۰

امسال نه نفر در کشوربه دلیل عقرب گزیدگی جان خود را از دست داده‌اند

تاریخ انتشار :
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۴
کد مطلب : ۵۳۴۰
امسال نه نفر در کشوربه دلیل عقرب گزیدگی جان خود را از دست داده‌اند
سالم خبر :امسال تاکنون ۱۰ نفر در اثر گزش جانوران زهری فوت کرده‌اند که ۹ مورد عقرب گزیدگی و یک مورد مارگزیدگی بوده است.
 
به گزارش سالم خبر از ایسنا، محمد مهدی گویا با اعلام این خبر در سمینار علمی گزش جانوران زهرآگین، گفت: در اصلاح نظام ثبت، موارد گزش، عوارض ناشی از آن، موارد فوتی و ادغام این برنامه در شبکه باید مورد توجه قرار گیرد.
 
وی به نقل از کوفی عنان دبیرکل اسبق سازمان ملل، مارگزیدگی را چالش پنهان سلامت در دنیا عنوان کرد و افزود: تعداد مارگزیدگی به عنوان مهم ترین بیماری گرمسیری در برخی از کشورها، سالانه به یک میلیون مورد می‌رسد.
 
وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۷ در اولین نشست تخصصی مارگزیدگی که توسط سازمان بهداشت جهانی انجام شد پیش نویس برنامه جهانی مدیریت مارگزیدگی تهیه شد. هدف از این برنامه کاهش میزان مرگ و ناتوانی ناشی از مارگزیدگی به نصف تا سال ۲۰۳۰ بود.
 
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اعلام اینکه بیشترین مارگزیدگی به قاره آسیا مربوط می‌شود، گفت: روزانه ۷۵۰۰ نفر در دنیا مارگزیده می‌شوند و روزی ۲۰۰۰ نفر نیز به این دلیل جان خود را از دست می‌دهند.
 
گویا افزود: سالانه ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار مورد مارگزیدگی در دنیا اتفاق می‌افتد، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر علائم ناشی از سم مار را پیدا می‌کنند، ۴۰۰ هزار نفر ناتوانی طولانی یا قطع عضو می‌شوند و ۱۴۰ هزار نفر نیز فوت می‌کنند.
 
بنابر اعلام وبدا، وی با اشاره به این که هر پنج دقیقه یک مارگزیدگی در دنیا رخ می‌دهد، افزود: از هر ۵۰ نفر که مارگزیده می‌شوند، یک نفر می‌میرد و پنج نفر دچار عوارض ناتوانی می‌شوند.
 
وی، روستائیان، کشاورزان و کودکان را بیشترین اقشار آسیب دیده از این مخاطره نام برد و گفت: فلج اندام، فلج تنفسی، اختلال انعقادی، خونریزی شدید و مرگبار، نارسایی کلیه، آسیب‌های بافتی شدید، قطع عضو و مرگ، عواض ناشی از مارگزیدگی است.
 
وی در پایان مسئولیت سه استان اصلی درگیر در سیل اخیر را به دلیل جابجایی احتمالی مارها و عقرب‌ها سنگین دانست.
کد مطلب : ۵۳۴۰
نام شما

آدرس ايميل شما