۰

"ایدز" دیگر کشنده و وحشتناک نیست

تاریخ انتشار :
شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۸
کد مطلب : ۵۷۵۳
"ایدز" دیگر کشنده و وحشتناک نیست
سالم خبر: ایدز دیگر یک بیماری کشنده و وحشتناک نیست و افراد مبتلا به شرط تحت درمان بودن تا ۶۰ سال پس از ابتلا به بیماری، می‌توانند زندگی کنند.
 
به گزارش سالم خبر، محمدمهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در همایش روز جهانی ایدز که در وزارت بهداشت برگزار شد، با بیان اینکه در سال چهارم برنامه چهارم مقابله با HIV هستیم و در حال تدوین برنامه پنجم هستیم، گفت: در این راستا یک هدف‌گذاری خاص کرده و یکسری تعهدات به دنیا داریم و باید کیفیت اقدامات خود را افزایش دهیم.
 
گویا یادآور شد: بی‌تردید اقدامات ما منجر به افزایش بیماریابی، ارتقای کیفیت درمان و رضایت‌مندی بیماران، خانواده‌ها و عموم آن‌ها می‌شود.
 
گویا با بیان اینکه نیازمند یک انقلاب در کیفیت خدمات هستیم، گفت: باید کسی که وارد این سیستم برای خدمات می‌شود، از اخذ خدمات رضایت داشته باشند.
 
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه در کشور هنوز بیش از ۳۵ هزار بیمار مبتلا شناسایی نشده‌اند، تاکید کرد: باید در این حوزه کار کرده و ضمن شناسایی آنها با یک ارزشیابی دقیق و همه جانبه بیماریابی، تشخیص و درمان را افزایش دهیم. نکته قابل توجه اما آن است که ایدز با پایان خود همچنان فاصله دارد. آگاهی رسانی و آموزش می‌تواند به پیشگیری و شناسایی بیماری کمک کند.
 
وی با بیان اینکه ادغام خدمات مقابله با ایدز در نظام شبکه یک افتخار برای کشور است، افزود: با این‌کار روند پیشگیری، بیماریابی، تشخیص و درمان ایدز متحول می‌شود. از سال گذشته با سازمان‌های مختلف مانند بهزیستی و سازمان زندان‌ها جلسات مشترکی داشته‌ایم که به موجب آن هشت تیم ارزشیابی تشکیل داده و استان به استان مشغول بررسی روند مقابله با بیماری هستیم و از آنجایی که کشور ما جزو ۲۸ کشوری است که به دنیا قول پیشگیری از ایدز را داده، با جدیت اهداف‌مان را دنبال می‌کنیم.
 
گویا اعلام کرد: برنامه استراتژیک کشوری ایدز برای ارتقای پیشگیری تهیه شده‌ است. آموزش و اطلاع رسانی هدفمند برای عموم مردم، آموزش و اطلاع‌رسانی برای جمعیت‌های کلیدی و شبکه‌های اجتماعی از جمله این برنامه‌ها است.
کد مطلب : ۵۷۵۳
نام شما

آدرس ايميل شما