۰
محسن پرورش فعال اقتصادی و کارشناس سرمایه‌گذاری:

تهیه‌ی پرهزینه‌ی دارو، غذا و تجهیزات پزشکی زیر سایه‌ی سنگین FATF

تاریخ انتشار :
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۰
کد مطلب : ۶۱۲۶
تهیه‌ی پرهزینه‌ی دارو، غذا و تجهیزات پزشکی زیر سایه‌ی سنگین FATF
سالم‌خبر: دارو ، تجهیزات پزشکی و غذا هر چند مشمول تحریم ها نمی‌شوند اما طبیعتاً نرخ‌های مبادلاتی و ارزی و نقل و انتقالات پولی و بیمه‌ها برای این کالاها گران‌تر خواهد شد ضمن آنکه اقدام اخیر FATF مبنی بر قرار دادن ایران در لیست سیاه، می‌تواند شرکای تجاری ایران را مشمول گروهی از اتهامات مالی کند که جدا و اضافه بر تحریم‌های اقتصادی هستند‌.

محسن پرورش فعال اقتصادی و کارشناس سرمایه‌گذاری در گفت‌وگو با سالم‌خبر، با بیان این مطلب اظهار داشت: با قرار گرفتن ایران در لیست سیاه، برخی از تحلیل‌گران معتقدند وارد شدن ایران به این لیست روی کاغذ بوده و نسبت به شرایط حال، هزینه و عواقب بیشتری برای اقتصاد کشور در پی ندارد. اما باید توجه داشته باشیم که زندگی واقعی و واقعیات اقتصادی روی کاغذ نیستند.
 
وی افزود: وقتی روند کلی و جریان اقتصاد کشور را در نظر بگیریم خواهیم دید که ما در یک مسیر سراشیبی و رو به پایین در حرکت هستیم. بدون اینکه در نظر داشته باشیم هر چه پیش تر برویم بازگشت از این سراشیبی در آینده دشوارتر و پر هزینه‌تر است آن هم برای اقتصادی که ظرفیت زیادی برای تحمل هزینه‌های
بیشتر ندارد.
 
پرورش تاکید کرد: فارغ از نگاه سیاسی و تنها از منظر اقتصادی و تمرکز بر رفاه جامعه، درست است که FATF در کشوری به خوبی اجرا می‌شود که بتواند آزادانه با دنیا در ارتباط باشد و تعاملات مالی خود را به راحتی انجام دهد و تحریم این امکان را خود‌به‌خود مخدوش کرده بود اما توجه به این نکته ضروری است که قرار گرفتن در لیست سیاه FATF مسیرهای جایگزین و کمیابی را که ما تلاش می‌کردیم برای برقرار نگه داشتن تجارت بین المللی کشور ایجاد و حفظ کنیم نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 
وی گفت: فراموش نکنیم که ما حداقل تا به امروز برای کاهش عواقب و آثار تحریم ها از شکاف میان اروپا و آمریکا تا حدودی بهره می‌بردیم یا تلاش می‌کردیم که بهره ببریم؛ اما بازگشت به لیست سیاه FATF موجب می‌شود که اروپا بهانه‌هایی که برای ماندن در کنار ایران داشت را از دست بدهد و به ناچار به مواضع امریکا نزدیک‌تر شود.
 
این کارشناس سرمایه‌گذاری تصریح کرد: بنابراین بی‌راه نیست اگر ادعا کنیم قرار گرفتن در لیست سیاه FATF موجب می‌شود ما بهانه‌های دنیا برای همراهی اقتصادی با خود را از دست بدهیم.
 
وی در ادامه
با بیان اینکه این تنها اثرات سوء قرار گرفتن در لیست سیاه FATF  نیست گفت: علاوه بر این موارد تحریم ها و قرار گرفتن در این لیست سیاه در کنار هم موجب می‌شود هزینه‌های مبادله با ایران و برای ایران بالا رود. درواقع وقتی ما GDP بزرگ و مناسبی در حال حاضر نداریم و نمی توانیم برای آن، آینده رو به رشد یا منظمی نیز متصور شویم همانند شرکتی هستیم که در عین حال که با کاهش پیشرونده میزان فروشش مواجه است هزینه‌هایش رو به افزایش هستند. این یعنی قرار گرفتن در مسیر ورشکستگی.

پرورش گفت: پس، باید توجه داشته باشیم که درست است که به علت تحریم ها FATF تاثیر شگرفی روی کاغذ در مبادلات ایران نخواهد داشت اما هزینه‌ها و ریسک مبادلات با ما را برای دنیا مدام بالاتر می برد. افزایش ریسک‌های تجاری و اقتصادی کشور و افزایش متعاقب هزینه‌ها مساله‌ای است که به ندرت در صحبت‌ها و نگاه مسئولان اقتصادی و سیاسی دیده می‌شود. در حالی که از منظر هزینه_ فایده مبادلات تجاری و همکاری‌های اقتصادی، همه سرمایه گذاران خارجی و شرکت‌ها و شرکای خارجی کشور در مبادلات خود حتماً به ریتینگ ریسک کشور نظر دارند.
 
وی افزود:
ما به این قضیه توجه نمی کنیم که افزایش ریسک تجارت با ما برای جهان و برای شرکای تجاری نهان و آشکار خودمان بدین معنا است که طرف های تجاری باقی‌مانده یا روابط تجاری خود را قطع خواهند کرد یا هزینه های بیشتری را برای ادامه تجارت طلب می‌کنند.بنابراین در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی و غذا نیز هر چند مشمول تحریم ها نمی‌شوند اما طبیعتاً نرخ‌های مبادلاتی و ارزی و نقل و انتقالات پولی و بیمه‌ها برای همین کالاها هم گران‌تر خواهد شد.به ویژه، اقدام اخیر FATF می‌تواند شرکای تجاری ایران را مشمول گروهی از اتهامات مالی کند که جدا و اضافه بر تحریم‌های اقتصادی هستند‌.
 
پرورش بر نکته دیگری هم اشاره کرد که معمولا برخی تحلیل‌گران سهوا یا عمدا بر آن چشم می پوشند. وی در این باره گفت: برخی طرح تحلیلگران ادعا می کنند که FATF تنها تعلیق‌های ایران را برداشته نه آنکه ایران را وارد لیست سیاه خود کرده باشد. اما باید توجه داشته باشیم که این گفته ضمن آن که درست است اما گمراه کننده است. بررسی سایت FATF نشان می‌دهد که آنچه این نهاد بین‌المللی اعلام کرده اینست که به همه کشورها و شرکت‌ها در مبادله خود
با کشورهایی که وارد لیست کشورهای با ریسک بالای مبادله می‌شوند، توصیه می‌شود ریسک و اتهامات ناشی از مبادله با این کشورها را در نظر بگیرند و تمهیدات ویژه خود را اعمال کنند. در واقع FATF به این کشورها هشدار می‌دهد در نظر داشته باشند. اما نکته مهم‌تر اینکه دقیقا بعد از این پاراگراف جمله دیگری در سایت FATF وجود دارد مبنی بر اینکه این لیست همانی است که در اخبار و گفته‌ها به نام لیست سیاه معروف است.
 
پرورش ادامه داد: در واقع FATF می‌گوید گرچه خود آنها نام تصمیم و موضع‌شان را لیست سیاه نمی‌خوانند اما این همان است. بنابراین نباید تعارف داشته باشیم برداشتن تعلیق ها همان ورود به لیست سیاه FATF است. در حال حاضر به جز کره شمالی کشور دیگری شرایطی شبیه به ایران ندارد و ما باید در تحلیل های خود به این موارد توجه داشته باشیم.
 
وی افزود: آنچه امروز نیاز داریم کشف مستمر و سیال راه‌های جایگزین برای تجارت بین‌المللی و آن هم با کمترین هزینه ممکن است. افزایش ریسک‌ها و هزینه‌ها برایمان مهم باشد تا بتوان اقتصاد را شرایط نه چندان مستحکم این روزهایش حفظ کرد و به پیش برد.
 
کد مطلب : ۶۱۲۶
نام شما

آدرس ايميل شما