۰
شفاف‌سازی مدیرکل تجهیزات پزشکی در مورد ارزهای توزیع‌سده در این حوزه:

یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار وارد چرخه درمان شده است

تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۶
کد مطلب : ۵۱۸۲
یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار وارد چرخه درمان شده است
سالم خبر : سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان در سخنان اخیر خود در حالی از مفقود شدن یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و تخلفات ارزی در یکی از ادارات زیر مجموعه خود یعنی امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو خبر داد که مدیر کل این اداره اظهار می دارد  که کل گردش ارزی در این حوزه در سال 97 یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بوده است.

اعداد و ارقام ارائه شده از سوی وزیر بهداشت و درمان با مدیرکل امور تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو نه تنها با یکدیگر همخوانی ندارند که با یکدیگر در تناقض اند.به گفته ی وزیر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون‌دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و هنوز دقیقا معلوم نیست چه کسی برده و چه چیزی آورده و به چه کسانی داده است.

اگرچه بلافاصله پس از این اظهارات وزیر؛ سازمان غذا و دارو با هدف ایجاد شفافیت فهرست شرکت های
وارد کننده لوازم و تجهیزات پزشکی را منتشر کرد اما مدیر کل امور تجهیزات پزشکی این سازمان ترجیح داد به طور مستند در این باره توضیح دهد.

به گفته ی صفوی کل گردش ارزی که برای حوزه تجهیزات پزشکی در سال ۱۳۹۷ دریافت و تامین شده، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است و از این مبلغ، حدود یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلارش ترخیص و وارد چرخه درمان شده است.
 
به گفته ی مدیرکل امور تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو این چرخه ی ارزی عمدتا در حوزه‌های مصرفی پزشکی، آزمایشگاهی و دندانپزشکی و برخی از آن‌ها هم در حوزه تجهیزات سرمایه‌ای بوده است که در سال گذشته وارد و در چرخه درمان توزیع شده‌ است ضمن آنکه باقی‌مانده ارز تخصیص داده شده به حوزه تجهیزات پزشکی نیز  به تدریج وارد می شود و این مسائل تحت کنترل و پیگیری است. 

صفوی
با اشاره به تاکید وزیر بهداشت درباره شفاف بودن روند فعالیت شرکت‌های واردکننده تجهیزات پزشکی که ارز دولتی دریافت می‌کنند، تصحیح کرد: آنچه وزیر در این باره مطرح کرده‌اند، ‌ شفاف‌سازی فرایند ورود تجهیزات و ملزومات پزشکی از ابتدا تا انتها بوده است که در این راستا نیز ما شروع به انتشار فهرست‌ شرکت‌ها و اقدامات‌شان کرده‌ایم. قاعدتا در این حجم از تخصیص ارز برای واردات کالاها و تجهیزات، تعداد معدودی هم تخلف وجود داشته که آنها هم در حال رسیدگی است.

نظارت بر واردکنندگان تجهیزات پزشکی چگونه است؟

وی با بیان اینکه کل تجهیزات و ملزومات پزشکی که ارز رسمی دریافت می‌کنند شامل قیمت‌گذاری هستند و توزیع آنها تحت نظر یک سامانه توزیعی است که باید از ابتدای فرآیند تا  زمان توزیع در بین مصرف‌کننده
نهایی، در آن درج شود، ادامه داد: بر اساس این سامانه موجودی انبارهای شرکت‌ها مشخص است، کالایی که توزیع شده مشخص است و می‌دانیم که این کالا با چه قیمتی توزیع شده است و این موارد مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و با موارد تخلف هم با جدیت برخورد و به آنها رسیدگی می‌شود.

صفوی با بیان اینکه این سامانه در حال حاضر هم وجود دارد و فرآیندها را کنترل می‌کند، گفت: در ادامه کار سامانه باید دقیق‌ و دقیق‌تر شده و بهتر عمل کند. همچنین در حال توسعه سامانه کُدینگ تجهیزات پزشکی هستیم تا بتوانیم واردات تجهیزات پزشکی را با جزییات بیشتری کنترل‌ کنیم. در عین حال باید توجه کرد که عمده وارد کنندگان و تولیدکنندگانی که در زمینه تجهیزات پزشکی کار می‌کنند،  سال‌ها در این حوزه فعالیت کرده‌اند و عمدتا هم
شرکت‌ها و مجموعه‌های سالمی هستند، اما به هر صورت ممکن است تخلف در شبکه توزیع اتفاق افتد. بر همین اساس وظیفه‌ ما این است که به دقت نظارت و رصد کنیم.

تامین ارز نیمایی سخت تر از ارز رسمی

مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو در ادامه صحبت‌هایش درباره وضعیت تخصیص ارز نیمایی در حوزه تجهیزات پزشکی نیز گفت: باید توجه کرد که بخشی از تجهیزات و ملزومات پزشکی مشمول ارز نیمایی می‌شوند و واقعیت این است که تامین ارز نیمایی برای تولیدکنندگان و واردکنندگان سخت‌تر از ارز رسمی است. به هر حال در حال پیگیری این موضوع از طریق بانک مرکزی هستیم که امیدواریم با ما همکاری کرده و تامین ارز نیمایی را برای واردکنندگان و تولیدکنندگانی که می‌خواهند از این نوع ارز استفاده کنند، تسهیل کنند.
کد مطلب : ۵۱۸۲
نام شما

آدرس ايميل شما