۰

بارداری در سنین بالا ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌هد

تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۱
کد مطلب : ۵۵۸۹
بارداری در سنین بالا ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌هد
سالم خبر: بارداری در سن بالای ۳۵ سالگی، ریسک ابتلا به این نوع سرطان را افزایش می دهد. در واقع، سن بالای بارداری، فاکتور خطر جدی در ابتلا به سرطان پستان محسوب می شود. حتی برای زنانی که تا این سن تاکنون باردار نشده اند.
 
به گزارش سالم خبر، کیوان مجیدزاده، در نشست خبری دهمین کنگره سرطان پستان، سومین کنگره ملی طب فراگیر در سرطان و سومین سمینار ملی سارکوم، که در سالن کنفرانس پژوهشکده سرطان معتمد برگزار شد، افزود: سرطان پستان، شایع ترین نوع سرطان در زنان است که البته در جوامع غربی، شایع تر است.
 
وی، میزان بروز سرطان پستان در ایران را بین ۳۲ تا ۳۴ مورد به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت زنان اعلام کرد و گفت: نرخ بروز این نوع سرطان در کشور رو به افزایش است به طوری در دهه آینده میزان ابتلا به سرطان پستان، دو برابر خواهد شد.
 
مجیدزاه، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در ایران و کشورهای بلوک شرق را بیشتر از کشورهای غربی دانست و افزود: آنچه مسلم است، توجه به مقوله پیشگیری از اهمیت بالایی در کنترل سرطان پستان دارد.
 
وی با عنوان این مطلب که ۴۰ درصد سرطان ها قابل پیشگیری هستند، ادامه داد: فاکتورهایی که مردم می توانند با رعایت آنها، سرطان ها را کنترل کنند، شامل عدم مصرف دخانیات، جلوگیری از چاقی، تحرک بدنی و فعالیت فیزیکی و تغذیه سالم است. اگر ورزش به عنوان یک برنامه دائمی در زندگی مردم گنجانده شود، می تواند خیلی اثرگذار باشد. 
 
وی افزود: یک ساعت پیاده روی روزانه که منجر به عرق بدن شود، برای زنان کافی است.
 
مجیدزاده همچنین به روند تشخیص سرطان پستان در کشور اشاره کرد و گفت: روند تشخیص به نحو قابل توجهی ارتقا یافته و اکثر بیماران در مراحل اولیه بیماری تشخیص داده می شوند.
 
رییس کنگره، به جنبه های توارثی در ابتلا به سرطان پستان اشاره کرد و افزود: اگر در خانواده ای مواردی از سرطان وجود داشت، حتما باید به پزشک مراجعه کنند. تعداد قابل توجه ابتلا به سرطان در خانواده، ابتلای جنس مخالف به سرطان و اینکه یک نفر در خانواده بیش از یک نوع سرطان داشته باشد، نکات دیگری هستند که می بایست مورد توجه زنان قرار گیرد.
کد مطلب : ۵۵۸۹
نام شما

آدرس ايميل شما