۰

ارتباط میان تفاوت‌های ژنتیکی و استعداد ابتلا به کووید ۱۹

تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۴
کد مطلب : ۶۴۷۸
ارتباط میان تفاوت‌های ژنتیکی و استعداد ابتلا به کووید ۱۹
سالم خبر: در تازه‌تری مطالعه‌ای که انجام شده، محققان ادعا کرده‌اند ابتلا به کووید ۱۹ ارتباط مستقیم با ژنتیک افراد دارد.
 
به گزارش سالم خبر از باشگاه خبرنگاران جوان، محققان دانشگاه پزشکی لهستان در پی مطالعاتی که در این زمینه انجام داده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که تعداد زیادی از جمعیت جهان به لطف ژنهایشان احتمالا کووید ۱۹ را جذب می‌کنند. به گفته این تیم برخی از ویژگی‌های ژنتیکی یا تغییرات می‌تواند بر نحوه واکنش مردم به کروناویروس جدید و دارو تأثیر بگذارد.
 
براساس اظهارات یکی از پزشکان این دانشگاه، مطالعات ژنتیکی نشان می‌دهد که میان تفاوت‌های ژنتیکی و استعداد ابتلا به عفونت با ویروس‌هایی مانند HIV، HBV، HCV، باکتری‌های مسبب سل، جذام، مننژیت مغزی و انگل‌های مالاریا ارتباط وجود دارد.
 
محققان پیش از این دریافته‌اند جهش‌هایی در ژنی که پروتئین گیرنده CCR۵ را کدگذاری می‌گذارد، باعث می‌شود افراد کمتر به HIV مبتلا شوند؛  مطالعات گذشته همچنین نشان داده است که تغییرات در ژن ACE۲ باعث می‌شود افراد نسبت به ویروس سارس و کووید ۱۹ حساس‌تر باشند.
 
ژن ACE۲ همچنین می‌تواند نقش مهمی در عفونت‌های SARS-CoV-۲ داشته باشد. این ژن آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) را که در ریه‌ها، روده کوچک و سلول‌های دیگر یافت می‌شود، رمزگذاری می‌کند.
 
به گفته یکی از محققان پروتئین‌های ویروس فعال شده مانند بیماری همه گیر SARS-CoV در سال ۲۰۰۲ به گیرنده انسان رمزگذاری شده توسط ژن ACE۲ متصل شده و باعث ایجاد عفونت می‌شوند.
 
مطالعات همچنین تغییرات در ژن ACE۲ را با مشکلات قلبی مرتبط دانسته است. افراد نه تنها از نظر سن، بلکه ممکن است از عوارض همخوانی نظیر دیابت یا فشار خون بالا نیز به کووید ۱۹ مبتلا شوند، یعنی ابتلا به انواع ویروس به شرایط ژنتیک و شیوه زندگی بستگی دارد.
 
ویروس کرونا با علائمی مانند آنفلوانزا به سیستم تنفسی حمله می‌کند. با حمله ویروس، بیشتر افراد علائم خفیفی مانند: سرفه خشک، تب و خستگی را تجربه می‌کنند.
کد مطلب : ۶۴۷۸
برچسب ها
ژنتیک کووید ۱۹
نام شما

آدرس ايميل شما