۰

کمبودی در زمینه داروهای ایدز وجود ندارد

تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۱
کد مطلب : ۵۴۷۶
کمبودی در زمینه داروهای ایدز وجود ندارد
سالم خبر :معاون وزیر بهداشت اعلام کرد که کشور کمبودی در زمینه داروهای مبتلایان به ایدز ندارد.
 
به گزارش سالم خبر از فارس، علیرضا رییسی در خصوص برنامه‌های تامین و توزیع داروهای ضد رتروویروسی گفت: ارتقای سلامت افرادی که با HIV زندگی می‌کنند همواره به عنوان اولویت برنامه‌های سلامت ملی در جمهوری اسلامی ایران است.
 
وی اظهار داشت: برنامه کشوری کنترل HIV/AIDS در ایران همواره پیشرو در ارائه بهترین و به روز ترین درمان‌های ضد رتروویروسی، بر اساس آخرین دستورالعمل‌های مراقبت و درمان HIV دنیا بوده است.
 
وی افزود: تمام داروهای ضد رتروویروسی مورد نیاز به رایگان در سراسر کشور در اختیار افرادی که با HIV زندگی می‌کنند قرار می‌گیرد.
 
وی ادامه داد: پوشش درمان قابل توجه مبتلایان به HIV شناخته شده و نتایج درمان آنها با بار ویروسی مهار شده، گواه این مهم است.
 
رییسی بیان داشت: یکی از نقاط قوت برنامه مراقبت و درمان، دسترسی به بروز ترین داروها برای مبتلایان به HIV  است.
 
معاون بهداشت تصریح کرد: در حال حاضر جدید ترین رژیم های دارویی (با پایه مهار کننده اینتگراز) و استفاده از داروی ارزشمند "Dolutegravir" ماه‌هاست که در کشور وجود دارد و برای افراد واجد شرایط در دسترس است و هیچ گونه کمبودی هم در این زمینه وجود نداشته است.
 
وی بیان داشت: در مورد داروی ترکیبی vonavirکه مشتمل بر سه داروی (تنوفوویر+ امتریسیتابین+ افاویرنز) است، از چند ماه قبل، از طرف معاونت غذا و دارو، مکاتباتی رسمی با شرکت تولید کننده داروی ووناویر شرکت EMCURE که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است در خصوص عمر قفسه ای داروهای موجود انجام شد.
 
وی خاطرنشان کرد: شرکت مذکور پس از چندین هفته بررسی و با ارائه مستندات نتایج سه مطالعه که مورد تأیید سازمان غذا و دارو است اعلام کرد که عمر قفسه‌ای دارو تا 12 ماه بعد نیز تمدید شده و دارو کیفیت مطلوب را برای درمان را خواهد داشت و این روند رسما توسط سازمان غذا و دارو به مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر اعلام شد.
 
معاون بهداشت گفت: به همین دلیل مصرف داروها توسط مبتلایان مورد تأیید است. ضمن آن که سری جدید این دارو خریداری شده با تاریخ مصرف جدید از مهرماه در دسترس خواهد بود.
 
وی در پایان تصریح کرد: وزارت بهداشت با حمایت سازمان ملل متحد و زیر مجموعه آن WHO، UNAIDS برنامه Global Fand به گونه ای عمل کرده که هرگز دارویی که از لحاظ کیفیت و طول زمانی اثر بخشی مورد تایید نباشد در اختیار مبتلایان به این عفونت قرار نگیرد.
کد مطلب : ۵۴۷۶
نام شما

آدرس ايميل شما