۰

با وجود تحریم‌ها و شیوع کرونا، توانستیم موثر عمل کنیم

تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۷
کد مطلب : ۷۱۸۴
با وجود تحریم‌ها و شیوع کرونا، توانستیم موثر عمل کنیم
سالم خبر: در زمانی که با تحریم‌ها روبرو بودیم و ورود ویروس کرونا به کشور می‌توانست مرگ و میرهای زیادی را به دنبال داشته باشد ،ولی با کمک تولیدکنندگان کشور توانستیم در این زمینه موثر عمل کنیم.
 
به گزارش سالم خبر از ایسنا، محمدرضا شانه‌ساز رییس سازمان غذا و دارو در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی فارمکس خاورمیانه ضمن تبریک ایام دهه کرامت گفت: خیلی خوشبختم که در شرایط فعلی جامعه به دست شما تولیدکنندگان در شرایطی قرار گرفتیم که علی‌رغم تمام مشکلاتی که سبب تهدید سلامت جامعه خواهد بود، این مشکلات کمترین تاثیر را در سلامت داشتند.
 
وی در ادامه سخنان خود با تشکر از سفرای کشورهای مختلف که در این جلسه حضور داشتند، افزود: امیدوارم در سایه صلح بتوانیم ارتباط بهتر دولت‌ها و ملت‌ها را برای بهبود زندگی مردم کشورهای مختلف شاهد باشیم و در این راستا گام برداریم.
 
رییس سازمان غذا و دارو خطاب به تولیدکنندگان مواد دارویی کشور گفت: هدفی که شما عزیزان برای آن تلاش می‌کنید یکی از حلقه‌های مهم تحقق استقلال و اقتصاد مقاومتی است. خوشبختانه وزیر بهداشت در زمینه هلدینگ‌های داروسازی تجربیات کافی دارند و اهدافی که دنبال می‌کنند در راستای ارتقای این صنعت است. دکتر نمکی زمانی که در داروسازی فعال بودند دغدغه تولید مواد اولیه و خودکفایی در این زمینه را در سینه داشتند و علی‌رغم تمام مشکلات تلاش می‌کردند تا بتوانیم در زمینه دارو به ارزآوری برسیم. ما اکنون جزو معدود کشورهایی در منطقه هستیم که به ظرفیت تولید داروی API رسیده‌ایم.
 
شانه‌ساز ادامه داد: یکی از اهدافی که در وزارت بهداشت دنبال شده، این است که علاوه بر تولید دارو و مواد موثره آن به سراغ اینترمدیت‌ها و تولید این گونه تجهیزات برای تولید دارو برویم. کمتر از یک ماه پیش بود که توانستیم در استان هرمزگان واحدی را راه‌اندازی کنیم که در تولید استامینوفن از مواد پتروشیمی استفاده می‌کرد. در حالیکه تمام ماشین‌های تولید این استامینوفن‌ها ساخته کشور خودمان بود.
 
وی در ادامه سخنان خود ضمن ابراز خرسندی از اینکه سه داروساز به مجلس یازدهم راه یافته‌اند، اظهار کرد: امیدواریم در آینده نزدیک تراز ارزآوری ما در حوزه دارو مثبت باشد و چهره داروسازی دگرگون شود تا هم مردم کشور خودمان و هم مردم جهان بتوانند از داروهای با کیفیت و ارزان ما بهره‌مند شوند.
 
شانه ساز مجددا خطاب به تولید کنندگان دارو تصریح کرد: اگر همت و تلاش شما عزیزان نبود مردم در برابر این طوفان‌ها آسیب‌های جدی می‌دیدند. در زمانی که با تحریم‌ها روبرو بودیم ورود ویروس کرونا به کشور می‌توانست مرگ و میرهای زیادی را به دنبال داشته باشد ،ولی با کمک شما تولیدکنندگان توانستیم در این زمینه موثر عمل کنیم. امیدوارم سال‌های بعد با برچیده شدن ویروس کرونا شاهد حضور شرکت‌های خارجی نیز در این مراسم باشیم.
 
در ادامه این مراسم فرامرز اختراعی – رئیس سندیکای تولیدکننده مواد دارویی و شیمیایی، گفت: ما در جمع کشورهای همسایه تنها کشوری هستیم که در تولید مواد موثره دارویی بیش از 70 درصد نیازهایمان را و در حوزه محصولات بسته بندی 100 درصد نیاز کشور را تامین می‌کنیم.
 
وی افزود: در حوزه صنعت دارو از روزهای اول پیروزی انقلاب اقدامات مناسبی صورت گرفته و اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که مواد واسطه‌ای را در حوزه تولید دارو به تولید انبوه می‌رسانیم.
 
وی در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین حرکت‌ها که در راستای این تلاش از ابتدای انقلاب صورت گرفت انتشار جزوه‌ای از مواد دارویی و نیاز کشور بود تا سرمایه‌گذاران و محققان را به سمت تامین نیاز دارویی کشور هدایت کند. امیدواریم جلد اول این کتاب که تهیه شده است مورد استفاده بیشتر صنعتگران و محققان باشد و به روزی نزدیک شویم که کشور بزرگ ایران تبدیل به تامین کننده نیاز دارویی جهان شود. ما با توجه به مشتقات نفتی و واحدهای پیشرفته پتروشیمیایی قادر هستیم مواد لازم برای تولید این محصولات را تولید کنیم.
 
وی با اشاره به اینکه در صنعت دارو بیش از 98 درصد از نیاز کشور در داخل تولید می‌شود، گفت: امیدواریم به روزی برسیم که نیاز اصلی ما کاهش پیدا کند و تراز تجاری صنعت دارو مثبت شود. ایران با امکانات ارزشمندی که دارد و با توجه به تلاش‌های صورت گرفته می‌تواند در زمینه افتخارات بیشتر در حوزه دارو تلاش کند.
کد مطلب : ۷۱۸۴
نام شما

آدرس ايميل شما