۰

شناسایی 50 گونه سرطان با شیوه جدید آزمایش خون

تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۱۶
کد مطلب : ۶۴۶۳
شناسایی 50 گونه سرطان با شیوه جدید آزمایش خون
سالم‌خبر: اگر چه این روزها کووید-19 در مقایسه با بیماری‌های خطرناک؛ گوی سبقت را از سرطان نیز ربوده است اما این روزها خبر از شیوه جدید آزمایش خون برای شناسایی 50 گونه سرطان تحولی در عرصه ی علم پزشکی محسوب می‌شود.

پژوهشگران می‌گویند یک شیوه جدید آزمایش خون شناسایی ۵۰ نوع سرطان و مکان سلول‌های سرطانی در بدن با دقت بالا را ممکن می‌کند.

بر اساس این پژوهش که از سوی موسسه سرطان دانا-فاربر و کلینیک مایو انجام شده است، آزمایش
خون جدید به‌ویژه این امکان را می‌دهد که چندین گونه خطرناک سرطان که امکان شناسایی آن‌ها با نمونه برداری‌های رایج میسر نیست در مراحل اولیه رشد سلول‌های سرطانی کشف شوند؛ امری که اثری جدی بر موفقیت روند درمان می‌گذارد.
 
به گفته پژوهشگران جامعه آماری این تحقیق شامل هزاران نفر بوده و به این ترتیب نتایج آن بسیار قابل اعتماد است.

این شیوه جدید آزمایش خون به دنبال دگرگونی‌ها در DNA سلول‌های مرده سرطانی است که در جریان
متلاشی شدن بافت‌ها وارد خون می‌شوند.

در این پژوهش،‌ محققان از شیوه جدید آزمایش خون برای بررسی DNA سلول‌های عادی و سرطانی که پس از مرگ وارد خون شده اند استفاده کرده اند. خون ۲۴۸۲ بیمار سرطانی و ۴۲۰۷ فرد غیر مبتلا در جریان این تحقیق، مورد مطالعه قرار گرفته است. بیماران حاضر در این تحقیق به‌ویژه به سرطان سینه، روده بزرگ، مری، کیسه صفرا، مثانه، معده، تخمدان، زبان و دهان، ریه، مغز استخوان، مولتیپل میلوما و پانکراس مبتلا بوند.
 

جئوفری
اوکسنارد، یکی از مدیران و نویسندگان این پژوهش می‌گوید: «نتایج ما نشان می‌دهید که رویکرد آزمایش DNA سلول‌های مرده در خون می‌تواند به شناسایی گروه بزرگی از سرطان‌ها در تمام مراحل رشد بیماری کمک کند.»

مطالعات سازمانی جهانی بهداشت نشان می‌دهد سرطان، دومین عامل مرگ و میر در جهان است. نتایج آخرین پژوهش‌های جهانی نشانگر مرگ ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۵ بر اثر ابتلا به این بیماری بوده است.
کد مطلب : ۶۴۶۳
نام شما

آدرس ايميل شما