۰

۵۰ درصد معلولیت‌ها وابسته به عوامل ژنتیکی هستند

تاریخ انتشار :
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۷
کد مطلب : ۵۷۷۷
۵۰ درصد معلولیت‌ها وابسته به عوامل ژنتیکی هستند
سالم خبر: ۵۰ درصد معلولیت ها به ویژه معلولیت‌های ناشنوایی، نابینایی و عقب ماندگی ذهنی وابسته به عوامل ژنتیکی هستند.
 
به گزارش سالم خبر از دبیرخانه هشتمین همایش کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها، مینو رفیعی روز شنبه در این همایش که در دانشگاه الزهرا درحال برگزاری است،‌ افزود: اگر بتوانیم مشاوره ژنتیک صحیح انجام دهیم و عوامل جهش زای ژنتیکی را بشناسیم، می‌توانیم از معلولیت‌ها پیشگیری کنیم.
 
وی با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد ازدواج‌های کشور، فامیلی است، گفت: احتمال بیماری‌های ژنتیکی به ویژه نوع مغلوب آن ها در ایران بیشتر است؛ به همین دلیل لازم است که حتما این آگاهی‌ها به مردم برسد به این خاطر که ازدواج‌های فامیلی در خانواده‌هایی که معلولیت در آن‌ها تکرار می‌شود، ممکن است پرخطر باشد؛ بنابراین حتما نیاز به مشاوره ژنتیک وجود دارد.
 
رفیعی اظهار داشت: حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی داریم البته این تعداد، معلولان در کشور نیست بلکه تحت پوشش بهزیستی هستند.
 
وی با بیان اینکه معلولیت‌های شایع ثبت شده، معلولیت‌های جسمی حرکتی بوده که عوامل اکتسابی همچون دارو، تصادف و سوانح یا عوامل ژنتیک علت آن هستند، تصریح کرد: عقب ماندگی‌های ذهنی، ناشنوایی و نابینایی چهار گروه اصلی ثبت شده در سازمان بهزیستی هستند.
 
هشتمین همایش کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت‌ها از امروز شنبه به مدت دو روز در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه الزهرا درحال برگزاری است. تازه‌های علم ژنتیک و آخرین دستاوردهای ژنتیک، جهش‌های شایع ژنتیکی و عوامل جهش‌های ژنتیکی در دوران بارداری از جمله محورهای برگزاری این همایش هستند.
 
 
 
کد مطلب : ۵۷۷۷
برچسب ها
معلولیت ژنتیک
نام شما

آدرس ايميل شما