۰

سرنخ کمبود ماسک در کلاف سردرگم بحران مدیریت

دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقل از هیات امنای ارزی خود در پی تهیه‌ی ماسک هستند
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۰
کد مطلب : ۶۲۰۹
سرنخ کمبود ماسک در کلاف سردرگم بحران مدیریت
سالم‌خبر: نامه‌های گلایه آمیز مسوولان به یکدیگر در این روزهای پرتب و تاب کرونایی نشان از واقعیت تلخ نبود سازوکار و یکدست نبودن و تمرکز سیاست ها و برنامه‌ریزی‌هایی است که قرار است با آن کرونا را شکست دهیم.

به گزارش سالم‌خبر؛ بدیهی ترین تقاضای یک جامعه در زمان شیوع یک بیماری و یک ویروس ناشناس، در اختیار قراردادن ابزار ابتدایی مراقبت های شخصی از جمله مواد ضدعفونی، ماسک و دستکش برای مردم است که مسوول مستقیم تهیه و توزیع آن دستگاههای دولتی بهداشتی و صنعتی هستند. اما آنچه از ابتدای اعلام شیوع این بیماری در کشور اتفاق افتاد نخست ممنوعیت فرش ماسک از سوی داروخانه‌ها و وعده ی توزیع رایگان در بین مردم و کلا سردرگمی مردم در تهیه ی این اقلام بود. اقلامی که اگر چه در داروخانه قابل تهیه نیست اما در فروشگاه های غیرمرتبط و سه راه جمهوری می توان به راحتی اما فقط به طور عمده با قیمت های چندین برابری تهیه کرد.

سیاست تجمع این اقلام فقط در هیات امنای ارزی که هنوز مسوولان آن نیز گزارشی از دستاوردهای خود اعلام نکرده اند هنوز ادامه دارد و آنچه در میان نامه های گلایه آمیز و خط و نشان ها قابل لمس است نبود ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی کننده برای مردم است. مردم این اقلام را ندارند.

وزارت صنعت سخن از تولید شبانه روزی ماسک توسط واحدهای تولیدی می زند و وزارت بهداشت از سویی دیگر اعلام می کند طی ده روز گذشته فقط یک میلیون ماسک تحویل گرفته است این در حالیست که هر روز نیز خبر از اکتشافات تعزیرات مبنی بر کشف میلیون ها ماسک و دستکش نیز به گوش می رسد که با درنظر گرفتن شرایط خاص کشور بدون اعمال تشریفات اداری آن تحویل وزارت بهداشت داده است اما با این وجود هنوز مردم ماسک ندارند.

اما تناقضاتی که در اظهارات مسوولان اجرایی کشوردر برخی میزگردها و رویارویی ها آشکار و عریان می شود این است که سخنان آنان به رغم صحت و درستی اما نشان از همان عدم هماهنگی و فرماندهی یک دست برای شکست دادن کروناست. سخنگوی سازمان تعزیرات در حالی اظهار می دارد که تمام اقلام کشف شده را تحویل وزارت بهداشت داده و وزارت بهداشت آن را تکذیب می کند اما نکته اینجاست که تعزیرات اعلام می کند که تمامی ماسک ها را تحویل دانشگاه های علوم پزشکی داده است و وزارت بهداشت اعلام می دارد که نباید به دانشگاه های علوم پزشکی داده می شده و به هیات امنای ارزی تحویل داده می شده است و همین عدم هماهنگی یکی از همان حلقه های مفقوده ی کمبود یا نبود ماسک در این شرایط است.

اگر چه محل نشتی این حجم از تولیدات ماسک نیز هنوز از علامت سوال های بزرگی است که هیچ یک از مسوولان در مورد آن به طور شفاف اظهار نظر نکرده اند.برآیند صحبت‌های مطرح شده در میزگردی که در شبکه خبر و با حضور مدیران وزارت صمت، اداره کل تجهیزات پزشکی و سازمان تعزیرات حکومتی برگزار شد، نشان از همین عدم هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف دارد.

آمار تولید ماسک را وزارت بهداشت خود تجمیع و اعلام کرد

کیوان کردانی یکی از مدیران وزارت صمت در زمینه حجم تولیدات اظهار می دارد: در یک بازه زمانی نیازی به یک باره برای جامعه ایجاد شد که با توجه به میزان تولید واحدهای تولیدی از توان آنان خارج بود اما بلافاصله با استخراج اطلاعات در اولین جلسه ای که با حضور وزیر انجام شد تمامی بخش های این وزارت موظف شدند که برای تولید بیشتر همه جانبه فعالیت کنند. در زمینه ی افزایش تولید با کمک شبانه روزی تمامی واحدها طی ده روز گذشته ما تمام توان درزمینه ی تولید ماسک کردند.

وی گفت: صادرات ماسک متوقف شد و حتی برای جبران کمبودها تعرفه ورود ماسک از 55 به 5 درصد تغییر کرد که بتواند زمینه ای برای واردات ماسکی که مدیریت آن را وزارت بهداست و درمان دردست داشت شکل بگیرد

این مدیر کل وزارت صمت با بیان اینکه واحدهای تولیدی که در مجموعه ی وزات صمت مجوز دارند 17 واحد است که شبانه روزی در حال تولید ماسک هستند، افزود: با تجمیع آمار تولیدی که وزارت بهداشت انجام داد رسما اطلاع رسمی کردند که روزانه یک و نیم میلیون ماسک در داخل کشور تولید می شود. آمار یک و نیم میلیونی را  دکتر صفوی خود اعلام کردند. ظرفیت ما در وزارت صمت نیمی از این یک و نیم میلیون است. وزارت بهداشت خود عملا سیستم توزیع در داروخانه ها را متوقف کرد.

کردانی گفت: ما در وزارت صمت در راستای تولید در حال فعالیت هستیم و در زمینه ی تولید و برخی از واحدهای تولیدی که مجوز و پروانه از سوی وزارت بهداشت دارند و اجازه دارند که براساس مجوز وزارت بهداشت توزیع کنند نظارت نداریم.در زمینه ی محصولات و تجهیزات پزشکی و دارو همیشه وزارت بهداشت متولی بوده است و در راستای ارائه ی همه ی آمارها نیز با محاسبات دوستان در اداره تجهیزات پزشکی ارائه شده است.

وی افزود: اگر چه براساس اطلاعات ما، بخشی از دانشگاه های علوم پزشکی به صورت استانی ماسک های تولیدی را خودتحویل می گیرند و در شهر تهران به صورت متمرکز ماسک‌ها تحویل داده می شود.
 
358 پرونده مربوط به تخلفات کرونایی تشکیل شده است

یاسر رایگانی سخنگوی تعزیرات حکومتی نیز در پاسخ به این سوال که روزانه یک و نیم میلیون ماسک در حال تولید است اما براساس گزارش ها از گوشه و کنار شهر به رغم این حجم تولید داروخانه ها ماسک ندارند و بسیاری از مردم موفق به تهیه ماسک نشده اند گفت: قاعدتا ما در سازمان تعزیرات نه متولی تولید هستیم و نه توزیع و از شنبه ی هفته ی قبل 358 پرونده در زمینه تخلفات مربوط به پرونده های کرونا در سراسر کشور تشکیل شده است که بیشترین میزان این پرونده ها مربوط به استان خراسان رضوی است. در شهر تهران در یک مورد بیش از 5 میلیون ماسک در گشت های مشترک کشف و تحویل وزارت بهداشت دادیم و تحویل این ماسک را با توجه به شرایط فعلی معطوف به رسیدگی و نتیجه ی پرونده ها نکردیم و پس از تشکیل صورت جلسه در اختیار وزارت بهداشت قرار دادیم

وی ادامه داد: ما هم در سامانه 135 امور مردمی و شکایات شاهدیم که وضعیت ماسک در کشور وضعیت مناسبی ندارد.

کمی دلخور هستیم

روح اله مزینانی معاون اجرایی و برنامه ریزی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی نیز در این زمینه گفت: واقعیت امر این است که ماسک پزشکی مقوله ای جزو ملزومت پزشکی محسوب می شود ولی خود ماسک انواع مختلفی دارد که اکثر اینها در صنعت مصرف می‌شود و نیازی که مراکز بهداشت و درمانی و تشخیصی نسبت به ماسک داشتند از طریق تولید کننده داخلی تامین می شده و به میزان کافی نیز بوده است اما با توجه به میزان تولید به مقدار لازم به دست ما نمی رسد و در ده روز اخیر یک میلیون ماسک به دست وزارت بهداشت رسیده است.

وی عنوان کرد که ما چند کار را در زمینه توزیع ماسک انجام دادیم واقعیت اینست که در دنیا از امریکا گرفته تا چین ماسک کم است این باعث می شود یک سری سواستفاده بکنند ما اولین کاری که انجام دادیم صادرات ماسک را به سمت چین ممنوع کردیم و با همکاری که با گمرک داشتیم خواهش کردیم که این محصول به طور نظام مند به دست ما برسد که به دلایل مختلف این اتفاق نیفتاد چون بسیاری ای محصول را به گمرک آورده بودند و اظهار نکرده بودند.

مزینانی همچنین گفت: در حال حاضر در کنار تصمیماتی که گرفته شده این واقعیت تلخ نیز وجود دارد که  که بسیاری از این کالاها را که دوستان تعزیرات کشف و به دست آورده اند که الان براساس بخشنامه ا ی که کردیم جنس قاچاق می دانیم به هیات امنای ارزی تحویل نمی دهند و ما کمی دلخور هستیم. ما می خواستیم فرماندهی واحدی در هیات امنای صرفه جویی ارزی داشته باشیم و بدانیم که ورودی و خروجی این اقلام را کنترل کنیم اما برخی کالاهای مکشوف تعزیرات با تمام احترام به زحمت آنان به دست ما نمی رسد.

وی خاطر نشان کرد: تعزیرات زحمات زیادی می کشد اما اینکه اعلام می شود که در اختیار وزارت بهداشت قرار می گیرد باید به هیات امنای ارزی تحویل دهد و نباید به طور مستقیم به دانشگاه ها تحویل داده شود.
 
 
 
 
 
 
 
 
کد مطلب : ۶۲۰۹
نام شما

آدرس ايميل شما