۰
محمدرضا محبوب‌فر، عضو ستاد ملی پیشگیری و مقابله با کرونا در گفت‌وگو با سالم‌خبر:

شهریور پرمخاطره‌ای با موج سوم کرونا در پیش رو داریم

تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۲۶
کد مطلب : ۷۴۹۰
شهریور پرمخاطره‌ای با موج سوم کرونا در پیش رو داریم
سالم خبر: به نظر نمی‌رسد تا شهریور‌ماه کروناویروس تحت کنترل قرار گیرد به همین دلیل نیز باید خود را برای موج سوم کرونا در این ماه آماده کنیم. 
 
محمدرضا محبوب‌فر عضو انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقا سلامت ایران در گفت‌وگو با سالم‌خبر، گفت: تنها راه مقابله مردم و شهروندان با کرونا، استفاده از ماسک و برقراری قرنطینه است؛ تا زمانی که همه گیری این بیماری به وضعیت پایدار و ثابت نرسد و همچنین به‌طور نسبی کنترل و مدیریت امکان پذیر نشود، قرنطینه باید وجود داشته باشد و تجمعات نیز لغو شود.

وی با تاکید براینکه قرنطینه باید به‌گونه‌ای باشد که مردم در خانه مانده و از حضور در تجمعات پرهیز کنند عنوان کرد: اگر چه در ایام تعطیلات، تردد و  سفر به مناطق ییلاقی شمال کشور به شدت افزایش پیدا کرد. در برخی از شهرهای مذهبی نیز مسافرت‌ها و تجمعات اوج گرفت. در روز عید
غدیر نیز بسیاری از هیئت‌های مذهبی در شهرهای مختلف اقدام به پخش نذری و برگزاری مراسم و جشن کرده بودند که با ازدحام افراد و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله فیزیکی همراه بوده است.
 
وی همچنین افزود: شرایط درحال حاضر به گونه ایست از حجم مبتلایان به کرونا در کشور کاسته شده است. نکته مهم این است که ویروس کرونا از نوع B  به نوع g جهش یافته که این نوع بسیار عفونی است.
 
محبوب‌فر تصریح کرد: به نظر می‌رسد در برخی از شهرهای کشور تعداد مراجعه مبتلایان به بیمارستان با کاهش اندکی روبهرو بوده است و برخلاف روزهای گذشته،  مبتلایان بدحال نیستند که به بخش‌های ویژه یا ICU مراجعه یا فوت کنند اما در شهرهای شمالی و مرکزی مانند اصفهان و کاشان موارد بستری حاد و مراجعه به بیمارستان قابل توجه است. 
 
وی درباره برنامه ریزی برای مقابله با کروناویروس در فصل پاییز و زمستان که
با شیوع انفلوانزا همزمان می شود، تصریح کرد: اگر شهریورماه کروناویروس کنترل شود در پاییز با مشکلات کمتری مواجه خواهیم بود اما باتوجه به اینکه تجمعات به مناسبت اعیاد یا ایام سوگواری همچنان در حال برگزاری است و کنکور سراسری را نیز در پیش داریم، به نظر می‌رسد نباید به کنترل این بیماری در شهریور‌ماه امید داشت و در این ماه شاهد موج سوم و افزایش تعداد مبتلایان خواهیم بود مگر آنکه مردم خود با رعایت بسیاری از توصیه ها و پروتکل های پیشگیری از جمله استفاده از ماسک و قرنطینه تغییری در این رویه ایجاد کنند. ضمن آنکه در تکمیل آن همه تجمعات و مراسمات کشور ممنوع اعلام شود و در صورت تخطی مجازاتی برای آنان در نظر گرفته شود.
 
وی در ادامه گفت: با تمام این توصیه ها اما این روزها همچنان شاهد برگزاری مراسم‌ها و تجمعاتی برای اعیاد یا مراسم رحلت در کشور هستیم.
نکته قابل توجه آن که در کنکور کارشناسی ارشد ۳۰ درصد از پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشد.
 
محبوب‌فر با اشاره به اینکه در حال حاضر ما در فصلی هستیم که فعلا نگرانی در مورد سرماخوردگی و آنفلوانزا نداریم، اظهار کرد: اگر بیماری اواخر تابستان و شهریور ماه کنترل نشود با ورود به فصل پاییز و زمستان وضعیت کشور به طور کلی دگرگون خواهد شد. سه بیماری سرماخوردگی معمولی، کرونا و آنفلوانزا با هم در این فصول شیوع خواهد شد در صورت عدم آمادگی نظام سلامت با شکست بزرگی مواجه می‌شود؛ سنگ بر روی سنگی نمی‌ماند و کشور با مشکلات بسیاری نیز به وجود خواهد آمد.
 
وی با بیان اینکه برنامه‌ی مدونی برای کنترل و  تداخل آنفلوانزا و کرونا وجود ندارد، گفت: در حال حاضر در کشور برنامه‌ای وجود ندارد که اعضای هیئت دولت با یکدیگر با هم در این باره هماهنگ عمل کنند و باهم یک‌صدا باشند. به طوری‌که
در زمینه برگزاری کنکور سراسری صداهای مخالف و موافقی شنیده می‌شود.
 
محبوب‌فر در ادامه خاطرنشان کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا، صدای یکدست و هماهنگی در دولت و حاکمیت وجود نداشت و باتوجه به این ناهماهنگی‌ها لازم است مردم به صورت خودجوش نکات و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند. برنامه مدون و جامعی برای کنترل بیماری وجود ندارد؛ دولت و کلیه نهادهای دولتی در کنترل این بیماری ناهماهنگ هستند؛ یک سیاست واحد و مشخصی وجود ندارد و دولت در گیجی به سر می‌برد و سردرگم است.
 
محبوب‌فر با بیان اینکه واکسن با حداکثر توان خود  می‌تواند در جمعیت‌های انسانی به میزان ۷۰ درصد موفقیت‌آمیز باشد، اظهار کرد: روسیه و آمریکا دو کشور عمده‌ای هستند که در تولید واکسن سرمایه‌گذاری کرده‌اند . کشور روسیه واکسن آسیا و خاورمیانه را تولید می‌کند و ایالت متحده آمریکا
نیز واکسن کشورهای آمریکایی مانند استرالیا، کانادا و بخشی از کشورهای اروپایی را تولید می‌کند. واکسن از ۲۵ مرداد مراحل ثبت و مجوزهای خود را در کشور روسیه دریافت می‌کند و در مراحل اول بعد برای کودکان و گروه‌های حساس مورد استفاده قرار می گیرد و تا پایان سال میلادی و شاید هم قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به حجم انبوه برسد.
 
وی درباره وجود مشکلات سیاسی و دسترسی مردم ایران به واکسن گفت: به عقیده من در هفته‌های آینده گشایشی صورت می‌گیرد. مردم ایران از نظر دسترسی به واکسن و دارو هیچ نگرانی نداشته باشند، به طور قطع مانند سایر کشورهای دنیا واکسن و داروی موثر در اختیار مردم قرار می‌گیرد؛ باتوجه به اینکه واکسن مردم دنیا، از روسیه و آمریکا تامین می‌شود واکسن مردم ایران نیز تامین خواهد شد.ضمن آنکه تحقیقاتی نیز در زمینه تولید واکسن در کشورمان نیز آغاز شده است.
 
کد مطلب : ۷۴۹۰
نام شما

آدرس ايميل شما