۰

تشخیص آرتریت روماتویید با دوربین گرمایی

تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۳
کد مطلب : ۵۷۴۶
تشخیص آرتریت روماتویید با دوربین گرمایی
سالم خبر: محققان دانشگاه مالت واقع در جمهوری مالت با مطالعه روی ۸۲ داوطلب دریافتند با استفاده از تصویربرداری گرمایی می‌توان وضعیت بیماری آرتریت روماتویید را مورد بررسی قرار داد. 
 
به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، این داوطلبان توسط دو متخصص روماتولوژیست مورد معاینه قرار گرفتند و مشخص شد دمای مچ و انگشتان دست در بیماران مبتلا به آرتریت روماتویید بالاتر است. برای این تحقیقات از یک دوربین گرمایی مدل Flir T۶۳۰ استفاده و دستورالعمل‌های انجمن ترمولوژی آمریکا به طور کامل رعایت شد. 
 
نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد دو نمودار احتمال ابتلا به آرتریت روماتوییت عدد ۳۱.۵ یکدیگر را قطع می‌کنند و افرادی که دمای مچ دست آن‌ها کمتر از ۳۱.۵ درصد است به احتمال زیاد کاملا سالم هستند و خطر ابتلای آن‌ها به این بیماری بسیار کم است. برخورد نمودارهای احتمال ابتلا به آرتریت روماتویید، در مورد انگشتان دست در ۳۰.۳ درصد رخ می‌دهد. 
 
به اعتقاد محققان این تفاوت دما ممکن است ناشی از فعل و انفعالات مرتبط با بیماری یا یک افزایش دمای برگشت‌ناپذیر ناشی از فرایند التهاب اولیه باشد. در هر حال کشف علت این تفاوت دما مستلزم انجام آزمایشات و تحقیقات بیشتر است. 
 
آرتریت (التهاب مفاصل) به التهاب دردناک در ناحیه مفاصل گفته می‌شود و یکی از بزرگترین معضلاتی است که افراد به مرور زمان و با گذشت سن با آن مواجه می‌شوند. استئوآرتریت (آرتروز)، آرتریت روماتویید، آرتریت عفونی، ورم مفاصل پسوریاتیک و نقرس، پنج گروه عمده آرتریت هستند. آرتروز شایع‌ترین نوع آرتریت است. این التهاب دردناک سبب تورم و اختلال حرکت مفاصل می‌شود و معمولا در ناحیه دست، زانو، لگن و ستون مهره‌ها بیشتر است. سه عامل اضافه وزن، سن و آسیب دیدگی مفاصل، مهمترین دلیل بروز آرتروز هستند.
 
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports‌ منتشر شده است.
کد مطلب : ۵۷۴۶
نام شما

آدرس ايميل شما