۰

تحقق تاثیر داروی ژاپنی کاموستات در درمان کووید19

حسین کرمان پور - سازمان نظام پزشکی کشور، حسن رودگری - دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۶
کد مطلب : ۷۰۹۷
تحقق تاثیر داروی ژاپنی کاموستات در درمان کووید19
سالم‌خبر: اگر چه درمان کووید19 یا پیشگیری از این بیماری نیازمند تولید داروهای آنتی ویروس ویژه و واکسن است اما تا تحقق تولید این نوع دارو و واکسن‌ها، باید برای درمان بیماران مبتلا و کاهش عواقب و مرگ ناشی از کووید19 در گام نخست از داروهایی استفاده شود که پیش‌تر علیه سایر ویروس ها یا بیماری های تولید و پاسخ مناسب داده اند.
 
ماده TMPRSS2 یک serine protease است که جزو مواد اولیه پروتئین Spike در ویروس کرونا است و در بیماری MERS و Covid-19 به ورود
ویروس بداخل سلول کمک می‌کند‌. 
 
داروی Camostat Mesilate) CM) با نام تجاری Foipan یک مهار کننده TMORSS2 می‌باشد که در مطالعات اخیر توانست به مهار گسترش ویروس SARS-CoV-2 و پاتوژنسیته آن در مدل آزمایشگاهی موش کمک کند. دانشمندان بر این باورند که ویروس بیماری کووید-۱۹ به طور قطع برای ورود به سلول نیازمند ماده TMPRSS2 است پس مهار آن مساوی با مهار پاتوژنسیته ویروس خواهد بود. 
 
داروی CM در حقیقت یک داروی ژاپنی است که در دهه ۱۹۸۰ میلادی برای مهار
علائم حاد فیبروز پانکراس و اِزوفاژیت ریفلاکسی پس از اعمال جراحی با دوز ۶۰۰ و ۳۰۰ میلیگرم در روز به ترتیب برای این موارد با موفقیت بکار گرفته شد. این دارو عوارض بسیار کمی همانند اِدم و کهیر و یا پنونونی حاد ائوزینوفیلیک دارد که ندرتا با شیوع ۱ در ۱۰۰هزار گزارش شده است. 
 
اخیرا یک case report از ژاپن حاکی از آن بود که مردی ۷۵ ساله با انفیلتراسیون ریوی و نمای گراند گلاس به نفع کووید-۱۹ که با دریافت ۱۰ روز داروی CM بهبود یافته بود اما دچار
عارضه پنومونی ائوزینوفیلیک دارو گردید که دو هفته پس از قطع دارو کاملا برطرف شد. بنابرین به‌هرحال در مصرف این دارو برای درمان کووید-۱۹ باید مراقب چنین عارضه کمیابی بود. 
 
در مطالعاتی که به تازگی صورت گرفت، موش‌هایی که lethal infection و مراحل شدید بیماری کرونا برایشان ایجاد شده بود با کمک CM و با survival rate حدود ۶۰درصد از مبتلایان نجات یافتند. در این مطالعه وزن متوسط موش‌های BALB/c مونث بکار رفته در تحقیق در حدود ۲۰ گرم بوده و با توجه
به وزن متوسط انسان که ۷۰ کیلوگرم است، می‌توان مقدار دوز پیشن‌هادی برای CM در درمان کووید-۱۹ را عدد 2.14  gr/Kg در نظر گرفت و چون نیمه عمر دارو ۱۰۰ دقیقه است قاعدتا ظرف ۴ تا ۵ ساعت از بدن محو می‌شود، بنابرین دوز پیشنهادی کاربردی برای CM در درمان موارد حاد کووید-۱۹ می‌تواند ۶۰۰ میلی گرم مجموع روزانه و در حقیقت ۲۰۰ میلیگرم سه بار در روز باشد. 
 
بزرگترین ارجحیت داروی CM در درمان کووید-۱۹ هزینه بسیار پایین آن است و یک قرص  ۱۰۰
میلیگرمی حدود 0.1 تا 0.4 دلار قیمت دارد.
 
نتیجه می‌گیریم که اولا باید به داروهای موجود که پیشتر در درمان ویروس‌های خانواده کرونا کمک کردند برای کووید-۱۹ فکر کنیم تا زمانی که داروی اختصاصی آن کشف شود. 

ثانیا داروی CM یک داروی موثر و با قابلیت کاهش مرگ و میر بخصوص برای قشر کم درآمد و یا کشورهای با اقتصاد پایین است. بنابراین بهتر است کشورهای درگیر با کووید-۱۹، تحقیقات کلینیکال تریال خود برای CM را زودتر شروع کنند. 
کد مطلب : ۷۰۹۷
نام شما

آدرس ايميل شما