۰

حذف ارز دولتی؛ حذف بنگاه‌های ناکارآمد

یادداشت وارده
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۰
کد مطلب : ۶۹۲۱
حذف ارز دولتی؛ حذف بنگاه‌های ناکارآمد
سالم‌خبر: حذف تدریجی ارز دولتی درنخستین گام از برخی اقلام دارویی و تبدیل آن به ارز نیمایی بالاخره اتفاق افتاد. اگرچه این تصمیم محتاطانه، سال‌ها از سوی صاحبان صنایع بزرگ دارویی کشور مطرح و با تصمیم گیرندگان این حوزه در میان گذاشته می‌شد اما مسوولان وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروی کشورهر بار با تردید براین مساله که این اتفاق موجب بالارفتن قیمت دارو و تجهیزات پزشکی و فشار مضاعف بر مردم خواهد شد از این مساله سرباز می زدند.

ضمن آنکه یکی از موانع نیز حلاوت ارز دولتی برای برخی بنگاه ها حتی واحدهای در نیمه راه مانده یا منفعل تولید دارو و تجهیزات پزشکی اما متنفذ در تصمیم گیری‌های ارزی و متعاقب آن ايجاد رانت و فساد را نیز در پی داشت، به گونه اي كه برخی با شعار حمایت از اقشار محروم و دستیابی همگانی به داروي ارزان آن هم فقط در حد شعار وجود  این ارز درصنایع دارویی کشور را تنها عامل برپا ماندن صنايع دارويي قلمداد مي كردند .
 
در ماه‌هایی که گذشت تنها مطرح شدن کاهش و حذف بخشی از ارز دولتی به صنعت دارو چنان عرصه را بر برخی بهره برداران ارز دولتي تنگ کرد که با نامه نگاری‌های مختلف‌ و رسمیت بخشیدن به آن با اخذ امضا از اشخاص موجه دانشگاهي که از این حوزه دور بوده اند کل ساختار وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو را به فساد متهم کرده و آوازه ی فساد این وزارت و این سازمان در رسانه های  آن سوی آبی چنان پیچید که تبدیل به دستاویزی شد برای زیرسوال بردن کل نظام سلامت كشور.

به رغم تمامی حاشیه های تخصیص ارز، تحریم های روز به روز سخت تر و ظالمانه بر اقتصاد کشور و  کمبود ارز آن هم در روزهای پرالتهاب کرونایی شرایطی ایجاد کرد که توانست خواسته ی صنایع بزرگ دارویی کشور را بالاخره تحقق بخشد و حذف تدریجی ارز دولتی در تمامی صنایع کشور آغاز شد.

نخستین غرولند مخالفان این اقدام که برخی ذینفعان ارز دولتی نیز هستند اینست که حذف ارز دولتی سبب رشد قیمت محصولات شرکت ها شده ضمن آنکه موجب تورم می شود.

این درحالیست که بسیار از کارشناسان اقتصادی با اشاره به ایجاد فساد و رانت ارز دولتی خط بطلان بر این نظریات رسم کرده و اظهار می دارند که نخستین تاثیر حذف ارز دولتی می تواند حذف بنگاه های اقتصادی ناکارآمد باشد که سالیانی است به رغم بهره‌گیری از ارز دولتی و تاثیرو نفوذ ناشایست برتصمیم گیریها و سیاست گذاری‌ها خود را بر صنایع مختلف از جمله صنعت دارو تحمیل کرده اند.

با حذف ارز دولتی و در پی آن حذف بنگاه های اقتصادی ناکارآمد به طور قطع زمینه برای رقابت سالم بنگاه های اقتصادی فراهم می آید و به گفته‌ی اقتصاددانان بعید است حذف ارز دولتی بر نرخ های سامانه نیما یا بازار آزاد اثر بگذارد. فاز نخست حذف تدریجی ارز دولتی آغاز شده است و باید به انتظار نشست تا نتایج آن را در زمينه هاي رشد وتوسعه و واقعي كردن و شفاف سازي كليه نهاده اي موثر در اين صنعت نظاره‌گر بود .
 
کد مطلب : ۶۹۲۱
نام شما

آدرس ايميل شما