی‌کنند
سالم‌خبر: ارائه‌ی خدمات دارویی و پزشکی به بیماران مبتلا به دیابت هر روز نحیف‌تر می شود. نایاب شدن نوارهای تست قند خون، محدودیت‌های دسترسی به انسولین از جمله چالش هایی است که این روزها این بیماران با آن مواجهه اند. این در حالیست که سازمان های بیمه گر نیز باری دیگر بر دوش بیماران مبتلا به دیابت گذارده اند. بیمه گزاران برای پرداخت هزینه ی برخی آزمایش های بیماران مبتلا به دیابت محدودیت برقرار کرده اند.
 
اسدالله رجب، رئیس انجمن دیابت با اعلام این خبر اظهار داشت: بیمه ها برای پرداخت هزینه
برخی آزمایش های افراد مبتلا به دیابت از جمله آزمایش هموگلوبین A۱C محدودیت زمانی برقرار کردند که این آزمایش متوسط قندخون افراد را طی دو تا سه ماه گذشته مشخص میکند.

وی اظهار داشت: بیش از ۵۰ سال پیش، دکتر رهبر دانشمند ایرانی توانست با کشف آزمایش HbA۱c انقلابی در کنترل قندخون افراد دیابتی در جهان بوجود آورد که هنوز جایگزینی ندارد اما به نظر می رسد بیمه گران با ناآشنایی از شرایط برخی از این بیماران از جمله بارداران، کودکان و نوجوانان چنین محدودیتی را برقرار کردند.

رجب تصریح کرد: این افراد
با نوسانات مکرر قندخون روبهرو هستند و برای کنترل هرچه  بهتر، گاه انجام این آزمایش کمتر و یا بیشتر از محدوده متداول، ضرورت می یابد و این آزمایش تاثیر بسزایی در بهبود کنترل دیابت دارد.

وی ادامه داد: اگر هدف بیمه گزاران از برقراری این محدودیت، کاهش هزینه باشد، این کار در درازمدت عکس عمل خواهد کرد و به افزایش هنگفت هزینه ها می انجامد، بیمار مبتلا به دیابت فاقد آموزش لازم و ناآگاه به افزایش قندخون خود، دیری نمی پاید که به سوی ابتلا به عوارض دیابت از جمله عوارض چشمی، کلیوی، قطع اندام تحتانی و
غیره پیش خواهد رفت.

این پزشک خاطرنشان کرد: هزینه ناچیز آموزش، کنترل های روزانه و آزمایش ها بخصوص آزمایش HbA۱C و از سوی دیگر، هزینه های هنگفت قطع اندام، بستری، لیزر و جراحی های چشم، دیالیز و غیره رو به افزایش است و باید به هموطنان مان خدمت بیشتری ارائه کنیم تا از هزینه های هنگفت پیشگیری کرده که به سود بیمه گزار نیز خواهد بود.

به گفته رجب، تکرر ادرار، تشنگی و خشکی دهان به طور غیرطبیعی، خستگی مفرط یا کمبود انرژی، گرسنگی مداوم، کاهش ناگهانی وزن، تاری دید و عفونت‌های مکرر از علایم دیابت نوع ۲ است
و در برخی افراد مبتلا به این نوع دیابت هیچ گونه علائم زودرس بیماری دیده نمی شود و ممکن است سال‌ها پس از ابتلا، تشخیص داده نشود.

وی افزود: نیمی از این افراد در زمان تشخیص دچار عوارض مختلف دیابت هستند و با وجود اینکه تاکنون دیابت درمان قطعی نیافته اما راه‌های موثری برای کنترل آن وجود دارد و به کمک درمان‌های مناسب دارویی و آموزش‌های صحیح در کنار داشتن شیوة صحیح زندگی، یک فرد دیابتی می‌تواند همانند سایر افراد جامعه به زندگی فعال خود ادامه و خطر ایجاد عوارض دیابت را کاهش دهد.
کد مطلب : ۷۹۱۴
نام شما

آدرس ايميل شما