۰

هر ۱۰ دقیقه یک ایرانی به دلیل کرونا جان می‌بازد

تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۲۴
کد مطلب : ۶۴۳۸
هر ۱۰ دقیقه یک ایرانی به دلیل کرونا جان می‌بازد
سالم‌خبر: سخنگوی وزارت بهداشت و درمان با بیان اینکه ایران همچنان در فاز طغیان کروناست اعلام کرد: هر ۱۰ دقیقه یک ایرانی جانش را به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ از دست می‌دهد و تقریبا در تمام دو سه هفته اخیر این رنج فوت حفظ شده است.

کیانوش جهانپور در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران گفت: تقریبا همه موارد شدید هم در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند. از نظر تعداد بهبودیافتگان هم در مقایسه با کشورهایی به جز چین که در فاز کنترل است، وضعیت بهتری داریم.

وی با ابراز نگرانی از بازگشت مسافران طی روزهای آینده و احتمال افزایش ناگهانی مبتلایان و قربانیان کروناویروس افزود: از موج بازگشت مسافران نگرانیم و یا اتفاقات روز طبیعت، قاعدتا تلاش می‌کنیم که حداقل اگر پیشرفت نمی‌کنیم از این فاز مدیریت شده، پس رفت نکنیم و بیماری که تحت مدیریت قرار گرفته از مدیریت خارج نشود و دچار لجام گسیختگی که در برخی ایالات آمریکا و برخی کشورهای دیگر دیده می‌شود، نشویم. تشدید فاصله‌گذاری
اجتماعی برای این بود که ما در روزهای باقی مانده از تعطیلات نوروزی دچار موج بازگشت و پیک ناشی از اقدامات ناگهانی قابل پیش‌بینی نشویم که فعلا تا ۲۰ فروردین این اقدامات وجود دارد و هفته به هفته بر اساس ارزیابی سطح خطر تمدید و یا تعدیل شده و یا شدت می‌یابد و گام به گام سیاست‌ها اعمال می‌شود.

جهانپور گفت: نزدیک به ۶۰ میلیون نفر در بسیج ملی مقابله با کرونا شرکت کرده‌اند. خوشبختانه علاوه بر مداخله و شناسایی زودهنگام که در قالب این بسیج اتفاق افتاد، در رضایت سنجی که از طریق سامانه انجام دادیم،   ۹۷.۳ درصد از مردم که به نوعی از خدمات این بسیج استفاده کردند، اظهار رضایتمندی کرده‌اند.

وی با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به سلامت سالمندان، ادامه داد: باید در زمینه رعایت نکات بهداشتی برای سالمندان توجه بیشتری داشته باشیم. طی روزهای اخیر میانگین ابتلا به بیماری کرونا ۵۵ سال و میانگین سنی درگذشتگان تا امروز ۶۹ سال گزارش شده که این آمار لزوم و ضرورت توجه و مراقبت بیشتر از سالمندان
را مشخص می‌کند. بنابراین همچنان از دید و بازدیدهای مرسوم با بزرگترها و سالمندان و به ویژه افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و بیماران خاص خودداری کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت و درمان با بیان اینکه طی روزهای اخیر شاهد شیب ملایم صعودی در آمار بودیم، اما امروز آمار نسبت به روز گذشته تقریبا ثابت مانده و امیدواریم این پایداری حفظ شود، گفت: اگر میانگین دوره کمون را هفت روز در نظر بگیریم، مواردی که ممکن است به نوعی در روزهای پایانی سال گذشته با ویروس مواجهه داشته باشند، امروز علائم خودش را نشان می‌دهد. اگر چه اکثر مردم مسائل بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کردند، اما حضور بخشی از مردم در خریدها و ترددهای پایانی سال وجود داشت که به همین دلیل روندی افزایشی را شاهد بودیم.

وی درباره نحوه پیگیری افرادی که از طریق سامانه غربالگری شده‌اند و شماره تلفن‌هایی که برای این پیگیری با مردم تماس می‌گیرند، گفت: این امکان برای تلفن‌های شخصی و ثابت همکارانی که در این چند هزار
تیم سلامت در سراسر کشور کار پیگیری را انجام می‌دهند، فراهم شده که در صورت تماس با هر فرد، بر روی تلفن همراه آن فرد شماره ۴۰۳۰ بیفتد. بنابراین قاعدتا نباید عدد دیگری روی تلفن همراه مردم درج شود. اگر شماره دیگری درج شد حتما هموطنان ابتدا اطمینان نکنند و اطلاعات ندهند و حداقل از آن فرد شماره‌اش را درخواست کرده و با مرکز بهداشتی، سامانه ۱۹۰ یا سامانه ۴۰۳۰ تماس بگیرند و به نوعی چک کنند که آیا این فرد و شماره صحبت دارد یا خیر. در حال حاضر از نظر فنی برای بیش از ۶۰ هزار موبایل همکاران ما این امکان فراهم شده که وقتی با فردی تماس می‌گیرند، شماره ۴۰۳۰ درج شود و برای تلفن‌های ثابت پایگاه‌های سلامت هم این اتفاق افتاده است. بنابراین قاعدتا نباید شماره دیگری بیفتد. البته ممکن است موارد استثنایی به دلیل مشکلات فنی ایجاد شود، اما حتما مردم با احتیاط عمل کنند و با سامانه ۴۰۳۰ تماس بگیرند و در صورتی که سامانه ۴۰۳۰ اصالت تماس گیرنده را تایید کرد، تماس گرفته و اطلاعات را ارائه دهند
کد مطلب : ۶۴۳۸
نام شما

آدرس ايميل شما