۰

فوت سالانه ۹۷ هزار ایرانی به علت عوارض فشار خون

تاریخ انتشار :
شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۸
کد مطلب : ۵۸۵۴
فوت سالانه ۹۷ هزار ایرانی به علت عوارض فشار خون
سالم خبر: سالانه ۹۷ هزار نفر در کشور به علت عوارض فشار خون فوت می‌کنند و بیماری‌های ناشی از فشار خون هر سال ۴۵ هزار میلیارد تومان بار اقتصادی دارد.
 
علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت در همایش قدردانی از دست اندرکاران بسیج کنترل فشارخون در مرکز همایش های رازی تهران گفت: سالانه ۳۸۰ هزار مرگ در کشور ثبت می شود که ۷۶ درصد آن یعنی حدود ۳۰۰ هزار مورد ناشی از بیماری های غیر واگیر است و ۸۲ درصد این مرگها ناشی از چهار بیماری دیابت، سرطان، بیماری قلبی و تنفسی است.
 
وی گفت: اگر با همین روند رشد بیماری های غیر واگیر پیش برویم در سال ۲۰۴۰ سالانه ۸۰۰ هزار مرگ ناشی از این بیماری ها خواهیم داشت.
 
رئیسی ادامه داد: مطالعه مشترک وزارت بهداشت و سازمان بهداشت جهانی نشان داد که بیماری های غیر واگیر سالانه ۴۵ هزار میلیارد تومان به کشور هزینه تحمیل می کند که ۲۴ هزار میلیارد تومان آن ناشی از هزینه های غیر مستقیم مثل غیبت از کار یا حضور غیر موثر در محل کار است.
 
معاون وزیر بهداشت گفت: مصرف دخانیات، الکل، تغذیه ناسالم و کم تحرکی مهمترین عوامل اصلی بیماری های غیر واگیر است و یکی از اهداف اصلی بسیج ملی کنترل فشار خون افزایش آگاهی مردم است که با اجرای این طرح از زیر ۵ درصد به ۶۲ درصد رسید.
 
رئیسی افزود: سازمان بهداشت جهانی اخیرا آلودگی هوا را هم به عنوان یکی از عوامل خطر بیماری های واگیر اضافه کرده و بیماری های روانی هم به چهار بیماری اصلی غیر واگیر اضافه شده است.
وی گفت: بعد از اجرای بسیج ملی فشار خون از ۵۱ هزار نفر از افراد شرکت کننده مصاحبه شد. ۵۶ درصد آنان گفتند از طریق مراکز درمانی از این طرح مطلع شدند، ۱۷ درصد تبلیغات شهری و دو درصد از طریق اینترنت مطلع شده بودند. ۴۵ درصد افرادی که فشار خون بالا داشتند به درمانگاه دولتی، ۳۳ درصد به مطب، پنج درصد به بیمارستان دولتی، چهار درصد به درمانگاه خصوصی و دو درصد به بیمارستان خصوصی مراجعه کردند.
 
وی تصریح کرد: برای ۹۵ درصد این افراد دارو تجویز شد و پنج درصد فقط به تغییر سبک زندگی و تغذیه نیاز داشتند.
 
معاون وزیر بهداشت گفت: اجرای این طرح انعکاس بین المللی بالایی داشت و سازمان بهداشت جهانی از این اقدام وزارت بهداشت قدردانی کرد.
کد مطلب : ۵۸۵۴
نام شما

آدرس ايميل شما