۰

مبتلایان به کرونا از ماسک سوپاپ‌دار استفاده نکنند

تاریخ انتشار :
شنبه ۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۳۳
کد مطلب : ۷۱۵۷
مبتلایان به کرونا از ماسک سوپاپ‌دار استفاده نکنند
سالم خبر: یک متخصص عفونی گفت: استفاده از ماسک سوپاپ دار برای بیماران مبتلا به کووید 19 و افراد مشکوک به این بیماری و همچنین کادر درمان ممنوع و اشتباه‌ترین کار است و ویروس را به خارج از ماسک منتقل می‌کند و می‌تواند باعث انتشار بیماری در جامعه شود.

حسن شفیعی با بیان اینکه انتخاب ماسک و وسایل حفاظت تنفسی مناسب در پیشگیری از بیماری کرونا مؤثر است، اظهار کرد: با توجه به نحوه انتقال ویروس کرونا، انسان به انسان که از طریق قطرات تنفسی و تماس است این موضوع می‌تواند در انتخاب ماسک و وسایل حفاظت تنفسی مناسب می‌تواند کمک‌کننده باشد.

وی تصریح کرد: هر شخصی که با فرد دارای علائم تنفسی(عطسه،
سرفه و غیره) در تماس نزدیک تا کمتر از فاصله دو متری قرار بگیرد در معرض خطر مواجهه با ذرات تنفسی عفونی بالقوه است و استفاده از ماسک، رعایت بهداشت فردی و حفظ فاصله فیزیکی می‌تواند در پیشگیری و اوج دوباره بیماری می‌تواند در جامعه بسیار مؤثر باشد.

شفیعی تصریح کرد: با توجه به اینکه نحوه انتشار کرونا ویروس به شکل هوابرد است و از سویی دیگر انتقال ویروس از طریق هوای معمولی تاکنون تأیید نشده است بنابراین  الزامی جهت استفاده از ماسک‌های N95 و FPP2 برای افراد سالم و عموم مردم وجود ندارد.

وی تأکید کرد: استفاده از ماسک‌های N95 و FPP2 جهت گروه‌های حساس شغلی از جمله متخصصان علوم پزشکی و درمانی، بهداشت
عمومی، پیشگیری و کنترل عفونت، کارشناسان بهداشت حرفه‌ای، بهداشت محیط، مدیران مراقبت‌های بهداشتی، کارمندان مراقبت‌های بهداشتی و کارکنان خدمات بهداشتی درمانی در نظر گرفته‌ شده است.

این متخصص تصریح کرد: استفاده از ماسک سوپاپ دار برای بیماران مبتلا به کووید 19  و افراد مشکوک به این بیماری و همچنین کادر درمان ممنوع و اشتباه‌ترین کار است و ویروس را به خارج از ماسک منتقل می‌کند و متأسفانه می‌تواند باعث انتشار بیماری در جامعه شود.
وی بیان کرد: سوپاپ روی ماسک به منظور تسهیل خروج هوای بازدمی از سوپاپ به جای کناره‌های ماسک است، چون عموماً سوپاپ روی ماسک با فیلتر اشتباه گرفته می‌شود.

حسن
شفیعی به کادر بهداشت و درمان توصیه کرد: در صورتی که استفاده طولانی مدت از ماسک N95 می‌کنید، الزام است از آلودگی ماسک پیشگیری شود و باید به کارکنان آموزش داد که از لمس غیرضروری ماسک خودداری کنند، رعایت بهداشت دست از نکات بسیار مهم است که باید توصیه اکید شود، پوشیدن و خارج کردن صحیح وسایل حفاظت فردی باید آموزش داده شود.

وی بیان کرد: کارکنان مراقبت‌های بهداشتی باید هنگام ورود به اتاقی که بیماران مظنون یا تأیید به عفونت بستری‌ شده است و همچنین هنگام انجام هر نوع مراقبت بهداشتی که به یک فرد مشکوک یا مبتلا به عفونت ارائه می‌شود، ماسک مناسب بپوشند.
منبع: ایسنا
 
کد مطلب : ۷۱۵۷
نام شما

آدرس ايميل شما