۰

باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت از سمت خود استعفا داد

لاریجانی همچنان رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر و نائب رییس شورای عالی اخلاق پزشکی در وزارت بهداشت باقی خواهد ماند
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۷
کد مطلب : ۵۸۸۳
باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت از سمت خود استعفا داد
سالم خبر: محمد باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و درمان امروز اگر چه بنا به دلایلی از سمت خود استعفا کرد اما او همچنان در کسوت رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر و نائب رییس شورای عالی اخلاق پزشکی در وزارت بهداشت باقی خواهد ماند.

لاریجانی از سال 92 همزمان با آغاز وزارت سیدحسن قاضی زاده هاشمی، به سمت معاونت آموزشی وزارت بهداشت منصوب شد. و در دوره وزارت سعید نمکی در سمت خود ابقاء شده بود. اما امروز او با اشاره به شرایط خاص طی یک سال گذشته به دلیل بیماری همسر خود ماندن در این سمت را دشوار عنوان کرده و استعفای خود را در پی پیگیری چند ماه اخیر در این زمینه اعلام کرده است.

در نامه استعفای باقر لاریجانی آمده است:

جناب آقای دکتر نمکی
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
سلام علیکم

خداوند را شکر می
گویم که توفیق خدمت در نظام مقدس جمهوری اسلامی را برای سالیانی برای بنده فراهم نمود و این توفیق بسی شیرین تر که در نظام سلامت، خدمتگزار مردم شریف ایران بوده و خواهم بود. کشور ما به برکت حضور مدیران دلسوز و اساتید ارزشمند و کارکنان خدوم، دستاوردهای شگرفی در شئونات مختلف حوزه سلامت داشته است که افتخار می کنم به عنوان جزئی از این بخش، نقشی کوچک در این دستاوردها داشته ام. خصوصاً در این چند سال اخیر که مجموعه آموزش عالی سلامت به برکت برنامه تحول و نوآوری دوران درخشانی را تجربه کرد.

استقرار آمایش سرزمینی و ماموریت گرایی در دانشگاهها، اعتباربخشی کلیه دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی و بیمارستان های آموزشی، اعتباربخشی ده ساله برنامه پزشکی عمومی کشور از سوی WFME، گسترش رشته های تحصیلات تکمیلی، تخصصی و فوق
تخصصی در قالب سند برآورد نیروی انسانی نظام سلامت، افزایش چهاربرابری دانشجویان خارجی، بازنگری برنامه های آموزشی در جهت تقویت جامعه نگری، استقرار نظام مدیریت آمایشی آموزش پزشکی و توسعه مأموریت گرایی، دسترسی ۶۰ درصد دانشجویان علوم پزشکی به بخشی از آموزش های خود از طریق فضای مجازی با مشارکت ۷۰ درصد اعضای هیئت علمی در همین نیمسال جاری، اعتلای عدالت آموزشی با پذیرش ۳۰ درصدی بومی رشته های پزشکی، برنامه ریزی تربیت نیروی انسانی در افق ده ساله، افزایش اعتبارات حوزه آموزش، استقرار چندین هزار صندلی آزمون الکترونیک و برگزاری سه چهارم آزمونهای ملی به صورت الکترونیک و صرفه جویی جدی از این مجرا و ... همگی از دستاوردهای گرانبهایی است که با عنایات خداوند متعال در این دوره نصیب کشور شد.

خوشبختانه گفتمان نوین آموزش
پزشکی امروز در سطوح مدیریتی جوانان و مدیران ارزشمندی را پرورانده است که تداوم دستاوردهای گرانسنگ این حوزه را تضمین خواهد کرد. اطمینان دارم که به توفیق الهی و درایت حضرتعالی و همکاران دانشمند و توانمند حوزه آموزش علوم پزشکی، این توسعه و تعالی تداوم خواهد داشت.

اما متأسفانه بروز شرایط ویژه برای بنده در طول یک سال گذشته به دلیل بیماری همسر و نیاز به مراقبت از ایشان، اوضاع را به گونه ای دشوار نموده است که بیش از این فرصت حضور تمام وقت و تمرکز مطلوب بر حوزه آموزش را برای بنده فراهم نمی نماید. لذا همانگونه که در چند ماه گذشته نیز مکرر بیان شد، از جنابعالی استدعا دارم عذر بنده را از تصدی مسئولیت حوزه آموزش پذیرا باشید. البته از آنجا که به هیچ عنوان راضی به دغدغه‌مندی شما برای انتخاب فوری جایگزین نبودم، پیرو
مذاکرات تا پایان این نیمسال تحصیلی همچنان ادامه خدمت دادم.
البته از انجام وظیفه در زمینه های دیگری مانند کمیته ملی بیماری های غیرواگیر و شورای عالی اخلاق پزشکی حسب ضرورت، که مستلزم بار اجرایی سنگین و تمام وقت نباشد فروگذار نخواهم کرد.

از خداوند متعال برای حضرتعالی و سایر مدیران دلسوز نظام سلامت کشور آرزوی توفیق روزافزون دارم و امیدوارم شاهد اعتلای سلامت کشور به دست با کفایت شما باشم.

لازم به ذکر است؛ اگرچه تاکنون جایگزینی برای وی در سمت معاونت آموزشی وزارت بهداشت تعیین نشده است اما شنیده ها حاکی از آن است که کاندیدای جدی جایگزین او  علی اکبر حقدوست معاون سابق برنامه ریزی وزارت بهداشت در دوره قاضی زاده هاشمی است.

حقدوست هم اکنون رییس مرکز تحقیقات تحول راهبردی آموزش علوم پزشکی است. 
 
کد مطلب : ۵۸۸۳
نام شما

آدرس ايميل شما