۰
ایرج حریرچی، قائم مقام وزارت بهداشت و درمان:

تئوریسین‌های تک نرخی شدن ارز در رویا بسر می‌برند

قیمت گذاری دارو تا اطلاع ثانوی به همین شکل خواهد بود
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۸
کد مطلب : ۵۷۲۱
تئوریسین‌های تک نرخی شدن ارز در رویا بسر می‌برند
سالم خبر: قائم مقام وزارت بهداشت و درمان گفت: ما در وزارت بهداشت و درمان، متولی سلامت هستیم و متولی صنعت دارو به طور خاص نیستیم.

به گزارش سالم خبر؛ ایرج حریرچی در نشست تاثیر آزادسازی نرخ ارز دارو و ملزومات پزشکی بر عدالت در سلامت در دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد اظهارات مطرح شده از سوی برخی صاحبان صنایع دارویی کشور مبنی بر تک نرخی شدن ارز اظهار داشت: اگر زمانی دولت و مجلس تصویب کرد که ارز واحد و تک نرخی بشود ما نیز مجبوریم برآن اساس برنامه‌ها و سیاست های خود را تدوین و اجرا کنیم.

وی با برشمردن چهار هدف اصلی وزارت بهداشت و درمان در نظام سلامت عنوان کرد که وزارت چهار هدف اصلی در نظام سلامت را دنبال می کند. ما در این وزارت متولی سلامت هستیم متولی صنعت دارو به طور خاص نیستیم. حال شاید براساس سوءتفاهم‌هایی یک دوره ای وزارت بهداشت این اشتباه را کرده و این شبهه پیش آمده که وزارت بهداشت متولی دارو و پزشکان است تا متولی سلامت مردم اما در اصل ما متولی سلامتیم.

حریرچی همچنین افزود: تصمیمات ما در وزارت بهداشت و درمان حتما باید در پوزیشنی مشخص باشد.
اگر قرار برانتخاب نوع ارزحال تک نرخی یا سه نرخی باشد باید نخست بینیم آیا با این سیاست سلامت مردم را افزایش می دهیم ودوم آنکه ارزیابی کنیم تک نرخی یا چند نرخی شدن ارز به چه میزان از مردم در مقابل مخاطرات مالی سلامت محافظت می کند؟

این ایدئولوژی ماست

وی همچنین گفت: سوم آنکه باید ببیم چقدر این مساله در میزان رضایت مردم موثر است و آیا رضایت آنان را بالا می برد و چهارم اینکه تک نرخ شدن ارز به چه میزان کاربری در نظام سلامت  افزایش می دهد؟ این ایدئولوژی ماست.

قائم مقام وزارت بهداشت و درمان همچنین با اشاره به سهم بهداشت و درمان از GDP اظهار داشت: کشورما در حال حاضر 8/4 درصد از GDP خود را اختصاص به بهداشت و درمان می دهد این درحالیست که کشورهایی مانند برزیل، مکریک ، رومانی و بلغارستان، اردن، لبنان، مالزی و تایلند که کشورهای ضعیفی در زمینه بهداشت و سلامت نیستند به طور متوسط شش درصد از GDP خود را به این حوزه اختصاص می دهند.

وی افزود: ما از لحاظ پوشش سلامت پنج سال بعد یعنی در سال 2023 کشور اول منطقه خواهیم بود و جزو کشورهایی خواهیم بود که در جایگاهی بالاتر از متوسط
می ایستیم اما در سال 2030 براساس پیش بینی ما و سازمان بهداشت جهانی از لحاظ حفاظت مالی جزو کشورهای خوب نخواهیم بود پس ما باید میزان هزینه های نظامت سلامت از جمله دارو را در کشور که بالاست و در آینده برایمان ایجاد مشکل خواهد کرد با برنامه ریزی کاهش دهیم.

حریرچی همچنین در بیان یکی از راههای کاهش هزینه ها عنوان کرد: صنایع دارویی که سه برابر ظرفیت مصرف کشور تولید دارو دارد باید بیرون از کشور باشند چون اقتصاد کشور رشد بیش از این در حوزه سلامت در شرایط کنونی را متحمل نخواهد شد.

وی ادامه داد: طی ده سال گذشته سهم دارو از اوت اف پاکت از 17درصد به 38 درصد رسیده و پیش بینی ما این ست که در یکی دو سال آینده بدون افزایش نرخ ارز به بالای 43 درصد برسد بدین معنا که ما دو پنجم و نزدیک به نصف اوت اف پاکت مردم را در حوزه داروی سرپایی داریم.پس افزایش نرخ ارز در دارو برای ما مساله است.
 
9 درصد از مردم پوشش بیمه ای ندارند

قائم مقام وزارت بهداشت و درمان با اشاره به وضعیت پوشش بیمه ای مردم گفت: با همه ی کارهایی که انجام شده است در حال حاضر91 درصد از مردم پوشش بیمه ای دارند این در
حالیست که 9 درصد باقیمانده پوشش بیمه ای ندارند ضمن آنکه خیلی از داروها تحت پوشش بیمه نیستند و بسیاری از داروها هم که بیمه هستند با سهم یارانه است پس باید برای همه اینها تعیین تکلیف کنیم.

وی طرح برنامه ریزی برای دسترسی به آخرین گایدلاین ها و داروهای جدید در شرایط حاضر را در شرایط حاضر امکان پذیر ندانست و گفت: ما در ایران زندگی می کنیم. اگر قرار است در نظام دارویی و سلامت کشور بهبودی ایجاد شود باید تدریجی باشد.

حریرچی با اشاره به تجربه ی سال 91 در زمینه آزادسازی ارز عنوان کرد: آزادسازی ارز در گیرودار تصمیم گیری دولت داشت انجام می شد ما گفتیم ارز آزاد، مابه التفاوت را می دهیم مجلس هم برای این قضیه 1925 میلیارد تومان کنار گذاشت اما سرنوشت آن چه شد؟ جمعیت اضافه شد داروی جدید به بازار آمد داروهای جدید وارد لیست بیمه شدند و با افزایش قیمت دلار این رقم به 1600 دلار میلیارد رسید که  ما از اول سال ده  کفش آهنی به پا کردیم که این مبلغ را بگیریم .

وی افزود: در یک حساب سرانگشتی و ساده اگر 3800 میلیارد ارزی که سال گذشته داشتیم اگر رقم 4200 آن را به 10000تبدیل کنیم با توجه
به اینکه ارز نیمایی واقعیت چندانی ندارد مابه التفاوت ان 21 هزار میلیارد تومان می شود.

حریرچی تاکید کرد که برای سال بعد دولت برای بیمه دو تا سه هزار میلیارد ندارد پرداخت کند ضمن آنکه تامین اجتماعی هم ندارد. پس برخی مسائل مطرح در تک نرخی شدن ارز رویایی است و واقعی نیست.

این خبرها نیست

قائم مقام وزارت بهداشت و درمان با بیان اینکه طبق اظهارات برخی دوستان صنعت دارو که اگر ارز حذف بشود ما باید آخرین جایی باشیم که ارز 4200 حذف شود همچنین گفت: ما همین الان هم در این وزارت بر این مبنا آماده می‌شویم که اگر ارز 4200 نباشد چه کار باید بکنیم، یک پکیج داریم. اگر قرار باشد این ارز نباشد که این احتمال بیشتر است که بخشی از آن نباشد ما برای آن برنامه داریم مثلا بگویند به جای 3 میلیارد دلار، 5/1 یا 2 میلیارد دلار هست. ممکن بود حتی خود من اعتقاد داشته باشم مثلا در شرایط سال 95-94 یا شرایط عادی دیگر باید تک‌نرخی باشد، اما الان برای شرایط فعلی به‌نظرم اصلا این خنده‌دار است که ما بگوییم برای کنجاله بدهند، برای دان مرغ بدهند و برای روغن بدهند؛ برای دارو من نظرم این است که
آزاد باشد.

وی با اشاره به برخی مسائلی که در تک نرخی شدن ارز در صنعت داروی کشور ممکن است پیش آید اشاره کرده و گفت: پس از اجرای این مساله صاحبان صنایع دارو نیایند بگویند نقدینگی نیست، بیمه دارد نمی‌دهد، این را جبران کنید؛ نقدینگی نداریم، صنعت کشور به هم خورد و کسی از دارو حمایت نمی‌کند و صنعت و اینها.

حریرچی تاکید کرد که صنعت دارو یکی از پرحمایت‌ترین جاهایی بود که دولت کرده است حالا چه ارز آن را داده یا دارو خریده است.

وی همچنین با اشاره به انتقادات بر نحوه قیمت گذاری دارو گفت: من براساس تحلیل می گویم که تا اطلاع ثانوی قیمت گذاری دارو به همین شکل خواهد بود ضمن آنکه تصورم نیز این نیست که قیمت گذاری در ایران خیلی پایین است چون بسیاری استدلالشان این است که قیمت داروهای تولید داخل در بسیاری از موارد گران است .

وی خطاب به صاحبان صنایع دارویی کشور گفت: شما یک تصوری از ارز آزاد دارید. مثلا ارز آزاد می شود بیمه هم که پولش را می دهد قیمت هم آزاد است  ارز نیمایی هم موجود است خب همه چیز در ایده آل ترین شرایط و گل و بلبل است. این خبرها نیست.
 
 
کد مطلب : ۵۷۲۱
نام شما

آدرس ايميل شما