۰
سید حسام الدین مدنی، رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پز‌شکی ایران:

وظایف چندگانه‌ی سازمان غذا و دارو عامل ایجاد تنش و ناکارآمدی این سازمان است

تاریخ انتشار :
جمعه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۵۵
کد مطلب : ۶۸۲۲
وظایف چندگانه‌ی سازمان غذا و دارو عامل ایجاد تنش و ناکارآمدی این سازمان است
سالم‌خبر: وظایف چندگانه‌ی سازمان غذا و دارو عامل ایجاد تنش در این سازمان است.
 
سید حسام الدین مدنی، رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پز‌شکی ایران، همزمان با ایام شهادت امیرالمومنان حضرت علی (ع) در سخنانی با اشاره به برخی از از آموزه های آن حضرت، ساختار فعلی و وظایف چندگانه سازمان غذا و دارو را عامل اصلی تنش و ناکارآمدی این سازمان معرفی کرد. 
 
به گزارش سالم‌خبر از روابط عمومی این انجمن وی با اشاره به دو آموزه در  نامه سی‌ویکم امیرمومنان تاکید کرد: حضرت دو نکته
در این نامه مبنی براینکه "با آنچه در گذشته دیده یا شنیده ای، برای آنچه هنوز نیامده استدلال کن" و " چنین نیست که هر تیراندازی به هدف بزند. هر گاه اندیشه سلطان تغییر کند، زمانه دگرگون شود" تاکید داشته اند.

مدنی افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که براساس ساختار غلط، سازمان غذا و دارو هم در واردات دارو تامین کننده است هم در تولید دارو تامین کننده است و هم تدوین گر قوانین مربوطه است. ضمن آنکه برای قبول یا رد ورود یک دارو در فارماکوپه مجوزدهنده نیز هست . هم قیمت گذاری می کند و هم آمرانه یک دارو را وارد مشمول بیمه
می کند یا نمی کند.
 
وی تاکید کرد که تمامی این‌ موارد بدین معناست که تداخل منافع گروه‌های مختلف جامعه‌ی مرتبط در دست یک سازمان است که بخودی خود موجب می شود همیشه  تنش و چالش در این سازمان وجود داشته باشد.

رییس انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران همچنین تصریح کرد: با این شرایط شما در سازمان غذا و دارو پسر پیغمبر را هم مسئول بگذارید بالاخره در برخورد با یکی از ذینفعان گفته شده در بالا به تعارض می‌رسد.

وی همیچنین با اشاره به وقایع اخیر عنوان کرد: با توجه به تریبون
فضای مجازی اینگونه است که جملات و عناوین جدیدی را درباره ی مدیران کل یا رؤسای این سازمان  از قبیل رانت خوار، رانت جو و امضا طلایی شاهدیم در حالی که مدیران مربوطه بعضا از روی استیصال یا از روی ترس از پرونده‌سازی یا از روی ترس از ایجاد کمبود و ده‌ها دلیل دیگر، به علت این همه تجمع تضاد منافع گروه‌های مرتبط، مجبور به ایجاد یک موازنه در طول دوره مدیریت خود هستند. 

مدنی ادامه داد: طی این موازنه بالاخره گروهی از جامعه‌ و گروه مرتبط راضی و بخشی ناراضی می‌شوند. بسته به لابی با مدیریت کلان وزارت بهداشت
در هر دوره و دسترسی به فضای مجازی و لابی در آن فضا، گروهی از مدیران مغضوب و گروهی محبوب می شوند و با تغییر دولت یا مدیریت سطح کلان جای این مغضوب و محبوب نیز عوض می‌شود و این دور تسلسل از زمانی که من شاهد بوده‌ام ادامه دارد.

وی در بیان عوامل ایجاد چنین تنش هایی اظهار داشت: همه‌ی این‌ها به این دلیل است که نمی خواهیم وظایف این سازمان را به طور منطقی بین سازمان‌های دولتی کشور نظیر؛ وزارت صنعت(مسئول تولید)، بخش بازرگانی(مسئول واردات) ، سازمانهای بیمه‌گر(مسئول قیمت گذاری) و در این بین خود سازمان  مسئول(کنترل
کیفیت دارو) تقسیم کنیم .

مدنی تاکید کرد: اگر وظایف به طور منطقی تقسیم شود در این صورت توانسته‌ایم تا حدود زیادی عدالت را در سازمانی ایجاد کنیم در غیر اینصورت چنین می شود که چندین برابر ظرفیت خود، مسئولیت به این سازمان سپرده‌ایم و مدیران آن را به دلیل عدم توانایی و پشتیبانی در مدیریت این همه تعارض منافع، به طور مرتب در همه دوره ها مواخذه کرده و می‌کنیم. فارغ از اینکه "خانه از پای بست ویران است و کاری کارستان باید" و جمله پایانی اینکه بخشی از این مواخذه ها از حب علی(ع) نیست از بغض معاویه است.
کد مطلب : ۶۸۲۲
نام شما

آدرس ايميل شما