۰

زخم‌ها و ضایعات طول کشنده در حفره دهان را جدی بگیرید

تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۳
کد مطلب : ۵۷۸۲
زخم‌ها و ضایعات طول کشنده در حفره دهان را جدی بگیرید
سالم خبر: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تشخیص به موقع سرطان سبب موفقیت در درمان می‌شود؛‌ از این رو، افراد باید علائم هشدار سرطان از جمله زخم ها و ضایعات طول کشنده در حرفه دهان را جدی بگیرند.
 
به گزارش سالم خبر از انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران، کامبیز نوین در آستانه برگزاری چهارمین کنگره بین المللی کلینیکال انکولوژی و چهاردهمین کنگره سالیانه کلینیکال انکولوژی افزود: سرطان‌های سر و گردن از نظر اپیدمیولوژی در مردان شایع تر از زنان است و بر اساس آمارهای وزارت بهداشت سرطان‌های سر و گردن در اکثر استان‌ها جزو ۱۰ سرطان شایع در مردان به شمار می‌رود که البته آمار مبتلایان آن کمتر از سرطان روده و معده است.
 
وی اظهار داشت: استعمال دخانیات و مصرف الکل از جمله عوامل خطر اصلی در بروز سرطان‌های سر و گردن به شمار می‌رود همچنین عوامل شغلی و آلاینده‌های محیطی نیز می‌تواند سبب بروز سرطان های سر و گردن شود. به طور مثال افرادی که مشاغل خاص دارند و با موادی همچون نیتروزامین، فرمالدهید، عطر و گرد و غبار زیاد در ارتباط هستند، احتمال ابتلای آنها به بعضی از انواع سرطان‌های سر و گردن بیشتر است.
 
 عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره علائم هشدار سرطان‌های سر و گردن ادامه داد: این سرطان‌ها طیف وسیعی را شامل می شوند که شایع‌ترین آنها سرطان حفره دهان و حنجره در ایران و جهان است.
 
این متخصص رادیوتراپی آنکولوژی گفت: سرطان حنجره در افرادی که دخانیات مصرف می کنند، بیشتر بروز یافته است که علائم آن می‌تواند خشونت صدای پایدار و غیرقابل توجیه باشد که در موارد پیشرفته اعصاب و غدد لنفاوی گردن را نیز درگیر می‌کند.
 
نوین اضافه کرد: تنگی نفس و انسداد راه هوایی و اختلال در بلع از دیگر علائم هشدار سرطان‌حنجره به شمار می‌رود که در صورت بروز هر یک از این موارد افراد باید جهت بررسی به پزشک مربوطه مراجعه کنند.
 
 دبیر اجرایی چهارمین کنگره بین المللی کلینیکال آنکولوژی و چهاردهمین کنگره سالیانه کلینیکال آنکولوژی در ارتباط با سرطان حفره دهان خاطرنشان کرد: هر توده یا زخمی در مخاط دهان که با گذر زمان بهبود نیابد، می تواند علائمی از ابتلا به سرطان حفره دهان باشد که معمولاً در ابتدا خود فرد متوجه آن شده و در این موارد لازم است جهت بررسی بیشتر و در صورت نیاز نمونه برداری به پزشک مراجعه شود.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: افراد باید در صورت مشاهده هرگونه زخم یا توده ای که طول کشنده باشد و با گذر زمان بهبود نیابد، لق شدگی یا افتادن بدون توجیه دندان و لمس توده در گردن حتماً به پزشک مراجعه کنند چرا که یکی از عوامل اصلی موفقیت در درمان تشخیص به موقع است.
 
چهارمین کنگره بین المللی کلینیکال آنکولوژی و چهاردهمین کنگره سالیانه کلینیکال آنکولوژی ۲۷ تا ۲۹ آذر ماه سال جاری در هتل المپیک تهران با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می‌شود و جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه درمان سرطان‌های مختلف و شایع در آن ارائه خواهد شد.
کد مطلب : ۵۷۸۲
نام شما

آدرس ايميل شما